Mapa? Jedině v chytrém telefonu

Nejprve začaly papírové mapy nahrazovat navigace – chytré jednoúčelové krabičky, které vás vždy díky systému GPS dovedly tam, kam jste potřebovali. Technika se ale vyvíjí neúprosně dál a zdá se, že navigace nahradí v blízké budoucnosti chytré telefony. Proč by měl člověk používat mapy v mobilu?

Sygic

Sygic

Svět se zmenšuje, bílých míst na mapách už opravdu mnoho nezbylo a co víc, i mapy mění svoji podobu. Přestože klasická papírová mapa má své neoddiskutovatelné kouzlo, stále častěji ji nahrazují mapy v elektronické podobě. V autech najdete vestavěné navigace v palubní desce a posledních pár let byly velice populární nejen automobilové navigace, tedy krabičky, které jste umístili na palubní desku či přední sklo, ale i turistické a další specifické navigace. Jejich výhodou je to, že vám nejen ukazují mapu, ale dokážou najít optimální trasu do vašeho cíle a často nabízejí i databázi takzvaných bodů zájmu (POI), jako jsou restaurace, benzinové pumpy, hotely apod. A právě tyto přidané služby a doplňkové informace se stávají hřebíčkem do rakve navigací, jakožto samostatných zařízení, protože je čím dál častěji nahrazují chytré telefony. Proč?

Telefon máte vždy při ruce

První obrovskou výhodou mobilního telefonu proti navigaci je fakt, že ušetříte starost o jedno zařízení navíc. Život bez mobilního telefonu si dnes dokáže představit asi jen málokdo, a tak jej máme vždy při sobě, je nabitý a máme k němu většinou i příslušenství v podobě různých nabíječek, pouzder, držáků apod. Navigace je naproti tomu další zařízení, o které se musíte starat, nabíjet je, nezapomenout je, aktualizovat v něm pracně mapy apod. Prostě je to na cestách starost navíc, kterou si dnes můžete odpustit.

Chytré telefony jsou výkonnější

Je to možná trochu paradoxní, ale dnešní chytré telefony jsou v podstatě malé počítače, které si nosíme v kapse a nabízejí nám neuvěřitelný výkon. Mají obrovskou kapacitu, velké a skvěle čitelné displeje, perfektně fungující dotykové ovládání, vestavěnou GPS sadu, připojení k internetu, prostě vše, co můžeme potřebovat. To znamená, že jsou mnohem výkonnější a komfortnější než drtivá většina navigací. A pokud by Vám snad displej telefonu připadal příliš malý, jsou zde tablety, které nabízejí 7 až 12 palců se špičkovými barvami i rozlišením. Takže mapy mohou nejen vypadat lépe, ale i obsahovat více informací a pohodlněji se ovládat.

Maplets

Maplets

Svoboda volby map

Bezesporu největší výhodou chytrých telefonů je fakt, že nejste vázáni na mapové podklady pouze od výrobce zařízení. Můžete používat bezplatné mapy uložené na internetu například od Googlu, které nic nestojí, nezabírají žádné místo a jsou hlavně vždy aktuální. Jejich jediné negativum je nevýhodnost použití v zahraničí, kde je většinou připojení k internetu vzhledem k roamingovým cenám neúnosně drahé.

Nicméně existují doslova stovky navigačních a mapových programů, které si můžete do chytrého telefonu stáhnout a následně v zahraničí používat bez připojení k internetu. A co víc, můžete si vybrat, zda vám víc vyhovují mapy automobilové jako Sygic či Navigon, turistické jako Maplets, topografické (ToPo Maps) či speciální mapy pro kempaře, letce nebo námořníky. Výběr je neuvěřitelný.

Velký výběr s sebou nese i obrovskou výhodu cenové dostupnosti. Zatímco u běžných navigací se většinou za nové mapy platí tisíce, pro chytré telefony si mohu vybrat takový systém, který mi vyhovuje nejen obsahem, ale i cenou. K dispozici je řada bezplatných balíčků map a nebo si připlatíte za vyšší přesnost či komfort přesně tolik, kolik chcete.

Jednotné ovládání

Řada uživatelů volí pro orientaci raději mobilní telefon než speciální navigaci i kvůli ovládání. Většina aplikací pro chytré telefony má sjednocené ovládání, takže je mnohem snazší se s nimi naučit pracovat. Navíc mapy se kupují tamtéž kde ostatní aplikace, platíte za ně důvěryhodným společnostem, jako jsou Apple, Google či Microsoft, aktualizace map je většinou zcela automatická atd. Univerzálnost mobilního telefonu zde sehrává velmi důležitou roli.

Služby navíc

A na závěr jistě stojí za zmínku i skutečnost, že pro mobilní telefony lze sehnat i velice specifické mapy. Například plánky hromadné dopravy ve městech, mapy národních parků, speciální aplikace pro geocaching, mapy obsahující informace o počasí atd.

Závěrem

Klasik říká „pokrok nezastavíš“ a zdá se, že to platí i pro mapy. Od papíru jsme se přes speciální navigace dostali k tomu, že mapa je jednou z mnoha aplikací chytrého telefonu či tabletu. Berme to jako cestu, jak si zjednodušit orientaci na cestách.

  Jan Březina

Fotograf, cestovatel, zkušený průvodce a lektor. Procestoval šest kontinentů, založil cestovní kancelář Ilumio specializující se na fotografické cesty a je velice aktivním autorem a videocasterem v oblasti moderních technologií.

Jan Březina

Jan Březina

Enter the text or HTML code here

Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..