Libor Křivanec: Hory a muzika, to mám rád

Říká Libor Křivanec, ředitel cestovní kanceláře Tempo Tours, která se specializuje na pobyty v Alpách, ať už zimní nebo letní.

Foto: archiv L. Křivance

Foto: archiv L. Křivance

 

Co vás vedlo k rozhodnutí dělat téměř výhradně Alpy?

Naše cestovka vznikla už v roce 1990 a ze začátku jsme dělali všechno. Fungovali jsme jako touroperátor, dělali jsme provizní prodeje, apod. Pak jsme začali přemýšlet co dál, a v roce 1997 jsme založili novou firmu, která se specializuje na Alpy. První zájezdy proběhly v zimní sezóně 1998. Před tím jsme měli i pobočku v Sušici, jsme totiž Šumaváci. Ta sušická firma funguje dodnes, a i když stále nese stejné jméno, už nám nepatří.

A proč zrovna Alpy? Protože jsme lyžaři. My jsme vlastně už od začátku měli k horám blízko, dělali jsme třeba koncerty v Tyrolsku, a to byly tehdy docela husarské kousky, aparatura se přes hranice prakticky pašovala, tehdy se všechno muselo proclívat. Na našem vůbec prvním koncertě na horách jsme měli skupinu J.A.R. Dřív jsme dělali i zahajování sezóny s muzikou, ty večery byly vždy narvané, ale to už trochu ustává.

 

Idea pořádat na horách koncerty vás ale neopustila…

Naopak, už tři roky to děláme systematicky. Muzika na horách je totiž něco, co mě opravdu baví. Pořádáme vždy jeden koncert do roka, a má to úspěch. Sezveme na týden lidi, uděláme jim program, od testování lyží po lekce s instruktory a různé degustace, a v pátek večer je koncert. Ten letošní byl v březnu v Heiligenblutu pod Grossglocknerem a měli jsme tam Davida Kollera. Moc se to vydařilo, koncert byl bezvadný, a navíc si tam David Koller pěkně zalyžoval. A jen co se vrátil domů, stal se zpěvákem roku, sošku anděla získal i za desku roku a další sošku má i jako člen kapely Lucie za skupinu 25letí. Zatím jsme dělali muziku na horách jen v zimě, letos začneme i s letní muzikou, první ročník se bude konat v Korutanech u Faaker See. Máme to prostě rádi.

 

Foto: archiv L. Křivance

Foto: archiv L. Křivance

Zájezdy do Alp tedy nepořádáte jen pro lyžaře?

Ne, děláme je i v létě a máme radost, že s námi v létě jezdí k jezerům stále více lidí. Ročně s námi vycestuje asi osm a půl tisíce lidí, z toho 75 procent v zimě a 25 procent v létě. Pracujeme teď na tom, abychom to změnili. Tedy samozřejmě tak, že počet klientů v zimě by zůstal, ale léto by posílilo.

 

Pokud jde o letní zájezdy, jsou to opět výhradně Alpy?

Letos přidáváme i Lužická jezera a blízké přímoří, tedy Itálii, Chorvatsko a Slovinsko. Určitě to ale pro nás není klíčové, ani by to nešlo. V této nabídce je velká konkurence, třeba na Chorvatsko tu jsou stovky kanceláří, které to dělají léta. Ale určitě tam nějaký malý kousek koláče pro nás taky je. Budou to, stejně jako u našich zájezdů do Alp, zájezdy s vlastní dopravou.

 

Všechny vaše zájezdy jsou s vlastní dopravou?

Ano. Loni jsme sice měli i autobusové zájezdy, nebyl o ně ale zrovna velký zájem. Ono je pro lidi pohodlnější jet autem, vezou si s sebou spoustu věcí, zejména v zimě.

 

Pojďme ale zpátky k začátkům, proč jste si vybral zrovna cestovní ruch, co je vaše původní profese?

Já jsem vzděláním vlastně učitel. Vystudoval jsem Fakultu tělesné výchovy a na PřF UK zeměpis, na obou školách to byl učitelský směr. A když má být člověk odborník na sport a má to učit, musí to všechno sám umět. Takže jsem dělal státnice např. z desetiboje.

Ale bylo to prima, mně se to moc líbilo. Pravda je, že když jsem musel na zápočet skočit z můstku, trochu jsem se bál. Ale nakonec jsem neučil, pracoval jsem na ČSTV na svazu cyklistiky. Pořádal jsem tematické zájezdy pro cyklisty, pak jsem s nimi jezdil i na závody. Těsně před listopadem 1989 jsem dokonce byl s kulturisty na mistrovství světa. Už před listopadem jsme s kamarády plánovali, že založíme družstvo. A pak přišla revoluce. Začátky byly kouzelné, chodili jsme s pytli pasů pro víza na německou ambasádu, byly to fajn časy.

 

Vedete teď úspěšnou cestovní kancelář, máte ještě vůbec čas na sport?

Ale ano, ráno si vždycky zacvičím, v létě jezdím do práce na kole, to mám 11 kilometrů, v zimě si jedu zalyžovat a v létě chodím po horách. Na pohyb si čas vždycky najdu, nejen že to považuji za důležité, ale je to i velmi příjemné.

 

[box]

Kopie - P1040903 (2)Libor Křivanec (* 8.1.1957)

Vystudoval Fakultu tělesné výchovy a sportu a PřF UK.

Spolumajitel a ředitel cestovní kanceláře Tempo Tours.

Koníčky: četba, divadlo, hudba, sport

[/box]

 

Naďa Rybárová

 

Více rozhovorů v rubrice Kapitáni cestovního ruchu naleznete ZDE.

 

Enter the text or HTML code here

Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..