TrendyZprávy

Lékaři bez hranic: Když doktoři cestují za zkušenostmi a poznáváním kultur

Jiná země, jiný kontext, jiný způsob léčby, jiná medicína, která se u nás dělala před 50 lety, to nikde jinde v Evropě už nezažijete. Takový je pohled doktora Tomáše Šebka, který absolvoval již tři mise s Lékaři bez hranic na Haiti a v Afghánistánu.

Tomáš Šebek na misi organizace Lékaři bez hranici Foto: Archiv T. Šebka
Tomáš Šebek na misi organizace Lékaři bez hranici Foto: Archiv T. Šebka

Existují zdravotní kongresy, studijní pobyty, stáže a velmi populární začínají být také zdravotní mise v rámci organizace Lékaři bez hranic. Ročně se do projektů zapojuje 2500 expatů a 30 až 35 tisíc místních. Z České republiky vyjíždí cca 20 až 25 doktorů. V současnosti probíhá 60–70 projektů po celém světě.

Jaká je hlavní motivace lékařů? To je asi individuální, někdo je obrovský altruista a rád pomáhá. Řada lékařů se zajímá primárně o medicínské zkušenosti. „Jedná se o setkání s medicínou, která se v Evropě nebo na západě vůbec nedělá. Jde o celostní medicínu, kde jsou přítomni také sociální pracovníci a často psychologové. My jsme v Evropě superspecialisté. Zatímco lékař bez hranic potřebuje mít širší rozhled, řeší širší spektrum problémů. Zase se od něj neočekává, že by je řešil až tak precizně do hloubky. Protože z hlediska přístrojového nebo materiálového vybavení máte rozdílné podmínky v nemocnici v Česku nebo na Haiti,“ vysvětluje Tomáš Šebek.

Ačkoliv na doktory čekají horší podmínky, v porovnání s Evropou může vybavení působit zastarale, ale mají podobné či stejné lékařské výsledky právě v regionech, kde je těžce dostupná zdravotní péče.

Pro lékaře je to také cestovatelský zážitek, ačkoliv kvůli bezpečnostním pravidlům mají omezené cestování, dostávají se mnohem blíže do místních komunit. „Máte možnost sdílet jejich každodenní trable, ochutnat jejich jídla nebo poznat problémy, které řeší. Ze všech misí, které jsem absolvoval, vím, že jsou lidé všude stejní. Všude řeší to samé: zdraví, peníze, rodina a sex…“

Před cestou dostávají Lékaři bez hranic informace o dané kultuře. Na Haiti se rádi dotýkají, v Afghánistánu se můžete krmit jen pravou rukou a nesmí se vám stát, že si ve společnosti ulevíte, protože byste se deklasovali. Například je zapovězeno používat vulgarismy ve společnosti, přijít do restaurace v tričku s krátkým rukávem nebo v kraťasech.

Pomoci můžete i vy. Na mise vyjíždějí kromě lékařů také finanční a HR specialisté, sociální pracovníci a psychologové. Česká pobočka vítá dobrovolníky, ale také finanční pomoc. Více informací najdete na www.lekari-bez-hranic.cz.

  lp

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button