Lenka Viková: Jsem vděčná za šťastné náhody

Drobná snědá tmavovláska s úsměvem na tváři toužila být učitelkou v mateřské škole, ale nejen díky své šťastné hvězdě je už dlouho jednou z nejúspěšnějších podnikatelek u nás. Před dvaceti lety vsadila na Kanárské ostrovy a nelituje – Lenka Viková, generální ředitelka cestovní kanceláře Canaria travel.

Foto: Luděk Neužil

Foto: Luděk Neužil

 

Vaše firma oslavila úspěšných dvacet let na českém trhu, před pár měsíci se Vám narodila první vnučka, nedávno jste obdržela jako první cizinka prestižní ocenění La Proyeccion International de Canarias za propagaci Kanárských ostrovů v zahraničí a ve výčtu Vašich pracovních i osobních úspěchů bychom mohli ještě dlouho pokračovat…

Samozřejmě, že všechny dny nebývají růžové, ale pravda je, že těch příjemných náhod už mě v životě potkalo víc a já jsem za to ohromně vděčná. Čas od času, když se zapovídám třeba s kamarádkami a společně hodnotíme všechno dobré i zlé v životě, co nás potkalo, dávám za pravdu jedné astroložce, kterou jsem před lety v jednom z těch méně růžových okamžiků navštívila. Byla se mnou docela rychle hotová a prohlásila, že se v životě nemám čeho bát, protože jsem se narodila pod šťastnou hvězdou. Tehdy mi to přišlo humorné, ale při pohledu zpátky si říkávám, že při mně opravdu stálo štěstí. Mám skvělé zázemí ve své rodině a jsem velmi pyšná na všechny své dcery, které jsou úžasné, báječně spolu vycházejí a drží při sobě, i když starší dvě dělí od té nejmladší patnáct a třináct let a jsou vdané a mají své rodiny. A právě teď se mi moc líbí v roli novopečené babičky.

 

A jaké vlastně byly profesní začátky v současnosti „nejkrásnější babičky“ našeho cestovního ruchu?

Miluji malé děti, tak jsem vždycky toužila být učitelkou v mateřské škole. Táta mi to ale zakázal, protože nechtěl, aby se ze mě stala potrhlá ženská zdeformovaná povoláním. Tak jsem se vydala praktičtější cestou a po ekonomické škole jsem začala pracovat v cestovní kanceláři Sportturist. Přidělili mě tehdy do oddělení Sovětského svazu, kde jsme měli na starosti především poznávací zájezdy a zimní lyžařské pobyty. Po čase jsem se vdala a narodila se mi nejstarší dcera Veronika, se kterou jsem podle tehdejších zvyklostí byla doma tři roky. Zmiňuji to hlavně proto, že mi to dcera nevěří, jelikož si to nepamatuje. Její první vzpomínky totiž spadají do doby počátků našeho podnikání a stejně jako nejmladší dcera Sandra, která si maminku doma jenom pro sebe užila pouze tři měsíce, si vybavuje už jen pracovní kolotoč svých rodičů.

 

Jak se Vám dařilo a daří skloubit rodičovské povinnosti a podnikání?

Rodina je pro mě všechno, ale přiznávám, že bez svých rodičů bych to nezvládla. Bylo to náročné, ale oni mi vždycky pomáhali a já jsem díky tomu mohla spoustu věcí spjatých s výchovou především Veroniky řešit s nadhledem. Nejmladší Sandra i díky věkovému odstupu od sester vyrůstá trochu jako jedináček a má to možná o něco těžší. A my vlastně taky…

Lenka Viková s prezidentem autonomní vlády Kanárských ostrovů JE Paulinem Riverem, Foto: archiv Lenky Vikové

Lenka Viková s prezidentem autonomní vlády Kanárských ostrovů JE Paulinem Riverem, Foto: archiv Lenky Vikové

 

Vraťme se ale ještě do historie. Brzy po Vašem návratu do Sportturistu po mateřské dovolené přišel rok 1989. To asi oddělení Sovětského svazu dlouho nepřežilo.

Máte pravdu, ale vyplula má šťastná hvězda v podobě zástupce Kanárských ostrovů, který začal vozit do Prahy španělské turisty. V cestovní kanceláři vzniklo oddělení Kanárských ostrovů a já jsem začala vytvářet klasické incomingové programy pro Španěly, kterých k nám jen z Kanárských ostrovů přilétalo 150 týdně. Tehdy jsme pro ně byli levná destinace a oni tu byli velmi spokojení. V létě jsme pro ně připravovali poznávací okruhy po celé republice a v zimě jsme vozili kanárské děti a studenty na lyže do Špindlerova Mlýna. Mám krásné vzpomínky na děti, které do té doby nikdy neviděly sníh a my je u nás učili lyžovat. Byla to nádherná doba plná entuziasmu.

 

Dá se tedy říci, že kromě krátké „sovětské“ epizody se celou svou profesní kariéru věnujete pouze Kanárským ostrovům?

Je to tak, byla jsem hozená do vody a nucená plavat, dokonce jsem tehdy ještě neuměla pořádně španělsky. Všechno se řešilo za pochodu, ke Španělům do Prahy jsme postupně přidali Čechy do Španělska a dál na Kanárské ostrovy, až se postupně procentuální poměr obrátil ve prospěch Čechů.

 

Co s Vámi bylo poté, co Sportturist ukončil svou činnost?

A zase jsme u té šťastné hvězdy. Tehdy mě totiž začali Španělé přemlouvat, abych s nimi spolupracovala na vlastní pěst. Založili jsme v Praze kancelář a v roce 1994 jsme vozili na Kanárské ostrovy zhruba 70 Čechů týdně asi do pěti hotelů, které jsme tehdy měli v nabídce. Tato kvóta se postupem doby navýšila nejprve na 100, pak na 120 osob týdně a tlak ze španělské strany dál narůstal. Oni byli přesvědčeni o našem úspěchu dřív než já sama. Vše šlo v hodně rychlém tempu, pracovala jsem s velkým nasazením a chutí, ale rodinný život s mým prvním manželem vzal za své.

 

Tak to opět musela vzít do rukou Vaše šťastná hvězda…

Lenka Viková s manželem, Foto: Archiv Lenky Vikové

Lenka Viková s manželem, Foto: archiv Lenky Vikové

Zní to asi neuvěřitelně, ale je to tak. S mým druhým manželem Romanem jsme tandem, jen pracovní nasazení nás obou nás dostalo tam, kde jsme dnes. Shodou okolností v našich společných začátcích právě končila vládní letka, z níž jsme na leasing získali letoun Tupolev, převzali jsme čtyři piloty a pět letušek a začali jsme klienty Canaria travel vozit na Kanárské ostrovy sami. Chtěli jsme být nezávislí na jiné letecké společnosti, na jejích cenách, volných kapacitách a letových řádech, vlastní leteckou společnost jsme tehdy nechtěli, jen to jedno letadélko. Dodnes máme doma schovaný papír, vlastně to byla obálka, na kterou jsme si cestou v autě udělali takovou malou ekonomickou rozvahu, zda jsme schopni tento plán ufinancovat. Naše vize Canaria travel byla jasná: budeme létat na Kanárské ostrovy a pro fotbalové kluby, s nimiž jsme spolupracovali, budeme připravovat aranžmá pro jejich zahraniční cesty. Brzy ale bylo jasné, že s jedním letadlem nevystačíme. V případě poruchy to bylo riskantní, a tak jsme se rozhodli pro další, které jsme ale museli nějak zaměstnat.

 

To se pomalu dostáváme k té letecké společnosti, kterou jste s manželem vlastně nikdy nechtěli.

Ano, i když je potřeba zmínit, že Travel Service původně vznikl s myšlenkou, že se firma bude věnovat pobytům pro sportovce, aby partnery v zahraničí nemátlo, že se např. o ubytování v Amsterodamu stará kancelář se slovem Canaria v názvu. Ale pak se stalo, že jsme měli založenou firmu s obecným názvem, která ještě nezačala pracovat, a zároveň jsme potřebovali zastřešit naši rozrůstající se leteckou dopravu. Jednoduše jsme tedy převzali již hotový a zaregistrovaný Travel Service. Proto je to dnes jedna z mála leteckých společností, které nemá v názvu nic, co by k létání přímo odkazovalo.

 

Vcelku brzy jste začali nabízet služby letecké dopravy i dalším cestovním kancelářím. Kdy nastal největší zlom ve vývoji?

Zlomový byl určitě rok 2000, kdy s námi začal létat Čedok a kdy jsme získali první boeing. Počty letů i odbavených cestujících postupně narůstaly, ale začalo to jedním letem týdně na Gran Canarii.

 

Dnes jste Vy v povědomí lidí spojena především s cestovní kanceláří Canaria travel a Váš manžel s leteckou společností Travel Service. Jak se do rodinného byznysu zapojily Vaše dospělé dcery?

Onen rodinný byznys znamenal od jeho počátků jednak velkou podporu a povzbuzení ze strany mého manžela, jednak obrovskou chuť a vůli nás obou jít do něčeho společně. Tím jsme asi „nakazili“ i dcery, protože Veronika pracuje v Canaria travel a Denisa v marketingu klubu Slavie, takže je blízko fotbalu, který má můj muž moc rád a který jsem si díky němu zamilovala i já. Mám ale radost nejen ze svých dcer, ale i z toho, že v našich firmách je velké procento věrných zaměstnanců, kteří jsou s námi od začátku. V Canarii jsem začínala se třemi dívkami, které tu jsou se mnou dodnes, i když je nás už pětadvacet.

Lenka Viková s dcerami, Foto: Archiv Lenky Vikové

Lenka Viková s dcerami, Foto: archiv Lenky Vikové

 

Jste tedy výhradně dámská firma?

Dlouho jsme tu byly jen v dámském obsazení, ale už k nám infiltrovali i muži. Vždycky však firma fungovala jako rodina, všechny o všech všechno věděly, jezdívaly jsme na společné výlety. Každé nové miminko dostalo ode mě dříve kočárek, dnes peníze na kočárek, a protože nás i dětí ve firmě přibývá, všechno je trochu komplikovanější. Doufám ale, že stále zůstáváme rodina.

 

Zastavme se ještě u produktu Vaší cestovní kanceláře. Zaměřit se pouze na jednu destinaci je vcelku riskantní volba, proto to asi není tak běžné a patříte spíše mezi výjimky.

Ano, byla to od začátku sázka na jednu kartu, ale já zastávám teorii, že je lepší dělat jednu věc a pořádně. Vývoj nám dal za pravdu, protože se k nám vrací zhruba 45 procent našich klientů. Všechny naše zaměstnankyně mluví španělsky, znají podrobně jak ostrovy, tak hotelové kapacity, které prodáváme, takže jsou schopny klientům poradit podle jejich požadavků.

 

Když přes dvacet let nabízíte jednu destinaci, dá se ještě něco nového vymyslet?

Určitě ano, čím déle s tou destinací pracujeme, tím více v ní objevujeme. Jak říká náš slogan: Kanárské ostrovy je sedm ostrovů a sedm světů k objevování. Je to doslova tak, protože každý z těch sedmi ostrovů je jiný, Fuerteventura nabízí nekonečně dlouhé pláže s bílým pískem a dnes je surfařským rájem, Tenerife láká třeba na národní parky, Lanzarote je celé černé s lávovou půdou, a tak bych mohla pokračovat. Klienti se k nám vracejí, protože chtějí poznat všechny ostrovy a každá dovolená je pro ně nová a jiná.

 

Dá se spočítat, kolikrát jste již byla na Kanárských ostrovech?

To bych asi nespočítala, ale v průměru jsem tam tak jednou za dva měsíce.

 

A vracíte se raději na místa, která znáte, nebo máte spíš touhu objevovat něco nového?

Já to mám trochu složité kvůli manželovi, který je velmi komplikovaný a extrémně náročný cestující. Říkávám mu žertem, že bych ho za klienta nechtěla. On totiž moc rád mění pokoje. Scénář bývá takový, že cestujeme třeba s přáteli, přijedeme do hotelu, všichni si vezmou klíče a jdou do svých pokojů, ale já si jdu sednout do lobby a čekám. Okamžitě se ptají, proč také nejdu. My budeme měnit pokoj, je má odpověď. Následuje otázka, zda máme v pokoji nějaký problém. A já říkám ne, ale budeme mít. Po dvaceti letech jsem si už zvykla a do pokoje jdu, až když je to ten definitivní. Na ostrovech má manžel snad na každém vytipovaný hotel s konkrétním číslem pokoje, ale nové lokace jsou pro něj trochu obtížné.

 

Takže dovolené trávíte jen na Kanárských ostrovech?

Jezdíme tam každoročně, děti to tam milují odmalička, ale rádi jezdíme i jinam. Já si například vždycky krásně odpočinu na Maledivách, to je takový konec světa s jiným rytmem života.

 

Vraťme se nakonec ještě jednou k Vaší šťastné hvězdě. Vím, že se o přízeň osudu ráda dělíte. Můžete být konkrétnější?

Potřebu pomáhat lidem mám nějak zakódovanou. Myslím si, že když já mám štěstí, mám zdravé děti, spokojenou rodinu, práci, která mě baví, tak to musím nějak splatit. A nejen v rodině nebo ve firmě. Snažím se pomáhat dětem z dětských domovů a postiženým dětem, které vozíme k moři. Je to pro mě opravdu dárek a srdeční záležitost, když vidím třeba nemocné děti, jak si užívají terapii s delfíny.

Děkuji za rozhovor.

Lenka Neužilová

 

[box style=“rounded“]

dolů k portrétu výřezLenka Viková

Vystudovala ekonomickou školu a celý svůj profesionální život se věnuje cestovnímu ruchu. Je zakladatelkou a generální ředitelkou cestovní kanceláře Canaria travel a spoluzakladatelkou letecké společnosti Travel Service. Má dvě vlastní (Veronika, Sandra) a jednu vyvdanou dceru (Denisa). Jejím manželem je podnikatel Roman Vik.

Je členkou představenstva ACK ČR a mj. držitelkou ocenění za významný přínos cestovnímu ruchu, které obdržela v roce 2011 od Obchodní komory ostrova Gran Canaria, a držitelkou ceny za mezinárodní propagaci Kanárských ostrovů v zahraničí – La Proyeccion Internacional de Canarias, kterou získala v říjnu 2014 z rukou Jeho Excellence p. Paulina Rivera, prezidenta autonomní vlády Kanárských ostrovů.

Foto: archiv Lenky Vikové

Foto: archiv Lenky Vikové

[/box]

 

Enter the text or HTML code here

Jeden komentář

  1. Pingback: Výsledky ankety TTG Travel Awards 2015 | TTG - vše o cestovním ruchu

Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..