Lidie Vajnerová: Pohled z Libereckého kraje

Jak vidí současné problémy cestovního ruchu politička ze severu republiky, jsme se zeptali paní Lidie Vajnerové, předsedkyně komise pro cestovní ruch Rady Asociace krajů České republiky a statutární náměstkyně hejtmana Libereckého kraje.

Lidie Vajnerová

Lidie Vajnerová

 V čem vidíte hlavní poslání vámi vedené komise pro cestovní ruch Rady Asociace krajů ČR?

Komise Asociace krajů jsou zřízeny proto, aby se zabývaly odbornými problémy společnými pro všechny kraje. Radní z jednotlivých krajů se pravidelně osobně potkávají, vyměňují si zkušenosti a postupy. Svá řešení předkládají Radě asociace, tj. hejtmanům, na jejich jednání a ti potom dávají společná jednotná stanoviska vládě a ministrům. Tímto společným postupem lze dosahovat většího tlaku na příslušné orgány. Například v rámci přípravy návrhu zákona o cestovním ruchu byli členové naší komise v pracovním přípravném týmu.

Která problematika CR je v současné době nejdiskutovanější?

Jsou to dva problémy. První již zmiňovaný zákon o cestovním ruchu a druhý problém je účast krajů na výstavách cestovního ruchu, tj. Regiontouru Brno a Holiday Worldu v Praze. V minulosti se kraje předháněly, kdo bude mít větší a vyšší stánek, protože finance na tyto prezentace byly z evropských peněz z ROPu. Nyní peníze došly, samy kraje nemají ve svých rozpočtech dost financí na školství a sociální věci, natož na tyto statisícové, někdy i milionové prezentace. Pardubický kraj například z tohoto důvodu už v Brně v letošním roce nevystavoval. Očekávám, pokud se nic nezmění, že příští rok to bude více krajů, nejen Pardubický. Účinnost takto vynaložených prostředků pro rozvoj cestovního ruchu v krajích je nízká. I Liberecký kraj důkladně zvažuje účast na výstavách cestovního ruchu v příštím roce, protože za tyto finance bychom uměli udělat větší propagaci jiným způsobem.

Diskutujete rovněž o organizační struktuře cestovního ruchu nebo vám stávající koncepce vyhovuje?

Již zmiňovaný návrh zákona o cestovním ruchu mimo jiné řeší právě organizační strukturu včetně financování a naše komise v této oblasti úzce spolupracovala s ministerstvem. Takže má odpověď by zněla takto: organizační struktura cestovního ruchu vyhovuje, ale to neznamená, že by nemohla být lepší a účinnější. Slovo vyhovuje neznamená, že je dobrá.

Vedle funkce v Komisi CR Rady AKČR pracujete jako náměstkyně pro resort kultury, památkové péče a cestovního ruchu, máte možnost srovnání. Je Liberecký kraj v něčem specifický oproti jiným krajům?

Liberecký kraj je atraktivní pro návštěvníky v zimě i v létě. V současné době letní sezona převyšuje zimní. V zimě jsou to běžky, lyže, snowboard apod., v létě turistika a cykloturistika všeho druhu. Konkrétně pár tipů – na Frýdlantsku vznikl první singltrek v České republice, což je jednosměrná stezka, která je konstruována tak, aby stoupání vedla po běžných zpevněných cestách, zatímco klesání vedou terénem po přirozených lesních cestách. Zároveň je na území Libereckého kraje i velká soustava kamenných, železných, dřevěných rozhleden, kterými se můžeme pyšnit. Zapomenout bychom neměli ani na zubačku z Tanvaldu do Kořenova, která je nejstrmější železnicí v České republice, či Bozkovské jeskyně, kde je největší podzemní jezero v Čechách. Unikem je jistě i tramvajová doprava, která u nás jezdí mezi dvěma městy – Jabloncem nad Nisou a Libercem. A pokud mluvím o Liberci, ráda bych zmínila jeho atraktivity v podobě nejstarší ZOO, botanické zahrady, krásné radnice a divadla, Centra Babylon a také jedinečného televizního vysílače a hotelu na dominantě kraje Ještědu, na nějž vede jedna z nejstarších kabinových lanovek v Českém ráji.

Chce Liberecký kraj zůstat u současného modelu organizace cestovního ruchu, nebo plánuje nějaké změny?

Na území Libereckého kraje funguje Sdružení pro rozvoj cestovního ruchu Libereckého kraje, které spojuje jak kraj, tak turistické regiony či komerční sféru a akademickou půdu. Takže by se to dalo vlastně považovat za krajskou destinaci cestovního ruchu. Liberecký kraj velice úzce spolupracuje se svými turistickými regiony (Jizerské hory, Český ráj, Českolipsko a Krkonoše). Nicméně bychom uvítali možnost společného financování aktivit a větší zapojení složek a podnikatelů do systému cestovního ruchu, jako je tomu například v Rakousku.

Co byste přála cestovnímu ruchu u nás?

Přála bych mu osvícené politiky a vlády, hodně spokojených zahraničních i českých návštěvníků a kvalitní služby včetně rovnoměrného rozvoje po všech krajích.

Děkuji za rozhovor.

Lenka Neužilová

Enter the text or HTML code here

Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..