Lyžařská střediska Speikboden a Klausberg

Navštivte svérázné jihotyrolské údolí Ahrntal se dvěma lyžařskými středisky a spoustou příjemností navíc. Budete se tam mít jak králové a budete tam chtít zůstat.

Kristall Alm v Klausbergu – velmi příhodné místo na oběd i na párty po lyžování. Foto: archiv Travel Digest

Speikboden
Dva kilometry za Sand in Taufers na vás čeká dolní stanice lanovky prvního střediska, zvaného Speikboden. Rozlohou a počtem sjezdovek není Speikboden velký, ovšem geniem loci ano. Žádná masovost a davy lyžařů jako ve velkých resortech, ale naprostá pohoda. Přitom tratě jsou dostatečně náročné a mají většinou černé či červené označení. Můžetetu potkat špičkového sjezdaře Christofa Innerhofera, který brzo ráno v horní části trénuje. Svaly dolních končetin prověřte nepřetržitým sjezdem po sjezdovce č. 1 až do údolí.

Na oběd zajděte do Sonnklarhütte úplně na vrcholu, ve výšce 2400 m n. m., která v příjemném prostředí nabízí kvalitní gastronomii, hodně převyšující kvalitu obvyklých lyžařských občerstvení. Stejný majitel provozuje také Enzianhütte na centrálním „náměstí“ u horní stanice kabinkové lanovky. Budete-li mít možnost, zavítejte do Speikbodenu v březnu v době konání Schneefestu (v roce 2018 to je 3. března).

Přes den na lyžařských chatách hrají kapely, je tu závod v obřím slalomu a večer se dole u lanovky koná jihotyrolská vesnická zábava. A není to opět nic turistického – většina návštěvníků jsou místní.

Klausberg
Necelých 10 km od Speikbodenu leží druhé středisko v údolí – Klausberg. Desetimístnou kabinovou lanovkou se z údolí dostanete do třípatrové lyžařské kotliny. V jejím nejvyšším patře se podél kabinové lanovky K2 vine přehledná, ale velmi sportovní trať. I střední patro kotliny se čtyřsedačkou má poctivě červený sklon. O něco pomalejší jsou sjezdovky obsluhované sedačkovými lanovkami Sonne a Hühnerspiel. Pod Hühnerspielem je i bobová dráha – Klausberg Flitzer – o  délce 1800 m, kde máte jednu jízdu v ceně skipasu. Řádit můžete v rozlehlém snowparku Funtaklaus a děti určitě ocení překážkovou lyžařskou trať s druhohorními ještěry v téměř životní velikosti.

Pán v Klausbergu, který připravuje svařené víno a zvoní na zvonce. Foto: archiv Travel Digestu

Na jídlo zajděte do restaurace Kristallalm v horní stanici kabinky z údolí, kde vedle samojídelny najdete i velmi dobrou restauraci s obsluhou. Zkuste i Moaregg Alm o něco výše. U černé sjezdovky 2a vítá veselé návštěvníky punková chata Speck- und Schnapsalm, kde to rušně žije i po setmění.

Skutečně autentický punk však najdete pod lanovkou Hühnerspiel. Stojí tam budka, kde svérázný děda v klobouku vaří v hrnci na ohni neméně svérázný svařák, zvaný „volská krev“. EET tu řeší po svém – dědovi neplatíte, jen vám ukáže na taštičku, kam můžete nějaká eura vložit. Pokud se tu posadíte, může se stát, že vám chlapík přijde nalít kořalku – v záklonu a rovnou z láhve do úst. Pokud má náladu, zahraje i na kravské zvonce. A také má velmi kladný vztah k ženám, veselou mysl a hovoří s přízvukem, který zní, jako kdyby Leoš Suchařípa německy daboval Tarzana. Ten muž vypadá jako přírodní úkaz, je to ovšem jeden z původních zakladatelů lyžařského střediska!

Feldmilla a Moosmair
Ubytování je v oblasti spousta, zmiňme ale dva podniky, které vynikají. Butikový hotel Feldmilla v Sand in Taufers, který provozuje rodina Leimeggerových, je vůbec prvním ubytováním v Jižním Tyrolsku s „klimaticky neutrální“ certifikací. Využívá mimo jiné svou vlastní vodní turbínu na řece, která protéká před ním. Hotel má rozsáhlé wellness centrum a restauraci s vlastní zelinářskou zahradou.Naturhotel Moosmair v obci Ahornach, ve svahu nad Sand in Taufers má úžasné dřevěné interiéry, v nichž vám dojde, jak příjemně lze žít. Hotel provozuje již šest generací rodina Ebenkofler. Rozhodně navštivte restauraci Arcana – zdejší jídlo je cosi napůl mezi lidským výtvorem a božskou manou. Významným tématem jsou bylinky z místních luk a lesů – najdete je v pokrmech i v obchodě s nejrůznějšími bylinkovými produkty.

Restaurační a společenské iglú sněhového hotelu ve Speikbodenu. Foto: archiv Travel Digestu

Sněžný hotel
Znáte ten pocit, když se blíží konec lyžování, ale vám se do údolí ještě nechce. Ve Speikbodenu lze zůstat nahoře i poté, co se svahy vylidní, a to až do rána, a zažít báječný večer a noc mezi vrcholy. Stačí si ve Speikbodenu rezervovat ubytování v Iglu hotelu kousek nad horní stanicí kabinové lanovky, ve výšce 2000 m n. m. Zimy se nebojte, k dispozici jsou opravdu teplé spacáky. Jedno větší iglú slouží jako restaurace, kde dostanete vynikající večeři. K dispozici je i dřevěná chatička se stolem, kde se topí v kamnech a kde si můžete dobít příruční elektroniku. I po odchodu personálu se v restauračním iglú můžete obsloužit z baru, stačí dělat na účet čárky. Naprosto dokonalá je sauna a také venkovní vyhřívaná lázeň. Sedíte v horké vodě, kolem mlčenlivé hory a hvězdy nad hlavou se tu zdají být tak blízko.

Sýrové opojení
Což takhle dát si sýr? Podnik Capriz v obci Vintl při hlavní silnici skrze údolí Pustertal poznáte podle hlavní budovy ve tvaru válce připomínajícího sýrařský kotel. K němu se přimykají dvě budovy ve tvaru klínu sýra. Uvnitř najdete zážitkovou restauraci, prodejnu jiných sýrů a dalších delikates a ukázkovou sýrárnu. Capriz vybudoval podnikatel Heiner Oberrauch, který je zároveň majitelem známé outdoorové značky Salewa. Název Capriz je hezky dvojjazyčně jihotyrolský: italsky je koza capra, německy Ziege. Vedle kozího sýra tu dozrávají a zušlechťují se (odborně se tomu říká afinace) i sýry z kravského mléka. Některé zrají v nedalekých bývalých vojenských bunkrech. Dospělí i děti se o sýrech dozvědí spoustu zajímavého v ukázkové výrobně i interaktivním muzeu.

Až budete ochutnávat (a následně nakupovat), zkuste třeba sýr Caprizino, obalený ve směsi dřevěného popela, pepře a soli, měkký Goaserle nebo aromatický Bierkas, vyrobený z kravského mléka a zjemnělý černým pivem a sladem z pivovaru Batzen Bräu v Bolzanu.

Více informací naleznete na stránkách www.skiworldahrntal.it.

Petr Bílek

Pokud si objednáte předplatné časopisu Travel Digest, tak dostanete 2 denní skipasy do střediska Speikboden a Klausberg v hodnotě 80 EUR. Objednávejte ZDE.

SOUTĚŽ o skipasy do Ahrntalu ZDE.

 

Autor Petr Bílek (Články)


Enter the text or HTML code here

Jeden komentář

  1. Pingback: Soutěž o skipasy do středisek Speikboden a Klausberg | TTG - vše o cestovním ruchu

Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..