Data & studieTrendyZprávy

Minulý rok přijelo do Slovinska 64 000 Čechů

Slovinsko už nechce být jen tranzitní zemí, láká na aktivní dovolenou, přírodu a kulturní akce. V dubnu navíc přibylo přímé spojení Adria Airways mezi Prahou a Lublaní.

Foto: Matej Vranič - www.slovenia.info
Foto: Matej Vranič – www.slovenia.info

Minulý rok přivítalo 64 000 českých turistů, kteří měli 162 000 přenocování, což činí 6% nárůst v porovnání s rokem 2012. V posledním desetiletí stále roste počet Čechů přijíždějících do Slovinska, od roku 2004 se toto číslo zdvojnásobilo. Češi nejčastěji přijíždějí od června do srpna, mezi nejoblíbenější oblasti patří Julské Alpy a údolí řeky Soči.

Slovinci se soustředí na český trh. Kromě nového letového spojení otevřeli koncem roku zastoupení agenturou Slovenija center v Praze.

Letos oslavuje hlavní město Lublaň 2000. výročí založení římského tábora Emona. Návštěvníci se budou moci vydat po stopách bájí a pověstí ve třech archeologických parcích. Na jaře se v Lublani otevře také velká výstava o římském dědictví.

Druhým magnetem kulturního Slovinska bude 100. výročí od vypuknutí první světové války. V rámci italské spolupráce T-lap vydala Slovinská centrála cestovního ruchu turistické balíčky pro aktivní objevování historického dědictví sočské fronty od Alp po Jadran. Podrobné popisy najdete v brožuře „Sočo, vyprávěj“ (www.slovenia.info/socapovej).

Slovinský potenciál je především v aktivní turistice, ať už se jedná o sjíždění řek na raftech, kánoích, horskou turistiku nebo canyoning. Na své si přijdou i cyklisté, letos se ve Slovinsku mezi 28. a 31. 8. koná Mistrovství světa amatérů v silniční cyklistice.

Letecké spojení Praha–Lublaň létá pravidelně čtyřikrát týdně v pondělí, středu, pátek a neděli.

Slovinské novinky představilo 24 zástupců regionů a hoteliérů 1. dubna na Slovinském workshopu v Praze.

lp

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by vás zajímat
Close
Back to top button