Zprávy

Montpellier a okolí

Elegantní, kulturní, staré a zároveň moderní nové město, kde více než pětinu lidí tvoří studenti. Už to slibuje silně svůdnou a nabitou atmosféru.

Foto: www.montpellier-france.com
Foto: www.montpellier-france.com

Přidejme ještě deset kilometrů vzdálené moře, polohu na jihu Francie při dopravní tepně mezi Španělskem a Itálií, a je jasné, že cestovní ruch je tu doma. I hluboko do podzimu je v Montpellier teplo a příjemně, například k procházkám a sezení na náměstí Comédie, nazvaném podle budovy opery Comédie z roku 1888. Město Montpellier od svého počátku někdy kolem roku 985 vznikalo právě kolem historického centra Ecusson s tímto náměstím. Kolem se vine síť ulic, která se spíš než podle mapy lépe prochází podle chuti, rozmaru a instinktu.

 

Vše se točí kolem Comédie

První procházka by měla patřit jen mírně zašlé slávě náměstí Comédie. A tam si dopřejte i první občerstvení, nejspíše v Café Riche, případně v Café de l’Esplanade. Poté se můžete přesunout třeba na náměstí Place Jean Jaurès, nazvané podle oblíbeného politika, historika a filozofa přelomu století, který byl, mimo jiné, v roce 1914 zavražděn v (pařížské) kavárně.

Historické centrum je bez aut, zato je plné barů, bister a rodinných restaurací. Stačí se jen procházet a sednout si tam, kde se vám to líbí. Pokud však potřebujete nějaký záchytný bod, zmíníme Saveurs et Sens (55 Rue Cabanel). Klidné posezení najdete na Place Canourgue, například v Le Comptoir de l´Arc. Za hudbou vyrazte do Le Bec de Jazz (9 Rue Gagne-Petit) nebo do Le Rockstore (20 Rude de Verdun) – poznáte jej podle vyčnívajícího konce cadillacu.

Pro zážitek z gotické architektury vrcholného středověku je třeba zajít do katedrály sv. Petra. Původní kostel se stal katedrálou v roce 1536 po přesunu biskupského sídla z Maguelone do Montpellier (viz dále). V Montpellier najdeme velmi zachovalou středověkou židovskou rituální lázeň mikve z 13. století, která svědčí o významu zdejší izraelitské komunity (1 rue Barralerie). V rodném městě slavného sv. Rocha, patrona proti moru, se sluší zajít i jeho novogotického svatostánku. A pak také se podívat na nejstarší evropskou lékařskou fakultu (Rue d l’Ecole de Médecine), případně do zdejšího muzea anatomie. Na jídlo pak lze hned na dvoře muzea zajít do L’Insensé, kterou vedou bratři-dvojčata Pourcelové (též viz dále).

Na umění do Musée Fabre, na hudbu do opery (www.opera-orchestre-montpellier.fr). Na kytarový festival Les Internationales de la Guitare přijíždějí nejlepší hráči na tento strunný nástroj (www.les-ig.com). Nejen kytarami ale zní Montpellier – ve městě je desítka houslařských dílen!

 

Antigone – inspirace antikou

Montpellier je významné centrum architektury a designu. Poučná je například návštěva čtvrti Antigone, která v letech 1977 až 2000 vznikla podle návrhu katalánského architekta Ricarda Bofilla. Jak již název napovídá, nechal se při tom inspirovat klasickým Řeckem. Bofillův ateliér má i dvě realizace v Praze – Crystal Karlín a Corso Karlín.

Tramvají se z centra můžete přesunout i do moderního nákupního střediska Odysseum. Kromě obchodů, zábavního centra (lezecká stěna, bowling, motokáry, kluziště aj.) tu stojí i 10 soch významných osobností 20. století včetně Churchilla, Gandhího, de Gaulla a masového vraha Mao Ce-tunga.

Ten, kdo chce uniknout z kulis historického města, může za příjemných 16 eur využít služeb zdejšího centra únikových her Xcape-Room mezi náměstím Comédie a nádražím (6 Rue de Maguelone).

Za zmínku stojí vynikající systém veřejné dopravy v celém Montpellier. Tramvaje jsou skvěle výtvarně provedené, vozy linek 3 a 4 ozdobil Christian Lacroix. Kolo si můžete půjčit na stanicích systému sdílení jízdních kol Vélomagg – bicykl umožní i báječné výlety do okolí.

 

Carré Mer, špičková gastronomie na pobřeží

Foto: www.montpellier-france.com
Foto: www.montpellier-france.com

Tento podnik na břehu moře kus od francouzského Montpellier představuje zcela nové pojetí plážového stánku, jakýsi stánek 2.0 či spíš 3.0. Rozsáhlou stavbu z bílého dřeva postaví pár desítek metrů od moře vždy před sezonou a po sezoně vše zase rozeberou a odvezou. Uvnitř se nachází fantastická restaurace, plná rafinovaných středomořských chutí: salátový bufet, grilované ryby, masa, paštiky a rizota. Vůkol se rozprostírá privátní pláž. Užívat si gastronomie můžete u stolu i na lehátku. Restaurace je vhodná na oběd i na večeři s libovolnou společností – s pozváním sem neuděláte chybu.

Večer, když se rozvinou teplé stoupavé proudy, lze pozorovat balet kitesurferů a u toho usrkávat mojito či jiný míchaný nápoj a zakusovat jej pokroutkami, kterým nejen Španělé říkají tapas. Pozorováním zdejších hostů zjistíte, že toto je zkrátka místo, kam se chodí. Carré Mer vlastní bratři-dvojčata, šéfkuchaři Jacques & Laurent Pourcelové. Určitě zajděte v Montpellier do jejich špičkové zahradní restaurace Jardin des Sens, tedy „zahrada smyslů“. Více na www.carre-mer.frwww.jardindessens.com.

 

Hora na severu a katedrála u moře

Asi dvacet kilometrů severně se nachází výrazná hora Pic Saint-Loup, naopak směrem k moři dojedete za nějakou tři čtvrtě hodinu k románské opevněné katedrále Maguelone, která se nachází na pevninské šíji mezi jezerem Étang de l’Arnel a Středozemním mořem. Dny slávy katedrály skončily v roce 1536 po přenesení biskupství do Montpellier. Důvody, proč katedrála stojí na odlehlém místě, nejsou zcela jasné, ale patrně to bylo kvůli strategické poloze chráněné ze strany vnitrozemí. V současné době se o katedrálu stará společnost Compagnons de Maguelone. Mezi její aktivity patří i chov ústřic, péče o vinice či rybaření.

[box]

Kde bydlet?

Nenápadný původ montpellierské buržoazie si užijete v Baudon-de-Mauny (1 Rude de la Carbonierie). Osm pokojů pochází z 18. století, ovšem nechybí jim elegance 21. století. Pokud chcete být blízko centra, tedy náměstí Comédie, pak je tu Grand Hotel du Midi (22 Boulevard Victor Hugo). Levnější ubytování ani ne 10 minut tramvají od centra poskytne Hotel-du-Parc.

Jak se tam dostat?

Z Prahy letecky se společností Volotea (www.volotea.com), která své přímé lety do Marseille, Toulouse, Nantes a Bordeaux provozuje nově i přes zimu, a odtud pak vlakem.

Informace

www.montpellier-france.com

[/box]

Amara Zemplinerová

 

Související články

Jeden komentář

  1. Děkuji za tip zní to zajímavě. Zeptám se ještě na to rybaření, je složité si tam zachytat? Vím, že o tom byla zmínka na závěr:)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by vás zajímat
Close
Back to top button