Kam jet?Zprávy

Mistři světového umění František Kupka a Otto Gutfreund od 19. října na Kampě

Museum Kampa spravuje jednu z nejucelenějších sbírek děl průkopníka abstraktního umění Františka Kupky. Ve spojení s výstavou soch Otty Gutfreunda se tu otevírá nová stálá expozice obou umělců.

Foto: Museum Kampa

Novou koncepci výstavy, jejíž důležitou součástí jsou dlouhodobé zápůjčky děl Františka Kupky z veřejných i soukromých sbírek, připravily autorky Markéta Theihardt (Sorbonne Paris) a Helena Musilová (Museum Kampa).

Expozice věnovaná Františku Kupkovi je rozčleněna do 7 kapitol, kromě obrazů ze sbírky Medy Mládkové je doplněna o několik obrazů z veřejných a soukromých sbírek, zejména z období 20. a 30. let, tedy z období, na něž se Meda Mládková ve svých sběratelských aktivitách tolik nesoustředila. Expozice na více než 70 dílech představuje ucelený pohled na Kupkovo dílo včetně děl jako Amorfa – Teplá chromatika (1912), Katedrála (1912–13) či Tvar žluté (1919–23).

Poslední část nové stále expozice je věnována Otto Gutfreundovi, jehož sbírka v Museu Kampa obsahuje 17 plastik a řadu kreseb a návrhů. Návštěvníci tak mají možnost vidět jak dnes již ikonické práce českého expresionismu a kubismu, tak plastiky z období civilismu.

Expozice zároveň představuje vyvrcholení „roku Medy Mládkové“, kromě tvorby Františka Kupky se dotýká i historie jejího sběratelství. Blíže je tento příběh rozpracován v doprovodné publikaci, která kromě katalogové části popisuje její seznámení s Kupkou, vytváření sbírky i hlavní prezentační aktivity, které Kupkovu dílu věnovala.

Více na www.museumkampa.cz

Newsroom TTG

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button