Miloš Capoušek: Každý rok chceme přijít s něčím novým

Zlaté autobusy brázdící celou Evropu jsou nepřehlédnutelné. Ačkoli zájezdová doprava tvoří hlavní pilíř činnosti firmy, velmi zajímavé jsou i další aktivity společnosti Vega Tour, o kterých jsme si povídali s panem Milošem Capouškem, jejím výkonným ředitelem pro finance a obchod.

Foto: archiv Miloše Capouška

Foto: archiv Miloše Capouška

Letošní rok je pro vaši firmu rokem jubilejním. Můžete zavzpomínat na uplynulé čtvrtstoletí Vega Tour?

U zrodu firmy stál v roce 1991 můj otec, který ji jako dopravní společnost založil v garáži pražského rodinného domu. Já jsem se do chodu firmy zapojil až později, kdy už byla osamostatněna od původních společníků a vlastněna jen naší rodinou. Ještě o něco později se připojil i můj bratr, který se věnuje provozním a personálním záležitostem společnosti. Za těch 25 let se firma také hodně proměnila co do velikosti a záběru činnosti. Začínali jsme s jedním minibusem a dnes jsme společností s největším vozovým parkem pro zájezdovou dopravu u nás a v Evropě patříme do první pětky. Ročně přepravíme takřka čtvrt milionu cestujících vlastními 150 autobusy, které tvoří nejmladší flotilu u nás. Ve vozovém parku nemáme žádný autobus starší pěti let, průměrný věk našich vozů jsou dva roky. Každoročně investujeme zhruba deset milionů eur do nákupu třiceti nových autobusů s nadstandardní výbavou.

 

Tím se dostáváme k tomu, že zájezdová doprava není vaší jedinou činností…

Je to základ, který tvoří zhruba 80 procent obratu firmy, ale věnujeme se i jiným aktivitám. S kontinuální obnovou naší flotily souvisí fakt, že zájemcům nabízíme k prodeji autobusy již od druhého roku jejich fungování u nás. Zaměřujeme se na kvalitu našeho produktu a technická úroveň našich autobusů s tím úzce souvisí. Spolupracujeme s nejlepšími výrobci a značkami na trhu, jako jsou Setra, Mercedes-Benz a Volvo, a proto můžeme našim klientům smluvně garantovat, že se u nás nesetkají s modelem starším pěti let.

Vedle prodeje ojetých autobusů jsme schopni zabezpečit i profesionální servis, garanční opravy, pneuservis vozů, zabýváme se i pronájmem menších letadel. Nově společnost Vega Tour zastupuje prestižní značku motorových jachet Azimut Yachts na českém trhu, nabízíme charter, financování a správu lodí.

 

Kromě prodeje, pronájmů a servisu autobusů věnujete hodně pozornosti i kvalifikaci personálu. Co všechno u vás řidiči najdou?

Na výuku a vzdělávání řidičů klademe velký důraz. Vedle autoškoly a akreditovaného školicího střediska pro řidičský výcvik skupin C/C + E a D hodně investujeme do školení bezpečné jízdy a jazykových kurzů. Všichni naši řidiči se domluví anglicky na běžné komunikační úrovni.

 

Jazyková výbava je vzhledem k portfoliu vašich klientů nezbytností. S kým nejčastěji spolupracujete?

Našimi běžnými klienty jsou buď zahraniční touroperátoři, nebo cestovní kanceláře, s nimiž máme dlouhodobé smlouvy na dopravu. Kontakty máme navázané s americkými, australskými i asijskými klienty, například z Japonska, Jižní Koreje, Číny, Indie či Hongkongu. Máme ale i evropské a izraelské zákazníky.

 

Věnujete se tedy výhradně incomingu, nebo jste své portfolio rozšířili i pro české zákazníky?

V poslední době se snažíme rozšířit své působení i na českém trhu, a proto jsme se v roce 2014 rozhodli založit vlastní cestovní kancelář, která zpočátku nabízela především autobusovou dopravu do francouzských Alp a letní autobusovou dopravu k moři do Chorvatska a Itálie. I v tomto segmentu se ale snažíme každý rok přijít s něčím novým. Pro letošní rok jsme vedle dopravy a jednodenních zájezdů po Evropě připravili i vícedenní a poznávací zájezdy a především nový produkt, který v Česku nikdo nenabízel. Jsou to okružní plavby na luxusní motorové jachtě, na které klienti stráví týden či dva plavbou po Jadranu, prohlídkou přístavů, návštěvou pláží a ostrovů. Plavbu si mohou zpestřit i vinnými degustacemi a prvotřídní gastronomií. A ačkoli teprve zahajujeme, už žijeme příští sezonou, pro kterou chystáme rozšíření nabídky o další destinace ve Středomoří, více termínů a lodí.

 

Vaše aktivita a progresivita v oboru byla také nedávno odměněna. Jaké ocenění jste získali a co pro vás a vaše klienty znamená?

V loňském i letošním roce jsme získali ocenění Czech Superbrands Business Award, kterého si velice vážíme především proto, že jsme první firmou z oboru cestovního ruchu u nás, která byla oceněna. Ocitli jsme se tak ve společnosti významných značek, které mají u klientů i partnerů výborný zvuk.

 

Se vznikem vaší cestovní kanceláře se váže i váš vstup do profesních asociací u nás. S kterými sdruženími spolupracujete?

Již deset let jsme členem European Tour Operators Association ETOA a na českém trhu spolupracujeme jak s oběma asociacemi cestovních kanceláří, tak s Prague Convention Bureau. A výsledek naší spolupráce s Prague City Tourism můžete vidět na dvacítce našich autobusů, které jsme bezplatně propůjčili k propagaci Prahy na našich zájezdech po celé Evropě.

 

Děkuji za rozhovor.

Lenka Neužilová

 

Incomingová agentura Prague Bus Tours, operující v rámci skupiny Vega Tour, začne vozit turisty po Praze ekologickými autobusy s Wi-Fi. Přečtěte si článek ZDE.

 

Enter the text or HTML code here

Jeden komentář

  1. Pingback: Každý rok chceme přijít s něčím novým -VEGA TOUR

Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..