Marseille-Provence: Evropská metropole kultury 2013 zahájila velkým svátkem

Stačí titul Evropská metropole kultury k úspěchu? Francouzští profesionálové cestovního ruchu jsou ve svém počátečním hodnocení střízliví.

Archiv města

Archiv města

Marseille zahájila v polovině ledna rok, kdy se stala spolu s dalšími městy Provence centrem evropské kultury, velkolepou podívanou. Přes 600 000 lidí se účastnilo zahajovacího víkendu koncipovaného jako velký festival kultury zaměřený na Středozemí. Jen v samotné Marseille zaplnilo nová kulturní centra i nově upravené nábřeží Starého přístavu na 400 000 lidí. Večerní slavnost světel představila nové pohledy na město.

Projekt Evropská metropole kultury má poukázat na roli kultury v životě lidí a mnohým objevit její svět i v nových pohledech a podpořit také vědomí bohatství evropské kultury. Vynaložené peníze však vyžadují také určitou návratnost. Organizátoři akce proto vždy myslí rovněž na to, jak využít celé akce pro propagaci svého turistického regionu. Marseille a oblast Provence k tomu mají velké předpoklady. Místní profesionálové cestovního ruchu, zejména hoteliéři, však zůstávají při počátečním hodnocení velmi střízliví. Jak uvedl portál tourgmag.com, nárůst ubytování se zatím nekonal. Výčitky zástupců ubytovacího sektoru se týkají malé spolupráce organizátorů, nedostatku koordinace a společných postupů. Přitom se ve výhledech počítá s nárůstem turistů až o 2 miliony osob.

Další výtky padaly na adresu řetězce Accor, který byl vybrán jako oficiální ubytovatel, ale svojí politikou neumožňuje plné uplatnění dalších. Office de tourisme et des congrès sice připravil zajímavé balíčky s ubytováním, účastí na programech a turistickou kartou již od 136 eur pro třídenní návštěvu, ale mnoho se to na celkovém výsledku neprojevilo. Vznikly i nové hotely jako apartmánový hotel Residehome nedaleko nádraží Saint Charles; otevřena byla nová restaurace na Chateau d´If, ale cestovní kanceláře upozorňují, že se zahraničním, ale i domácím trhem je třeba začít pracovat včas a přijít s konkrétní nabídkou mnohem dříve. Zkušenost pro naši Plzeň – Evropskou metropoli kultury 2015. Více na www.marseille-tourisme.com včetně uvedení nových parkovacích zón pro autokary.

 maj


Enter the text or HTML code here

Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..