Mezinárodní kongres porodních asistentek po 89 letech opět v Praze

Ovlivní 30. mezinárodní kongres porodních asistentek systém péče poskytované ženám a jejich novorozeným dětem v České republice? Kongres pořádá Mezinárodní konfederací porodních asistentek (ICM) v Praze od 1. do 5. června 2014 v Kongresovém centru v Praze. Hostitelskou organizací je Česká konfederace porodních asistentek (ČKPA). Již v roce 1925 se konal v Praze, v Obecním domě, Mezinárodní sjezd Jednoty porodních asistentek. Letos se u nás na téma porodnictví koná řada akcí.

IMG_6462

Foto: Zdroj C-IN

Vědecký program nabídne přednášky z oblasti vzdělávání, výzkumu, ale také jak z nemocniční, tak mimonemocniční (komunitní) práce porodních asistentek. Účastnice si budou moci vyměnit zkušenosti při workshopech i sympoziích. Jsou připraveny profesní návštěvy v pražských porodnicích i kulturní program. V předvečer zahájení, 31. 5. 2014, se na Kampě pokusí účastnice kongresu vytvořit rekord v počtu najednou zpívajících porodních asistentek při akci nazvané Voices of Midwives.

„Jsem velice ráda, že se po dlouhých 89 letech koná kongres opět v Praze. ICM zvolila za místo jubilejního setkání region východní Evropy a přizpůsobila tomu i vědecký program. Hlavními tématy budou práva porodních asistentek a podpora práva žen na péči, která zlepšuje výsledky pro ně samotné i celé rodiny. Překonávání rozdílů a sbližování kultur a postupů v porodní asistenci. Dalším tématem je vzdělávání, které musí být kvalitní a musí vést k autonomii profese, tak aby porodní asistentky byly schopné zajišťovat zdravotní službu v souladu s nejnovějšími poznatky vědy a výzkumu a zároveň eticky a s respektem k lidským právům,“ říká Radka Wilhelmová, reprezentantka ČKPA.

Pro přípravu letošního jubilejního kongresu spojily své síly v místním organizačním výboru členky ČKPA, Unie porodních asistentek (UNIPA) a Slovenské komory sester a porodních asistentek (SKSAPA).

ICM je největší celosvětovou organizací porodních asistentek. V současné době zastupuje zájmy 108 členských organizací porodních asistentek z 95 zemí světa. To představuje přibližně 300 000 porodních asistentek na celém světě. ICM úzce spolupracuje s Mezinárodní konfederací gynekologů a porodníků (FIGO) a Světovou zdravotnickou organizací (WHO). ICM vydává základní dokumenty jako doporučení pro vzdělávání a praxi porodních asistentek.

[box]Další akce 2014 v ČR

3. – 6. 4. 2014, European Network of Childbirth Associations – ENCA: setkání Evropského sdružení asociací zabývajících se porodnickou péčí v Praze.

26. dubna, 5. ročník konference Aktivní rodičovství v Brně

5. května slaví porodní asistentky celého světa Mezinárodní den porodních asistentek

19. května zahajuje svůj pestrý program již tradiční Světový týden respektu k porodu, který se koná nejen po celé České republice, ale také v celé Evropě.

6. června se uskuteční dva workshopy, jeden s americkými porodními asistentkami pracujícími mimo nemocnici a druhý americkou antropoložkou Robbie Davis Floyd, více brzy na www.normalniporod.cz.

7. a 8. listopadu 2014 konference Porod doma – co o něm víme?: sjedou se odborníci z celého světa, aby se podělili o fakta a osobní zkušenosti z porodnické péče v oblasti, která je českou veřejností vnímána tak rozporuplně.[/box]

red

Enter the text or HTML code here

Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..