Letiště nemusí být jen čekárna na odlet

Někdo je na letištích po celém světě jako doma, někdo se na ně podívá jednou ročně při odletu k moři a někteří tam jezdí jen vítat své příbuzné, kolegy či obchodní partnery při jejich příletu.

06-01

Foto: Letiště Praha

Všem těmto kategoriím návštěvníků či klientů mají letiště po celém světě co nabídnout. Pojďme se pro začátek podívat, jak to vypadá u nás a v našem nejbližším okolí, odkud si již čeští turisté přivykli odlétat. Na každém z těchto letišť mají cestující k dispozici nepřeberné množství obchodů, butiků, restaurací, kaváren a dalších možností k nákupům a trávení volného času, nás však více zajímaly služby pro určité skupiny klientů a technické „vychytávky“.

Služby pro cestující s dětmi

Dětské koutky, skluzavky, prolézačky či přebalovací pulty patří ke standardu a jsou k dispozici ve veřejných i neveřejných částech jak našich letišť (s výjimkou Pardubic, které tyto služby připravují až v plánovaném novém terminálu), tak letišť v okolních státech, např. v Bratislavě, Krakově, Mnichově či Lipsku. Zajímavá je rovněž nabídka exkurzí pro veřejnost, které jsou na mnoha letištích organizovány pravidelně jak pro jednotlivce, tak pro rodiny s dětmi nebo zájmové skupiny, jinde se konají pouze po dohodě pro organizované skupiny, ale jsou zdarma, jako je tomu např. v Karlových Varech, Ostravě nebo Bratislavě.

Letiště Praha nabízí exkurze i do neveřejných prostor letiště, v nabídce má šest tras, které jsou vhodné pro různé věkové kategorie a jsou přizpůsobeny věku a zájmům účastníků. Na pražském letišti mají i samostatný program pro rodiny s dětmi, který tady prezentují jako „Letiště pro děti“ s maskotem Panem Včelkou.

Ostravě se zase chlubí každoročními zářijovými Dny NATO, v rámci nichž má veřejnost možnost seznámit se s vojenskou a leteckou technikou a leteckými ukázkami. Bratislavské letiště chystá ve dnech 1.–3. 8. 2013 Dny otevřených dveří, kdy chce předem zaregistrovaným zájemcům umožnit i vstup na letovou plochu. Tematické exkurze zaměřené na děti všech věkových kategorií od předškoláků až po studenty vysokých škol připravují např. v Krakově, Mnichově či ve Stuttgartu, kde se prohlídek, které vedou i do bezpečnostních zón, ročně účastní více než 40 000 zájemců.

Nabídka pro VIP klientelu

Základní nabídkou v tomto segmentu jsou i na menších letištích business a VIP salonky, kam mohou cestující vstoupit buď jako klienti leteckých společností, tedy cestující na pravidelných linkách v třídě business, nebo za úhradu. Na Letišti Václava Havla Praha je k dispozici celkem pět salonků – VIP Service Club Continental, Citigold Lounge, MasterCard Lounge, ERSTE Premier Lounge a salonek v Terminálu 3.

Nejvíce služeb nabízí VIP Service Club Continental – samostatnou příjezdovou cestu k VIP terminálu, Škoda Limousine Service s řidičem zdarma do 30 km z/na letiště, okamžité odbavení cestujícího i zavazadel bez čekání, individuální bezpečnostní kontrolu, odvoz přímo k letadlu vozem a samostatný vstup na palubu letadla, při příletu odvoz přímo z letadla a doručení zavazadel do Clubu Continental, dovoz zavazadel a další.

Na podobné úrovni jsou i VIP salonky na letištích v sousedních státech a nabízejí kromě občerstvení, denního tisku a časopisů i televizi, připojení k internetu, Wi-Fi a další výpočetní techniku, která může sloužit jak individuálním klientům, tak při obchodních jednáních více osob.

Parkování a další doplňkové služby

Naše největší letiště v Praze nabízí zdarma Wi-Fi připojení k internetu v obou terminálech, majitelé chytrých telefonů mají k dispozici možnost stáhnout si oficiální aplikaci letiště, která nabízí aktuální přehled o všech příletech a odletech nebo se mohou přihlásit k odběru informací u zvoleného letu. Pasažéři mají také od začátku roku k dispozici Rest & Fun Center. Vstup do něj je zdarma, zpoplatněno je pouze využívání jednotlivých služeb (salonky, PC koutek, privátní sprcha, občerstvení). Pro dlouhodobé parkování slouží hlídané a kryté parkoviště – Parking D.

Cestující mají možnost si rezervovat parkování on-line na webu a pro cestu z parkingu k terminálu mohou využít bezplatný mikrobus. Po předchozí domluvě lze na letišti uzavřít i sňatek, což je služba, kterou klienti u nás využili prozatím pouze v Praze, jinde se s podobným požadavkem nesetkali. Stejnou možnost mají ale i zájemci v Krakově, kde je svatebčanům k dispozici kaple. Zdarma dostupné Wi-Fi v terminálech letiště nabízejí rovněž v Ostravě, Karlových Varech či v Pardubicích, kde se mohou, stejně jako v Karlových Varech, pochlubit i krátkodobým a dlouhodobým parkováním bez poplatků. V Bratislavě je zdarma parkování v délce 15 minut, na ostatních letištích u nás i v okolních státech jsou zavedena zvýhodněná dlouhodobá dovolenková parkování.

Lenka Neužilová

Enter the text or HTML code here

Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..