Martin Sirka: Praha vypracovala velmi dobrou nabídku pro výroční kongres ICCA

Praha se probojovala do užšího výběru v soutěži o uspořádání kongresu mezinárodní kongresové a konferenční asociace ICCA v roce 2016, jejím konkurentem je malajské město Kuching. Nejen o tom, jaké šance zvítězit Praha má, jsme hovořili s výkonným ředitelem ICCA panem Martinem Sirkem na semináři, který v Praze zorganizovalo Prague Convention Bureau.

Martin Sirka Výkonný ředitel ICCA Autor: Naďa Rybárová

Martin Sirka Výkonný ředitel ICCA Autor: Naďa Rybárová

ICCA každoročně vydává údaje o celosvětovém počtu kongresů a žebříček zemí a měst podle toho, kolik kongresů hostily. Máte již k dispozici data za minulý rok?

Zatím jsme žebříček nevydali, už ale víme, že celosvětově bylo loni uspořádáno přes 11 000 kongresů a konferencí, tedy takových, které odpovídají kritériím ICCA. To znamená, že kongres se pořádá pravidelně, rotuje nejméně mezi třemi zeměmi a účast je alespoň 50 delegátů. Loni tak bylo uspořádáno celosvětově asi o 900 takovýchto akcí více než v roce 2011. Akcí, které nesplňují kritéria ICCA, se ale koná samozřejmě nepoměrně více. Lidé mají často tendenci žebříček přeceňovat. Důležité hlavně je, jaká je obchodní pozice destinace na trhu. Např. Vídeň pořádá spoustu velkých mezinárodních kongresů, které nesplňují kritéria ICCA, neboť nerotují mezi alespoň třemi zeměmi, a tak se do naší statistiky ani nedostanou.

Jak získáváte potřebné údaje?

Mnoho našich členů nám své údaje posílá, např. naši čeští členové jsou v tomto velmi dobří. Máme ale také čtrnáct pracovníků, kteří nedělají nic jiného, než že příslušná data shromažďují. Sedm jich je v Amsterdamu, pět v Kuala Lumpuru a dva jinde po světě. Jejich práce je velice důležitá, např. amsterdamský tým objevil deset českých akcí, které na seznamu od českých členů ani nebyly.

Výroční kongresy pořádá i vaše asociace a o uspořádání toho v roce 2016 se uchází i Praha. Jak si v této soutěži stojí?

Praha vypracovala velmi dobrou nabídku, jinak by se také do užšího výběru nedostala. Zájem o pořádání vyjádřilo původně sedm destinací, nyní je výběr zúžen na destinace dvě – Prahu a malajský Kuching. Samozřejmě ještě není rozhodnuto, rozhodnutí padne až v květnu, těsně před frankfurtským veletrhem IMEX. Mohu ale říci, že Praha se na svou kandidaturu připravila velice dobře, naslouchala i zkušenostem jiných našich členů, kteří již kongres v minulosti pořádali, a to je při kandidatuře velice prospěšné.

Jste v Praze v této souvislosti na inspekční návštěvě. Co taková inspekce obnáší?

Jednak zjišťujeme, zda to, co je na papíře, platí i ve skutečnosti, to jsme ale vyřídili velice rychle. Vedeme hlavně detailní rozhovory o tom, jak nabídku vylepšit a jak obecně vylepšit proces kandidatury ve všech jeho aspektech. Chceme totiž, aby všechny destinace, které se dostanou do užšího výběru, měly ze své kandidatury prospěch, a to i kdyby kongres nakonec nezískaly. Nechceme, aby naši členové byli rozmrzelí z toho, že vynaložili spoustu práce a nakonec z toho neměli vůbec nic.

Pokud Praha v soutěži zvítězí, kolik delegátů můžeme na kongresu očekávat?

Řekl bych tak 1100–1200. Počet účastníků je vždy vyšší, koná-li se kongres v Evropě. Mimo Evropu jsme zatím měli více než 800 účastníků pouze jednou.

Kongres se bude konat koncem října, obávám se, že počasí tou dobou bude v Kuchingu o hodně lepší…

Počasí rozhodně na seznamu kritérií, která je pro pořádání našeho kongresu nutné splnit, nemáme. Jediný rozdíl, pokud jde o počasí, je ten, že dress code bude asi jiný. Před dvěma lety jsme měli kongres v Lipsku, kde byla opravdu zima, a nikomu to nevadilo. Počasí není podstatné, podstatné je, aby kongres delegátům něco dal. Aby delegáti věděli, že pro ně bude výhodnější na kongres jet než zůstat v kanceláři.

Děkuji za rozhovor a doufám ve shledání v roce 2016 v Praze.

Naďa Rybárová

Enter the text or HTML code here

Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..