Města & regiony ČR

MMR ČR bude certifikovat cestovní kanceláře za garanční příspěvky

Ministerstvo pro místní rozvoj ČR bude udělovat certifikát cestovním kancelářím, které uhradí příspěvek do zajišťovacího fondu. Klienti těchto kanceláří by tak měli být zcela chráněni proti případnému úpadku společnosti. Na dnešní tiskové konferenci to oznámila ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová.

Foto: Lenka Neužilová

Cestovní kanceláře přispívají do zajišťovacího fondu zhruba rok, odvod činí 0,1 procenta z obratu za prodané zájezdy. Podle Dostálové je ve fondu zatím 44 milionů korun. Až bude ve fondu 50 milionů korun, odvod bude nulový, dodala. Kanceláře do fondu přispívají dobrovolně, přičemž těm, které tak činí, bude ministerstvo nově udělovat potvrzení, které bude uveřejněno na webových stránkách resortu. Klienti si tak budou podle Dostálové moci ověřit, zda budou v případě krachu cestovní společnosti mít nárok na 100procentní kompenzaci včetně případné repatriace.

Zástupci obou profesních asociací Roman Škrabánek (AČCKA) a Vladimír Dolejš (ACK ČR) se shodně vyjádřili, že zájezdy jsou jak v České republice, tak v rámci zemí Evropské unie službou s nejvyšším zajištěním. Přesto apelují na klienty, aby si vybírali pro nákup zájezdů české cestovní kanceláře, které se mohou prokázat platnou koncesí, pojištěním proti úpadku a zaplacením příspěvku do garančního fondu. Jedině tak si mohou být jistí návratností své investice případě úpadku cestovní kanceláře.

Vedle příspěvků do zajišťovacího fondu musí být podle platné legislativy všechny cestovní kanceláře pojištěné proti úpadku. Od roku 2016 musejí kanceláře navíc každý měsíc posílat pojistné za předchozí měsíc. Pojištění však často nemusí klientům umožnit plnou míru kompenzace v případě úpadku.

V Česku je kolem 860 cestovních kanceláří a agentur, několik z nich každoročně ukončí činnost, jiné naopak vznikají. Zaniklé i nové CK se většinou řadí mezi menší operátory. Největším krachem cestovní kanceláře za poslední roky byl pád Tomi Tour v červenci 2009.

Newsroom TTG, ČTK

 

 

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button