NovinkyZahraničí

Ministerstvo zdravotnictví zakázalo cestování do Ruska a Tuniska

Ministerstvo zdravotnictví všem lidem z České republiky nově zakázalo od čtvrtka 1. července cestování do Ruska a od začátku příštího týdne také do Tuniska. Důvodem je šíření mutací koronaviru. Vyplývá to z ochranného opatření ministerstva. Tunisko podle cestovních kanceláří patří mezi nejoblíbenější destinace Čechů pro letní dovolené.
Foto: Pixabay

Podle mluvčí cestovní agentury Invia Andrey Řezníčkové má zájezd do Tuniska od 5. července do konce srpna zakoupeno asi 1500 klientů. Upozornila, že do této destinace lidé nyní často kupují pobyty v tzv. last minute nabídkách dva až tři dny před odletem. Tunisko je u agentury Invia na sedmém místě v oblíbenosti, řekla  Řezníčková ČTK.

Ochranné opatření zakazuje všem občanům České republiky a cizincům s bydlištěm na území Česka vstup do zemí s extrémním rizikem nákazy nemocí covid-19. Do 30. června je na seznamu 14 zemí včetně například Indie nebo několika afrických a jihoamerických zemí. S účinností od 1. července na seznam podle nového opatření přibudou Rusko, Paraguay a Namibie a od pondělí 5. července také Tunisko. Nové opatření platí do 31. července. Zákaz neplatí jen pro občany zmíněných zemí nebo pro cesty, které nesnesou odkladu a byly předem oznámeny ministerstvu zahraničí.

V odůvodnění opatření ministerstvo zdravotnictví píše, že zákaz má zabránit dalším případům zavlečení mutací koronaviru do Česka a jejich šíření v zemi. Rusko zaznamenalo podle ministerstva v červnu výrazné zrychlení nárůstu počtu nakažených, a to hlavně kvůli šíření nakažlivější varianty delta. V Tunisku počet nových případů covidu-19 kontinuálně roste od května a v posledních týdnech se podíl pozitivně testovaných drží nad 30 procenty. „Bezpečná hranice daná unijní koordinací je okolo čtyř procent,“ uvádí v opatření ministerstvo.

Při cestě ze zemí s extrémním rizikem nákazy koronavirem do Česka musejí lidé podstoupit test před příjezdem a pak po příjezdu postupně dva PCR testy. Po příjezdu musejí být lidé až dva týdny v samoizolaci a nosit respirátor.

Newsroom TTG / ČTK

Ukázat další

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button