Partnerská sekceZprávy

Malta, velká země ukrytá ve skořápce

Partnerský článek

Ostrovní stát ukrytý ve vlnách Středozemního moře. Ztracený mezi Sicílií a Afrikou. Skalnatý, žlutý, teplý. Prastará kultura, středověké umění, osvobozená modernost. Víno, pivo, likéry. Ryby, dary moře, sýry, neskutečná zelenina. Hlučné ulice i místa, kde ticho nepoznalo jizvy. Žluté pláže i okrové útesy. Jízda vlevo na silnici i procházky nad mořem. Rozpálená krajina i vlahý vítr. Katolická sevřenost, městská bujarost i sportovní nadšení. Na Maltě je vše. Úplně vše, jen vměstnáno do malého prostoru. Mořské velkoměsto ve skořápce.

www.visitmalta.cz
www.visitmalta.cz

Tak daleko, tak blízko

Zatímco v září střední Evropa začíná teplem šetřit a slunce své paprsky zhasíná dříve, Malta se dostává do formy. Mizí vyprahlé dny, slunce nepálí, ale příjemně hřeje, teplé moře se jemně vlní, většina skupinových turistů odletěla domů, města a městečka se stávají průchozími, v kavárnách převažují místní. Na Maltu vyrazte právě v podzimní týdny a měsíce. Ideální čas na prodloužení léta.

I když je Malta hluboko na evropském jihu, je časově blízko. Letadlem se dostanete na Maltu z Prahy přímou linkou společnosti Air Malta. Do konce října létá tato společnost dvakrát týdně. Info na www.airmalta.com. Alternativou je let s ČSA. Můžete na Maltu zkusit dojet také po zemi. Auto nechte na Sicílii a rychlým katamaránem jste na ostrově za pouhé tři hodiny.

 

Příliš chutné, aby se nejedlo

www.visitmalta.cz
www.visitmalta.cz

Můžete mít tisíce turistických lákadel, ale když k tomu není dobré jídlo, je dojem minimální. Na Maltě toto nehrozí. Země je obklopena mořem, čerstvé ryby a plody moře koupíte na každém trhu nebo si je objednáte v restauraci. Ozkoušejte také hovězí na olivách, dušeného králíka, místní proslulé dezerty, zapíjejte vše vynikajícím maltským vínem nebo – a to Čechy potěší – zdejším pivem. Je skutečně skvělé, vždyť i na ostrov dorazila móda malých pivovarů, které vedou sládci z Anglie a Německa. Kvalita zaručena. Na závěr si dejte některý z místních dezertů. Vliv Sicílie a Afriky se nezapře. Jsou chutné, hutné, sladké a barevné.

A pak je tu ještě něco, co nemá v Evropě obdobu. Nesmírně chutná zelenina. Není to reklamní slogan, ale má to reálný základ. Aby jídlo bylo chutné, musí se spojit s některým z nositelů chutí – alkoholem, octem, tukem, cukrem nebo solí. Právě sůl je příčinou exkluzivní chuti zeleniny. Neustálý lehký vítr od moře nese miniaturní kapénky se solí, která se usazuje v rajčatech, salátech, paprikách atd. Sůl rozvíjí chuť i vůni. Rozdíl poznáte nejlépe sami a přímo na místě.

 

Tichý ostrov Gozo

Malta je název státu, nejenom ostrova Malta. Stát se rozkládá na obydlených ostrovech Malta, Gozo a Comino. Nejsou si podobné ani stejné. Zatímco na Maltě žije absolutní většina ze 423 tisíc obyvatel, tak na Gozu jen 30 tisíc. Gozo je ostrov malý, poklidný a dostanete se na něj jen trajektem.

Je zelenější, svěžejší a na rozdíl od Malty má více volného prostoru. Více osamocených míst, moře v plné síle, tiché vesničky nalepené na vrcholcích kopců a nezapomenutelnou společenskou náladu, jakou měla větší Malta ještě před desítkami let. Gozo je časovým skanzenem Středomoří, místem ještě nepoznamenaným masovou turistikou. Vše pozitivní se ještě zesiluje v září a v říjnu.

 

Když něco bere dech

Říká se, že to nejlepší nakonec, ale toto klišé na Maltě neplatí. Není to země jedné hlavní atrakce, která bere dech. Zde chodíte se zatajeným dechem téměř všude. Výjimečně zachované historické centrum Valletty, opevněná Mdina, prehistorické chrámy na Gozu, vysoké útesy s výhledem na moře, gigantická kopule chrámu v Mostě, pitoreskní rybářský přístav v Marsaxlokk nebo poklidné trojměstí naproti Vallettě – Vittoriosa, Senglea a Cospicua. Úzké ulice a náměstíčka, kde se budete pohybovat téměř sami. Přesto je tu jedna stavba, zvnějšku nenápadná, která vám ten dech opravdu vyrazí – katedrála sv. Jana Křtitele ve Vallettě, postavená v letech 1572–77. Absolutní vrchol barokního umění. Bohatě zdobený interiér, pozlacené oltáře, filigránské štukování, originální obrazy od Caravaggia a drahými kameny intarzovaná podlaha. Nejkrásnější chrám v celém Středomoří. Musíte vidět!

www.visitmalta.cz
www.visitmalta.cz

[box]

Co zažít v říjnu na Maltě?

Notte Bianca, Valletta (večer 1. října) – Tato fiesta je jedna z nejvizuálnějších maltských slavností. Nedá se popsat v jednom odstavci, tedy jen telegraficky: otevřená muzea a šlechtické paláce, pouliční vizuální umění, umělecké exhibice, divadelní představení, místní i zahraniční zpěváci a tanečníci, bary a restaurace v hlavním městě se přesunou do ulic, průvody a ohňostroje. Notte Bianca je vydestilovaná esence maltského životního stylu.

Birgu Fest (7. až 9. října) – Jedno z nejzachovalejších a nejstarších maltských měst – Vittoriosa – říká se jí také Birgu. Na začátku října se zde koná Birgu Fest, jedna z nejnádhernějších maltských slavností. Ulice, průchody, okna, římsy. Vše je osvětleno pochodněmi, loučemi, svíčkami, lampiony, lucernami. Tmavá noc se změní v napro­stou esenci romantiky. Chrámy jsou otevřeny, muzea nabízejí zlevněné vstupné, na ulicích najdete stánky se specialitami, kavárny a restaurace jsou otevřeny do rána, konají se různé koncerty, představují se řemesla a vše, čím je Malta typická.

Mdina Classic Car Grand Prix (7. až 9. října) – Milujete starou dobrou ruční práci? Máte rádi stará auta? Chcete je vidět v pohybu? Zavítejte do Mdiny, kde se koná šestý ročník Mdina Classic Car Grand Prix, jedna z největších přehlídek veteránů v celém Středomoří. Potkávají se zde majitelé a sběratelé nádherných kousků z Itálie, Francie, Švýcarska, Velké Británie a také z Malty. Z Malty? Nedivte se. Ostrov byl až do roku 1964 britskou kolonií, a proto se zde dosud jezdí vlevo, mluví kromě maltštiny i anglicky a na silnicích potkáte legendární motorové šperky. Grand Prix však není jen statická výstava, ale regulérní závod.

[/box]

 

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button