Partnerská sekceZprávy

Letní tipy, kam vyrazit po Evropě s dětmi

Partnerský článek

Toužíte po aktivní dovolené s projížďkami na kole a výstupy do hor, nebo vás naopak láká relax na pláži a poznávání nejrůznějších kultur? Ať tak či onak, z Letiště Václava Havla Praha se letos v létě dostanete do více než 140 destinací přímým letem. Vybrali jsme pro vás šest tipů na léto, které jsou vhodné pro cestování i s dětmi.

Malta - zátoka poblíž Valletty, Zdroj: Shutterstock
Malta – zátoka poblíž Valletty, Zdroj: Shutterstock

Můžete si tak zaletět se svými ratolestmi obdivovat hradby Dubrovníku, vychutnat procházku se zmrzlinou v ruce v okolí slavné katedrály v Miláně či nejstarší evropské univerzity v Boloni, navštívit rodnou vesničku Pepka námořníka na Maltě, potápět se pod citadelou korsického města Calvinebosi zařáditv zábavním parku dánské Kodaně.

 

Malta: Ostrov Pepka námořníka, maltézských rytířů i divokých útesů

Pepek námořník vyfukující dým ze své oblíbené fajfky postávající jen kousek od vás? Že jste se asi právě ocitli ve filmovém studiu při natáčení slavné dětské pohádky? Kdepak, jen jste zavítali na nejmenší ostrov Evropy a vstoupili do vesnice, kde se natáčely příběhy slavného animovaného hrdiny. I díky této slavné vesnici, ve které se dochovaly kulisy z natáčení, je Malta jedním z ideálních míst pro dovolenou s dětmi. Ostrov v srdci Středozemního moře však nabízí mnohem víc, než jen unikátní atmosféru námořnické vesnice. Zvláště, pokud máte rádi aktivní dovolenou, bude pro vás Malta ideální. Za návštěvu rozhodně stojí krásné a tiché městečko Mdina s karmelitským klášterem. Můžete se zde seznámit se životem mnichů, kteří vás provedou svými pokoji i kuchyní. Děti zase nalákáte na slavný čokoládový dort. Pokud by vás zajímalo, jak žijí moderní rytíři, navštivte vallettský dům Casa Rocca Piccola. Seznámíte se tu s historií i osudem Řádu maltézských rytířů.

Nevynechejte ani okolní ostrovy, které Maltu obklopují. Pokud byste se rádi vykoupali v azurově modré laguně s bílým pískem podobné těm, které najdete v Karibiku, zajeďte si trajektem na ostrov Comino. Nezapomeňte se také vydat na druhý největší ostrov maltského souostroví –Gozo. Stanout zde můžete na vrchol tzv. Azurového oka. Pod vámi budou dunět vlny, které se rozbíjí o tento unikátní skalní útvar. K zastávce láká také město Xaghra, kde se nacházejí megalitické chrámy Ggantija Temples. Podívaná na obrovské vápencové balvany, které mohou vážit až 50 tun, vás určitě ohromí. Malta je zkrátka ideálním místem pro rodiny s dětmi, které rády podnikají výlety. Vyžití zde najdou i potápěči a vášniví cyklisté.

Na Maltu létají z Letiště Václava Havla Praha dvakrát týdně České aerolinie. Linka je v provozu během léta, konkrétně od 18. června do 24. září.

 

Kodaň: Domov malé mořské víly, dánské královny i úchvatného zábavního parku

Pokud nejste zrovna příznivci dovolené ve třiceti a více stupních a lákají vás barevné skandinávské domečky, městské kanály i jízda na kole, zajeďte se zchladit do dánské Kodaně. Tato přímořská metropole vás překvapí jedinečnou atmosférou. Při procházce centrem vás z každé strany budou míjet místní cyklisté. Pokud se nebojíte městského provozu, neváhejte ani vy sednout na kolo. Můžete se na něm projet třeba k bronzové soše malé mořské víly. Děti navíc po cestě za Andersenovou nejslavnější pohádkovou postavičkou ocení projížďku kolem lodí na vodního kanálu.

Kodaň, Foto: Shutterstock
Kodaň, Foto: Shutterstock

Kousek od hlavního nádraží najdete zábavní park Tivoli, který potěší malé i velké návštěvníky. Nejstarší zábavní park v Evropě hýří unikátní atmosférou, setkává se tu totiž romantičnost s adrenalinem. Najdete tu lucerny schované ve stromech, téměř půl milionů květin, ale i desítky atrakcí, které vás donutí si zakřičet. Děti určitě potěší střelnice, kolotoče i horské dráhy, které byly zhotoveny po vzoru vlaků z divokého západu. Odvážnější se zase mohou projet „ďábelskou“ horskou dráhou či se zatočit 40 metrů nad zemí na řetízkovém kolotoči.

Tivoli však není jediným místem v Kodani s unikátní atmosférou. Barvami hýřící městská část Christiania vám vyrazí dech. Je totiž jakýmsi městem ve městě. V šedesátých letech minulého století se sem nastěhovali vyznavači kultury hippies. Svobodné město Christiania bylo prohlášeno autonomní oblastí a má asi 85 obyvatel, kteří si žijí vlastním životem naprosto odlišným tomu, který vidíte v samotné Kodani. Jakmile vkročíte bránou do tohoto unikátního města, nebudete se stačit divit. Ohromí vás barevné domečky, nejrůznější grafity na zdech, kolotoče i místní trhy s řemeslnými výrobky tamních obyvatel. Christiania patří mezi nejslavnější a pro turisty nejdostupnější squaty v Evropě.

Do Kodaně se dopravíte až 12x týdně z Letiště Václava Havla Praha s Českými aeroliniemi.

 

Dubrovník: Fascinující hradby, písečné pláže a nádech historie

Pokud vás či vaše děti fascinuje pohled na středověké hradby, jihoevropský Dubrovník rozhodně nesmíte vynechat. Hned před vstupem do tohoto chorvatského města vás uchvátí téměř dva kilometry dlouhé kamenné hradby. Projít se po nich můžete v celé jejich délce, a tak se vám naskytne unikátní pohled na život obyvatel chorvatského přístavního města. Užijete si také obchůzku 15 obraných věží, rozprostírat se před vámi navíc bude hned několik pevností. Jedna z nejznámějších je pevnost sv. Jana, která se nachází přímo u přístavu.

Dubrovník je ale také centrem vodních sportů a kultury. V létě vás určitě potěší místní písečné i oblázkové pláže. Vykoupat se tu můžete v historickém centru pod opevněním, a vychutnat si tak jedinečný pohled na střed města. V srpnu se tu navíc konají Dubrovnické letní hry (Dubrovačke ljetne igre), kterých se účastní vynikající divadelní soubory a koncertní tělesa z Chorvatska i ze zahraničí. Dále zde najdete kláštery, fontány, zvonici i stylové restaurace. K památkám se navíc dostanete procházkou po hlavní ulici z mramoru, tedy z kamene jaký byste čekali spíše v pětihvězdičkovém hotelu. Člunem se pak můžete dopravit na méně než kilometr vzdálený ostrov Lokrum, který je unikátní svou flórou.

Do Dubrovníku létá z Letiště Václava Havla Praha 7x týdně společnost SmartWings.

 

Korsika: Divoké hory, oslnivé vodopády i sídlo Napoleona a možné rodiště Kolumba

Divoké hory, tyrkysově modré moře i pláže a místa, na kterých se ocitnete takřka sami. Asi nikoho nepřekvapí, že je Korsika označována perlou Středomoří či pro svou různorodost dokonce Malým světadílem. Pohádkovou dovolenou na jednom z nejhezčích ostrovů Evropy může zažít kdokoliv – ať už vášnivý horský turista, náročný cyklista, zamilovaný pár či početná rodina. Příroda i historie totiž na relativně malém území vytvořily nespočetné množství zázraků. Zatímco sever a střed vás naláká na vysoké hory, křišťálově čistá jezera a krásné vyhlídky, jih ostrova vás zase ohromí průzračnými vodopády, hlubokými kaňony a divokými útesy.

Korsika, Foto: Shutterstock
Korsika, Foto: Shutterstock

Ideální je tedy procestovat Korsiku po západním pobřeží na sever, přes střed, až na jih. Zkrátka skrz na skrz. Začít můžete hned po příletu v hlavním městě ostrova, v Ajacciu. Toto přístavní město je ideálním místem pro toulky v malebných ulicích a zastávky v pouličních kavárnách. Narazíte při nich také na rodný dům Napoleona Bonaparte, rodinou kapli Bonapartů či katedrálu Notre-Dame.

Poté se můžete vydat po západním pobřeží do Porta a jeho okolí. Rozlehlé písčité pláže se zde střídají s kamenitým pobřežím a vysokými útesy. Tajemné přístavní městečko vás navíc potěší nočním životem. Odtud zamiřte rovnou na severozápad ostrova. Za viděnou zde určitě stojí historické městečko Calvi, které je mimochodem jedním z možných míst narození slavného mořeplavce Kryštofa Kolumba. Dominantou města, které leží na severozápadě ostrova, je rozlehlá citadela. Potápění se pod citadelou je při troše opatrnosti vhodné i pro děti, které si tu mohou zaplavat s barevnými rybkami.

Po cestě z Calvi se v samotném středu ostrova nezapomeňte zastavit v Corte, tedy městečku, které slouží jako vstupní brána do korsických hor. Nedaleko města najdete i nejvyšší vrchol Korsiky (Monte Cinto, 2706 m. n. m.). Okolí města zase nabízí skvělé místo na letní osvěžení – les s křišťálově průzračným potokem a bílými kameny, ve kterém se děti mohou vykoupat. Pak už můžete směřovat na jih. Tam vás na závěr dovolené uchvátí pohled na křídové útesy, na nichž se tyčí město Bonifacio i krásné Andělské vodopády. A nebojte se, pokud byste se na tomto rozmanitém ostrově ztratili, nevadí. Možná o to lépe. Po cestě totiž vždy objevíte nějaký přírodní útvar či místo, který vás ohromí.

Na Korsiku se dostanete z Letiště Václava Havla Praha během letní sezóny od 15. 6. 1x týdně se společností SmartWings.

 

Boloňa: Potěšení pro labužníky i milovníky historie

Při vyřknutí názvu města Boloňa se vám pravděpodobně vybaví tradiční špagety s červenou omáčkou a mletým masem. Toto italské město nacházející se na severu Itálie nabízí však mnohem víc kulinářských specialit, než byste tušili. A nejen to! Kromě slavných tagliatelle al ragú (do češtiny nesprávně překládané jako boloňské špagety), lasagní či tortelin se Boloňa pyšní i nejstarší univerzitou světa, která byla postavena v roce 1088. Zamilujete si také korzování uličkami s podloubím a posezení v místních kavárnách a cukrárnách. Slavnému náměstí Piazza Maggiore dominuje bazilika San Petronio, která svého času měla být dokonce honosnější než bazilika svatého Petra ve Vatikánu. Dle legendy tento záměr rozhněval papeže Pia IV., který ihned přerušil výstavbu. Bazilika tak v sobě snoubí dva naprosto odlišné architektonické styly, čímž je unikátní.

Pouhou půl hodiny jízdy vlakem z Boloně se nachází jedno z nejromantičtějších měst Evropy. Florencie slibuje úchvatné památky i výtečnou zmrzlinu. A pokud se vám zasteskne po moři, stačí si cestu vlakem protáhnout o další hodinu a půl. Náhle se před vámi bude tyčit slavná šikmá věž v Pise. Nedaleko od ní se vám naskytne pohled na Ligurské moře. Pokud se vydáte na druhou stranu, tedy na východní pobřeží poloostrova, nezapomeňte zavítat do třetí nejmenší země Evropy – San Marina. Tato pravděpodobně nejstarší stále existující republika na světě se rozprostírá přímo ve vnitrozemí Itálie. Naláká vás na středověké hradby, krásné výhledy z pevnosti Rocca, piniové háje i přírodní parky.

Do Boloně vás každý den z Letiště Václava Havla Praha dopraví České aerolinie.

 

Milán: Zářící katedrála, výtečná zmrzlina i nedaleké jezero v obklopení Alp

Jestli vás před návštěvou Milána napadne ve spojení s tímto místem pouze přívlastek „město módy“, věřte, že po jeho návštěvě tomu bude jinak. Milán totiž nabízí mnohem víc než jen slavné módní značky. V centru města vás svou velikostí i pompézností ohromí gotický Dóm. Jedna z největších katedrál na světě si zachovala svou bílou barvu a uvnitř je stejně tak impozantní jako zvenčí. Do této pětilodní baziliky z bílého mramoru se vejde na čtyřicet tisíc věřících. Za poplatek se navíc můžete rozhlédnout i z jejího vrcholu a vychutnat si impozantní pohled na město. Při její obcházce si nezapomeňte vychutnat výbornou italskou zmrzlinu.

Miláno, Foto: Shutterstock
Miláno, Foto: Shutterstock

Za návštěvu stojí také hrad Castelo Sforzesco z 15. století. V jeho prostorách najdete park ve stylu anglické zahrady, který je ideální pro odpočinek po celodenním chození. Uvidíte zde také vyhlídkovou věž či neoklasicistní vítězný oblouk. Navíc se v  pevnosti nachází několik muzeí a prohlédnout si budete moct také sochu od slavného Michelangela.

Když už budete v Miláně, nezapomeňte se zajet podívat do městečka s osobitou atmosférou. Italská Verona vzdálená pouhé dvě hodiny od Milána vás překvapí třetím největším amfiteátrem světa, který vypadá jako zmenšené římské Koloseum. Vychutnat si v něm můžete dokonce i koncert. Jedním z dalších lákadel malebného městečka je dům s balkonem proslaveným Shakespearovým dramatem Romeo a Julie. Pod ním se dokonce můžete vyfotit se sochou Julie.

Pokud se vám v Miláně zasteskne po přírodě, stačí zajet k hodinu vzdálenému jezeru Como. Naskytne se vám tu neobyčejný pohled na jednu z nejhezčích krajin Evropy. Jezero totiž obklopují horské vrcholky alp, voda tu však má stejnou teplotu jako vzdálené Středozemní moře.

Do Milána Malpensa se z Letiště Václava Havla Praha dopravíte až 12x týdně Českými aeroliniemi a až 2x denně s easyJetem. Do Milána Bergamo létá z Letiště Václava Havla Praha 5x týdně Wizz Air.

[box]

Tipy pro rodiny s dětmi na Letišti Václava Havla Praha

  • Dětské koutky a minikoutky
  • Pokoje pro rodiče s dětmi, včetně postýlek, hraček a přebalovacích pultů
  • Přebalovací pulty a kabinky se dvěma záchodky na toaletách
  • Zapůjčení kočárků typu golf zdarma
  • Odpočinkové zóny a knihovny
  • Balená voda v automatech za 27 Kč, pítka zdarma
  • Restaurace Praha s dětským menu a dětskými sedačkami (hlavní jídlo od 81 Kč)
  • Výhodné parkování přímo na letišti (8 dní od 790 Kč při rezervaci na www.aeroparking.cz)
  • Wi-fi zdarma

[/box]

 

 

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button