Zprávy

Michal Vávra: Máte strach z létání? Ale auto vám problém nedělá

Na Ukrajině omylem (?) sestřelené letadlo malajských aerolinií znovu oživilo diskuze o bezpečnosti letecké dopravy bez ohledu na to, že se dlouhodobě jedná o nejbezpečnější způsob cestování. V podstatě jde jen a pouze o mediální zkreslení vidění světa.

Michal Vávra
Michal Vávra

Stačí jedna nehoda a drama včetně propadu množství cestujících je na světě. Nechci jakkoli zlehčovat tragédii 113 lidí, kteří byli 25. července 2000 na palubě Concordu či 298 „ukrajinských“ obětí nešťastného letu MH17 letu, přesto tvrdím, že jsou to v celkovém počtu přepravených lidí a nalétaných kilometrů hodně malá čísla.

Dovolím si malé srovnání: V roce 2013 se jen v USA stalo 35 244 smrtelných automobilových nehod. Jak na tom byla ve stejném roce celosvětová letecká doprava? Rovných 247 obětí. Fobie z létání je pochopitelná snadno, podobně jako fyzikální princip letu Boeingu či Airbusu. Přesto je na letu cosi kouzelného. Jak se může přes oceán přenést monstrum vážící 178 tun? Pobyt ve výšce 10 000 metrů, během něhož je člověk oddělen od mrazivého prostoru jen hliníkovým drakem a okénky, akrofobikovi (akrofobie – strach z výšek) na náladě nepřidá. Občas si na kuráž přihnou i zkušení průvodci cestovek, kteří mají létání takříkajíc v popisu práce.

Zřejmě tady narážíme na naši prehistorickou psychickou výbavu, kdy jsme nikdy, od hominidů až po 20. století, neměli možnost proletět se nad krajinou. Pomineme-li kluzáky, tak první skutečný a hlavně úspěšný let letadla těžší než vzduch, se uskutečnil 17. prosince 1903. Událost trvala 12 sekund a překonaná vzdálenost byla pouhopouhých 36,5 metru. I z toho je vidět, jak daleko a jak rychle se letectví posunulo.

Není divu, že se naše psychika nedokázala přizpůsobit. Rozum fyziku chápe, ale vysvětlete ji strachu. Přesto všechno ale pořád zůstává letecká doprava tou nejbezpečnější, která vás i mě přemístí na dlouhé vzdálenosti. Takže nebojte se a leťte! A pokud hledáte racionální argument, připomeňte si výše uvedenou statistiku z loňského roku.

Michal Vávra
provozovatel serveru Cestolino.cz

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button