RozhovoryZprávy

Lenka Viková: Ocenění je pro mě odměnou a povzbuzením

Lenka Viková a cestovní kancelář Canaria travel fungují jako synonymum. Potvrzením tohoto stavu je i nedávné ocenění za propagaci Kanárských ostrovů v zahraničí, které obdržela z rukou prezidenta autonomní vlády Kanárských ostrovů Jeho Excelence pana Paulina Rivera.

Lenka Viková Foto: Luděk Neužil
Lenka Viková Foto: Luděk Neužil

O jaké ocenění se přesně jedná?

Na vysvětlenou je třeba říci, že autonomní vláda Kanárských ostrovů uděluje každoročně při příležitosti Mezinárodního dne turistiky ceny s názvem Premios de Turismo de Canarias. Oceňuje jimi jak firmy a společnosti, tak osoby, které se významně podílejí na rozvoji cestovního ruchu na Kanárských ostrovech. Nejsou pokaždé stejné, letos byly například uděleny pouze dvě. První z nich, Excelencia en el Sector Turístico Canario, získala za významný přínos cestovnímu ruchu firma CIT – El Centro de Iniciativas y Turismo z Puerto de la Cruz na ostrově Tenerife, tu druhou, La Proyeccion International de Canarias, tedy cenu za mezinárodní propagaci Kanárských ostrovů v zahraničí, jsem získala já.

Kdo Vás na cenu nominoval a co pro Vás znamená?

Na cenu mě nominovala místní organizace cestovního ruchu PROMOTUR, pro představu něco jako náš CzechTourism. Každý rok se ceny předávají na jiném kanárském ostrově, letos se slavnostní ceremoniál uskutečnil ve zrekonstruované koncertní síni vulkanické jeskyně Los Jameos del Aqua na Lanzarote. Je to sám o sobě nádherný prostor, který vytvořil místní rodák, světově uznávaný architekt César Manrique. Umíte si asi představit, jak se mi rozklepala kolena, když se takto významná stavba po rekonstrukci slavnostně otevírala večerem, v němž jsem jednu z hlavních rolí hrála já. Byl to neskutečný zážitek, když se z podlahy vynořila obrovská obrazovka s mými fotografiemi a doprovodným komentářem o mně a mé práci. Připadala jsem si jako při předávání Oscarů a byla jsem neuvěřitelně dojatá.

Cena byla jistě i oceněním za to, že se Kanárským ostrovům věnujete víc než dvacet let a že právě letos jste na ostrovy dopravili svého půlmiliontého klienta.

Jistě to hrálo významnou roli, i když půl milionu klientů je nesrovnatelných s objemy, které na Kanárské ostrovy přivážejí německé nebo britské cestovní kanceláře. O to víc mě ocenění těší a předávání ceny byl pro mě jeden z nejkrásnějších profesních zážitků.

Nedlouho po převzetí ceny ve Španělsku jste se plně věnovala přípravám konference o projektu leteckého propojení Kanárských ostrovů s východoevropskými destinacemi s přestupem v Praze. Jednali jste na toto téma již podruhé. Kam jste se v jednání posunuli?

Přicházíme s nabídkou rozšířit počet spojů mezi Prahou a Kanárskými ostrovy z pěti na šest týdně, protože si myslíme, že lidé chtějí více individuální dovolené, nechtějí už jen hotové balíčky s týdenním pobytem. V Praze by mohli strávit dva až tři dny na cestě k moři, což by mohlo být ekonomickým přínosem i pro pražské letiště a město samotné. Součástí nové nabídky je i propojení letů s leteckou společností Binter Canarias, která zajišťuje leteckou dopravu mezi jednotlivými ostrovy, kam budou mít klienti možnost létat prakticky každý den. Chceme nabídnout kapacitu letů Travel Service pro cestující, kteří dosud z východních destinací létají s přestupem přes jiná evropská města.

Sázíte tedy především na ruské klienty. Komplikuje to současná situace?

Samozřejmě to není ideální, ale projektu stále věříme a chceme z Prahy udělat hub pro lety na Kanárské ostrovy jak pro ruské, tak i pro další evropské klienty. Již v současné chvíli máme v každém letu několik tranzitních cestujících, a to nejen ze zemí v našem sousedství, ale např. z Kodaně či Stockholmu.

Má tomu napomoci i Váš nový systém Canary-Booking.com, který jste ve zkušebním provozu spustili 15. října?

Určitě. Do konce roku budeme systém dolaďovat a od začátku příštího roku bude fungovat i pro veřejnost. Nabízíme kromě anglické a české mutace i španělskou a ruskou, aby naše služby mohli využít opravdu všichni. Máme zájem na tom, aby Kanárské ostrovy navštívilo více než dosavadních 40 tisíc Čechů ročně. Věřím, že díky větší flexibilitě letů by jejich počet mohl stoupnout nejméně o desetinu.

Děkuji za rozhovor.

Lenka Neužilová

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button