DopravaZprávy

Loni vzrostl zájem o autovlaky o 10 procent

Partnerský článek

Autovlaky provozované v kooperaci národních dopravců České dráhy a Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) loni přepravily mezi Českem a Slovenskem 16 tisíc osobních automobilů a motocyklů. Jedná se o meziroční nárůst přepravy automobilů a motocyklů o téměř 10 procent. 

Vlak City Elefant Foto: Archiv České dráhy

„Více zákazníků jsme zaznamenali jak u trojice nočních autovlaků, které jezdí prakticky každý den, tak u denního autovlaku, který jedenkrát týdně spojuje Prahu a Košice,“ uvedl podrobnosti Michal Štěpán, člen představenstva Českých drah odpovědný za osobní dopravu. „Největší nárůst jsme zaznamenali u nejmladší linky mezi Prahou a Humenným, tedy na samý východ Slovenska. Počet přepravených osobních automobilů a motocyklů na této lince překročil za loňský rok 1 900 vozidel, což představuje více než dvoj násobek přeprav oproti roku 2015,“ doplnil Michal Štěpán z Českých drah.

České dráhy ve spolupráci se ZSSK téměř denně provozují noční autovlaky z Prahy do Popradu-Tater, Košic a Humenného v komfortních nočních vlacích EuroNight 442/443 Bohemia a EuroNight 444/445 Slovakia a jednou týdně v posilovém denním spoji EuroCity 242/243 Roháče Praha – Košice.

Autovlakem mohou cestující přepravovat osobní automobily do maximální výšky 1,55 m na dolní plošině a 2 m na horní plošině (v tomto případě musí být šířka střechy max. 1,35 m). Maximální povolená hmotnost vozidel do 1,6 m je 1500 kg včetně nákladu (kufry, batohy atd.). Maximální hmotnost vozidel od 1,6 m je 2500 kg včetně nákladu (kufry, batohy atd.). Přepravovat lze také motocykly. Při přepravě jsou automobily zaparkovány na speciálních dvoupatrových nákladních vozech připojených k vlaku, který se skládá z vozů pro cestující. Cestující tráví na nočních spojích cestu v komfortních lůžkových vozech s maximálně třímístnými oddíly a s obsluhou, která nabízí během cesty drobné občerstvení a ráno servíruje snídani, která je součástí poskytovaných služeb, na denních vlacích jsou k dispozici moderní vozy k sezení.

 

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button