Lyžování je rizikový sport, nepodceňujte pojištění

Během jarních prázdnin vyráží na hory nejvíce lidí za celou zimu. Podle průzkumu NMS pro ERV Evropskou pojišťovnu je to 57 % lyžařů. Právě kvůli vysokému počtu lyžařů na sjezdovkách dochází v tomto období častěji ke srážkám, u kterých zasahuje horská služba. Každý třetí úraz z lyží je vážný, na snowboardu je to dokonce 55 % případů. Pojišťovny každoročně řeší tisíce případů zranění z hor.

Foto: iStock

Nejzávažnější případy zranění vznikají srážkou s jiným lyžařem, za kterou ve většině případů může nepřiměřená rychlost. Řadě nehod se dá vyhnout dodržováním 10 základních pravidel FIS a především používáním ochranných pomůcek, jako je helma a chránič páteře. Pokud ale dojde k nehodě, musí viník uhradit i škody na zdraví nebo majetku poškozeného, náklady na jeho léčení a rehabilitaci či na transport. Náklady se tak mohou vyšplhat do milionů korun.

Ceník ošetření a souvisejících nákladů při nehodě v Alpách

ambulantní ošetření naražených zad 5500 Kč
ambulantní ošetření zlomené ruky

(s následnou operací v ČR)

28 000 Kč
operace natržených kolenních vazů 112–126 000 Kč
operace komplikované nebo otevřené zlomeniny cca 400 000 Kč
operace komplikovaného úrazu hlavy nebo páteře cca 570 000 Kč
převoz sanitkou do ČR 30–70 000 Kč
svoz vrtulníkem ze sjezdovky 55–84 000 Kč
zranění zahraničního lyžaře 560 000 až 2 800 000 Kč

 

Jak vybrat správné pojištění

Kvalitní asistenční služba je v případě komplikací klíčová, jelikož zajistí ten nejvhodnější postup, výběr kliniky i dohled asistenčního lékaře nad celým případem. Důležité jsou samozřejmě i limity léčebných výloh, které by měly odpovídat výši alespoň tři miliony korun. V Rakousku už ze svahu do nemocnice svážejí v drtivé většině případů vrtulníky, proto je nutné, aby limity stačily i na tento transport. U pojištění odpovědnosti za škodu ERV Evropská pojišťovna doporučuje limit alespoň jeden milion korun. Pokud dojde ke zranění při srážce s jiným lyžařem, je nutné, aby pojištění krylo i právní zastoupení. V zahraničí je dnes běžné, že účastníci nehody na sebe vzájemně podávají předběžnou žalobu. Policie či soud pak až následně rozhoduje o viníkovi nehody.

 

Enter the text or HTML code here

Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..