Festival outdoorových filmů

Letošní v pořadí 14. ročník Mezinárodního festivalu outdoorových filmů proběhne v 50 městech České republiky a Slovenska. Již tradičně se mezi pořadatelská města zařadil také Zlín.

Ilustrační foto Zdroj: Shutterstock
Ilustrační foto Zdroj: Shutterstock

Slavnostní zahájení se uskuteční 3. listopadu v 19:30 v Golden Apple Cinema. Mezi hosty se představí sportovní psycholog a cestovatel Michal Vičar, horolezec Martin Ksandr, který zdolal například Manaslu (8163 m.n.m.), a cyklista Pavel Kadlíček. Přichystány jsou také filmy. Těšit se můžete na objevování nespoutané Aljašky nebo na zdolávání K2. Večer zpříjemní Thom Artway, autor známého hitu I have No Inspiration a vycházející hvězda české hudební scény.

Tradiční součástí festivalu jsou rovněž besedy. Letos jsou na programu tři a všechny se uskuteční v Alternativě – kulturním institutu Zlín od 4. do 6. listopadu vždy v 16:00. Blok besed startuje přednáškou s názvem ,,Na embéčku kolem světa.“ Michal Vičar se s vámi podělí o dobrodružství z bláznivé cesty plné ztracených pasů, prolitých litrů vodky a nádherných zážitků, která měla 252 dní a 36 000 km.

V sobotu je na programu beseda Martina Ksandra s názvem „Špicberky – království ledních medvědů,“ povídání o zemi, kde se člověk pouze snaží nebýt potravu. Budeme brodit ledovcové řeky a zjistíme, že bez pušky se na tomto ostrově nedá udělat ani krok.

Besedování v neděli zakončí Pavel Kadlíček svou besedou ,,Patagoniabike.“ Přes sedm tisíc kilometrů na kole po cestách i necestách, napříč Bolívií, Chile a Argentinou aneb jihoamerická Patagonie v plné své kráse i bolesti. Pro dosažení svého snu si Pavel musel sáhnout opravdu hluboko do svého fyzického i psychického fondu.

Festival si pro diváky přichystal také mnoho atraktivních filmů., které se promítají v Golden Apple Cinema od pátku do neděle vždy ve dvou blocích – od 18:00 a od 20:15. Ve Zlíně na vás čeká 20 filmů z celého světa. Určitě si nenechte ujít ,,Cestu vzhůru“, film o umanutosti, o zdolávání vlastních a obecně lidských limitů, ale také o kompromisech a ceně, kterou mohou mimořádné osobní výkony stát. Radek Jaroš si jako 1. Čech a teprve 15. člověk na světě splnil horolezecký sen a vystoupil na K2, poslední z nejvyšších hor světa, která mu chyběla do tzv. Koruny Himálaje.

Za pozornost určitě stojí ,,A Line Across the Sky“, jeden z nejsledovanějších počinů moderního lezení Tommyho Caldwella a Alexe Honnolda, film plný nejen jedinečných výkonů, ale také nevšedního humoru.

Perlou festivalu je rovněž snímek Pavla Barabáša s názvem  ,,Suri“. Slovenští filmaři se během své cesty dostávají k přírodnímu kmenu Suri, společenství které se rozhodlo bojovat za zachování svých tradic a původního způsobu života. Film se zamýšlí nejen nad budoucím osudem kmene a nad zánikem jedinečných kultur, ale také nad potřebou lidské různorodosti, která je nevyhnutelná pro přežití naší civilizace v globalizujícím se světě.

 

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button