Lekce létání na koštěti dostanete jen v Priessnitzových lázních

Staré legendy praví, že poslední dubnová noc je magická a čarodějnice se slétají ke svým rejům. Největší dostaveníčka čarodějnic a jim podobných ženštin se prý konala na Petrových kamenech v Jeseníkách. V posledních staletích se však tento zvyk z povrchu zemského vytrácí a především mladá generace chce „být in“ a jít s dobou. Nutnost záchrany tradičních čarodějných zvyků si uvědomili v Priessnitzových léčebných lázních a u příležitosti letošní Filipojakubské noci uspořádají unikátní workshop návratu k čarodějnickým dovednostem.

Foto: Město Jeseník
Foto: Město Jeseník

Jedinečného čarodějnického projektu se mohou zúčastnit čarodějnice, čarodějové i černokněžníci z jesenických hor i podhůří. Všechny zúčastněné čekají tři čarodějnická zastavení, na kterých si osvěží vědomosti z čarodějnické praxe. Důležitou dovedností je rozeznávání kouzelných lektvarů, správný postup přikládání velkou lopatou do pece a samozřejmě létání na koštěti. Poslední jmenovaná dovednost, ačkoliv patří mezi nejdůležitější charakteristiky čarodějnic a byla po staletí předávána z generace na generaci, patří v současnosti mezi nejohroženější tradiční zvyky. Proto organizátoři připravili také její speciální lekce.

Kromě těchto základních čarodějnických dovedností vás nemine malování na obličej, bubnování na bubny afrických domorodců, sportovnější čarodějnice a kouzelníky jistě uvítají závody na koloběžkách. Už od soboty 26. dubna se můžete vydovádět na nafukovacím hradu, superskluzavkách, autodráze, kolotočích nebo bungee jumpingu.

„Uvědomujeme si naléhavou nutnost zachování tradičních čarodějnických zvyků, jejichž existence je ohrožena současnou moderní dobou a ubýváním praktikujících čarodějnic. Naše každoroční setkávání na Petrových kamenech bylo fenoménem jesenických hor a my bychom si přáli naše reje obnovit,“ vysvětluje jeden z hlavních čarodějů Tomáš Rak. Vzhledem k tomu, že původní místo sletů, tzv. Petráky, se nyní nacházejí v chráněné krajinné oblasti, chtějí organizátoři každoročně novodobé reje konat právě v Priessnitzových lázních v Jeseníku. „Vždyť Jeseník v minulosti byl považován za ohnisko čarodějnických procesů, takže čarodějnice zde žily vždy v hojném počtu,“ uzavírá Rak.

Malý i velcí se však mohou v rámci programu těšit také na novodobější zábavu. Budou stavět májku a tančit v rytmu rocku, popu, disca nebo country.

Celodenní workshop čarodějnických dovedností vyvrcholí zapálením hranice na ochranu před zlými duchy a démony a divokou ohňovou show skupiny POSTPROI. Nakonec ještě s úderem desáté hodiny večerní vypustíme večerní balonky štěstí.

Čarodějnický projekt bude probíhat 30. dubna od 14 hodin na hřišti v Priessnitzových léčebných lázních. Pod názvem „Pálení čarodějnic a májkování v rámci Česko-polských toulek“ jej organizuje Středisko volného času DUHA Jeseník a Společnost Vincenze Priessnitze o.s.

red

 

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button