Má Praha zájem o veletrhy?

Letošní Holiday World skončil – a to je okamžik, kdy vás napadne, co bude dál nejen s tímto veletrhem, ale s veletržním výstavnictvím vůbec.

Veletrh Holiday World 2013 Foto: Archiv veletrhu

Veletrh Holiday World 2013 Foto: Archiv veletrhu

Jak při čtení tohoto čísla TTG sami poznáte, věnovali jsme mu letos velkou pozornost. Nejen proto, že je to stále největší veletrh cestovního ruchu u nás, ale také proto, že ročník 2014 bude posledním podle stávajícího modelu. Od 1. ledna 2015 totiž nebude Incheba Praha nadále nájemcem veletržního areálu v Holešovicích a správu nad ním převezme hlavní město Praha.

Končí tím Holiday World? ptáme se pražského radního pro kulturu Václava Novotného. „Jakou podobu bude mít do budoucna veletrh, je na jeho organizátorovi Inchebě Praha, naším úkolem bude zlepšit vzhled a fungování holešovického výstaviště. Vzhledem k rozsahu prací nejen na rekonstrukci rozvodných sítí a levého křídla Průmyslového paláce je jasné, že budeme potřebovat pomoc investorů, které začínáme hledat již nyní,“ vysvětluje Václav Novotný další kroky magistrátu na cestě k revitalizaci prostoru poblíž Stromovky.

Praha má k dispozici studii, která mapuje současný stav areálu a míru jeho devastace. S ní bude aktivně oslovovat jak domácí, tak zahraniční investory, s nimiž by vedení města chtělo najít společný názor na přeměnu zanedbaného koutu Prahy v atraktivní lokalitu zasvěcenou volnému času obyvatel i návštěvníků metropole. Ideální by podle Novotného byl jeden velký investor, ale vyloučit se nedá ani několik menších. Až po vyjasnění této neznámé bude město řešit otázku splácení proinvestovaných peněz. Vedle umořování investic v podobě dlouhodobé úlevy na nájemném či podílu na ziscích z komerčních aktivit může město volit i variantu půjčky či založení akciové společnosti spolu se soukromými firmami. Všechny tyto úvahy jsou však předčasné, dokud není jasné, zda vybraný investor bude akcentovat volnočasové či veletržní využití výstaviště, nebo půjde o developera bez vlastních ambicí o jeho aktivní využívání.

I v těchto zatím detailně nekonkretizovaných plánech se ale v Praze i nadále počítá s konáním veletrhů. Radního Novotného se ptáme, jak vidí jejich budoucnost. „Myslím, že při střízlivém posouzení vývoje výstavnictví jak u nás, tak ve světě je jasné, že veletrhy jako způsob prezentace se již nikdy nevrátí na výsluní, kde byly před nástupem internetu a před ekonomickou recesí. Velká výstaviště po celém světě nejsou schopna v dnešních podmínkách naplnit celou svou kapacitu. Pro příklad se můžeme podívat třeba do Hannoveru, kde se i při největší výstavní akci Hannover Messe daří najít vystavovatele pouze zhruba do poloviny prostor. Vývoj ukazuje, že veletrhy se jednak zkracují a koncentrují na menší plochu, jednak obohacují svůj program o doprovodné akce. Naproti tomu konference se snaží zatraktivňovat svůj program výstavami. Oba typy akcí se k sobě přibližují a tudy také povede naše cesta. Uvažujeme o modernizaci Kongresového centra Praha a jeho rozšíření o další výstavní plochy.“

Takže to není konec, ale nový začátek…

 Lenka Neužilová

Enter the text or HTML code here

Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..