Mohamed Maleeh Jamale: Na Maledivách se otevírají tři až čtyři resorty ročně

První zahraniční turisté přijeli na Maledivy, souostroví 1190 korálových ostrovů v Indickém oceánu, v roce 1972. Byli to turisté z Itálie a bylo jich něco málo přes tisíc. V loňském roce na Maledivy přijelo přes 931 000 zahraničních turistů a letošní čísla budou pravděpodobně ještě vyšší. O tom, jaký pokrok turistický ruch na Maledivách za oněch čtyřicet let udělal, jsme hovořili s náměstkem ministra pro turistický ruch, umění a kulturu, panem Mohamedem Maleeh Jamalem.

Mohamed Maleeh Jamale, náměstek ministra pro turistický ruch, umění a kulturu na Maledivách

Mohamed Maleeh Jamale, náměstek ministra pro turistický ruch, umění a kulturu na Maledivách

 V roce 1972 byl na Maledivách jediný resort, dnes jich máte téměř 100. Jakým tempem hodláte v rozvoji turistického ruchu pokračovat?

Většina našich ostrovů je neobydlená, ze všech 1190 je obydlených jen 201. Máme tedy na rozvoj docela prostor. Teď je k pronajmutí na 60 ostrovů a očekáváme, že ročně se budou otevírat tři až čtyři nové resorty. Ministerstvo turismu má ale celý proces pod kontrolou a jsou nastavena velmi přísná pravidla. Z každého pronajatého ostrova smí být zastavěno jen 30 procent plochy, každý resort musí mít vlastní spalovnu, čističku apod. O takovéto investice je na Maledivách veliký zájem, jsou totiž velmi výhodné. Jejich návratnost je šest až sedm let. Resort – 46 luxusních vil – u nás staví například i Louis Vuitton, a to na ostrově Randheli v atolu Noonu. Otevřít by měl příští rok.

Pokud vím, na Maledivách se stavějí dokonce i umělé ostrovy, např. projekt 5 Lagun.

Ano, projekt 5 Lagun je společný projekt maledivské vlády a holandské společnosti Dutch Docklands a v jeho rámci vznikne pět úžasných ostrovů. Jeden z nich např. bude vůbec první plovoucí 18jamkové golfové hřiště na světě. Jeden umělý ostrov již ale máme. Je to Hulhumale, kousek od hlavního města Malé, na kterém žije asi 2000 lidí. Stavět umělé ostrovy, když máme tolik přírodních, může vypadat jako marnotratnost, ale není tomu tak. Ostrovy jsou od sebe relativně daleko a nemůžete na každém postavit školu, nemocnici apod. Je jednodušší vytvořit jeden ostrov, kde se tyto služby koncentrují a kde může žít relativně vysoký počet lidí.

Zdá se, že stále nekončící krize vás nijak citelně nezasáhla… Projevuje se nějak na počtu zahraničních turistů?

Velmi málo. Poněkud poklesl počet návštěvníků z Velké Británie, Itálie a Španělska, počet turistů z Německa naopak stoupl, i Švýcarsko si vede moc dobře. Ke konci srpna navštívilo Maledivy 614 000 zahraničních turistů, což je o tři procenta více než ve stejném období loňského roku. Loni k nám celkem přijelo přes 931 000 turistů a my doufáme, že letos to bude milion. Z České republiky jsme loni měli 6500 návštěvníků, letos jich také očekáváme více.

V únoru tohoto roku na Maledivách propukly nepokoje, které vedly k odstoupení prezidenta, ani ty neměly na návštěvnost vaší země vliv?

Opět velice malý. Čísla za únor, březen, duben a květen byla sice trochu pod naším očekáváním, i tak ale přijelo více turistů než ve stejných měsících roku 2011.

 Dovolená na Maledivách je symbolem luxusu. Má vaše země co nabídnout i těm návštěvníkům, kteří nechtějí trávit dovolenou v luxusním resortu, ale raději by něco skromnějšího?

Samozřejmě. Na Malé i dalších ostrovech je spousta hotelů a penzionů, které jsou skromnější. Pohyb mezi ostrovy je navíc velmi jednoduchý, můžete buď letět – na Maledivách máme celkem šest letišť –, nebo můžete jet lodí. Ostrovy jsou krásné a lidé na nich příjemní.

 Na Maledivách je krásně, o tom není pochyb. Co ale může země nabídnout těm turistům, kteří nechtějí pouze lenošit na pláži?

Na Maledivách můžete hrát golf, nechat o sebe pečovat v lázních, kterými jsou Maledivy proslulé, můžete plachtit, surfovat, rybařit, potápět se. Potápění je na Maledivách nádherné, voda je průzračná a korály fascinující. Mimochodem, Baa Atol se dostal loni na seznam biosférických rezervací UNESCO. Atol je proslulý malým zálivem jménem Hanifaru, kde můžete pozorovat manty obrovské a velrybí žraloky, což je úžasný zážitek. Na Maledivách se rozhodně nikdo nebude nudit.

Děkuji za rozhovor a přeji, aby se ten milion zahraničních turistů letos zdařil.

Naďa Rybárová

Enter the text or HTML code here

Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..