Ladislav Jirásko: V Alpách se všichni pocestní zdraví

V roce 1989 se pustil do podnikání v cestovním ruchu zaměřeném na alpské země. Vedle turistické kanceláře ALPY vydává časopisy Lidé a hory a Turista a literaturu s horskou tematikou, v České republice zastupuje rakouský horský svaz Alpenverein a každý rok na podzim pořádá Festival alpinismu. Jak vnímá zájem Čechů o Alpy, co si myslí Rakušané o českých turistech a jaké hvězdy světového alpinismu uvidíme v listopadu v Praze?

 

Foto: Adam Maršál

Alpám se věnujete od roku 1989. Změnil se za těch třicet let zájem Čechů o Alpy?

Oproti devadesátým létům je změna obrovská. Lidé mají víc peněz, takže rodiny s dětmi a s koly na střeše si už nevozí vlastní řízky a nevaří si na privátu, ale objednají si hotel s polopenzí. Změna nastala i u těch, kdo chtějí stanout na vrcholu, jít na feratě, sjet si na lyžích volným terénem nebo ujet 120 kilometrů na kole. Oproti devadesátkám mají čeští horalé špičkové vybavení, oblečení, prádlo, techniku, lavinové pípáky, brýle a další.

Jak nás vnímají Rakušané?

Čeští horalé jsou dnes v Rakousku vnímáni velmi pozitivně. Projevilo se to i u neštěstí v roce 2016, kdy v Rakousku pod lavinou zůstalo pět Čechů. Byla to jedna z největších pátracích akcí, do které bylo zapojeno asi sedm vrtulníků. Došlo k samovolnému uvolnění laviny a zasypání českých alpinistů, kteří byli v nesprávnou chvíli na nesprávném místě, ale za nehodu nemohli. U neštěstí byli experti na odpovědnostní právo a všichni mluvili o zahynulých s respektem. Čeští alpinisté měli zkušené instruktory i veškeré potřebné vybavení. Bohužel měli smůlu a bez svého zavinění se dostali do neštěstí.

Kam až sahá historie českého alpinismu?

Velmi málo se ví, že organizovaný alpinismus v Evropě vznikl v Praze. Na Malostranském náměstí žil obchodník Johann Stüdl, který podlehl kráse Alp a stál také při zrodu hnutí horských vůdců. V Praze na Malostranském náměstí se vlastně vyrobil první cepín pro výstupy v horách. Stüdl v roce 1868 financoval pod Grossglocknerem výstavbu horské chaty Stüdlhütte, která je tam dodnes. V druhém patře domu, kde Johann Stüdl žil, sídlila projekční kancelář. V této kanceláři vznikly projekty řady dalších chat v Alpách. Druhou podobnou osobností byl Karel Chodounský – ten se zasloužil o objevování slovinských Alp a výstavbu České chaty. Naši pradědové měli Alpy rádi, patřili k odborníkům a jejich vazby narušila až první světová válka.

Vy jste na ně navázal krátce po revoluci v roce 1989. Jaké byly vaše začátky?

Firma ALPY vznikla už v roce 1989, kdy se otevřely hranice a s nimi možnosti pro horskou turistiku i lezení v Alpách. Začínal jsem jako fyzická osoba Jirásko-Alpy v Lysé nad Labem s tím, že od roku 1992 se cestovní kancelář ALPY se u nás stala protagonistou aktivní dovolené. V roce 1991 jsme začali vydávat české mutace turistických map rakouského nakladatelství Kompass Karten, ty byly u nás známé jako mapy ALPY-KOMPASS.

Kdy jste se přesídlili do Prahy?

Ve Štefánikově ulici v Praze na Smíchově sídlíme od roku 1999. V té době se významně rozšířil zájem o členství v rakouském Alpenvereinu. V roce 2000 nás už bylo deset tisíc členů. Dnes máme 30 tisíc platících a 45 tisíc jmen v databázi. O členství a unikátní pojištění je mezi návštěvníky hor obrovský zájem, protože je bezkonkurenčně nejlepší. V tomhle směru bychom se mohli inspirovat Rakouskem, které má osm milionů obyvatel a přes půl milionu členů Alpenvereinu. Alpenverein podporuje pohybovou aktivitu u dětí ve školách. Každá druhá škola má jednoduchou lezeckou stěnu. Šikovnost a obratnost, jakou na ní děti získají, se vrátí ve snížené úrazovosti. Vedle toho jde o rozvoj duchovní a morální. Když se v Rakousku potkají lidé na cestách v horách, tak se pozdraví, což u nás bylo ještě nedávno nepředstavitelné. Je mnoho důvodů, které dokládají, že alpinismus není jen sport, ale kulturní hnutí vedoucí k výchově ve vzájemnost, spontánnost, respekt a k úctě.

Každý rok na podzim pořádáte Festival alpinismu. Jak byste nám ho představil?

Během tří nebo čtyř dnů se na něm každý rok sejdou fanoušci pohybu v horách, kterým jsme v minulosti představili tak významné osobnosti, jako jsou Reinhold Messner, Peter Habeler, Alexander Huber a další. Každý den míváme na přednáškách kolem jednoho tisíce diváků. Je fascinující sledovat zájem mladých lidí o hory, protože z médií to na člověka působí tak, že všechno válcuje jenom fotbal s hokejem.

Kolik času vám zaberou přípravy?

Organizace a příprava festivalu je celoroční záležitost. Od května vyjednáváme s hosty a intenzivní práce začínají obvykle na přelomu srpna a září. Letos festival začíná ve čtvrtek 21. listopadu odborným fórem Bezpečnost v horách. Fórum pořádáme ve spolupráci s Horskou službou ČR. V pátek, v sobotu a v neděli už poběží standardní festivalový program. Součástí festivalu je i vyhlášení Nejlepšího horolezce ČR, kterou u nás vždy předává nějaká významná světová osobnost.

Na koho se letos můžeme těšit?

Letos bude festival postavený na špičkových ženských alpinistkách. Účast slíbily německá horolezkyně Ines Papert, rakouská profesionální lezkyně Angela Eiter, Edurne Pasaban – Španělka, která během necelých devíti let zvládla všech čtrnáct osmitisícovek. Uvidíme i naši Lucku Hrozovou, která je světová špička v mixu, nebo Anču Kuchařovou, což je dnes jedna z předních světových představitelek slacklinu – přechod po plochém lanu zavěšeném třeba nad 500 metrů hlubokým údolím. Z pánů jsme pozvali Killiana Fischhubera, který přelezl fantastická, neznámá místa na Bajkale, Alberta Leichtfrieda a další

Uvidíme ještě někoho z Česka?

Z našich přijdou Mára Holeček, který letos spolu se Zdeňkem Hákem přelezl úžasnou věc v Nepálu, Adam Ondra, Radek Jaroš nebo Honza Trávníček. Mimo ně je v jednání americká horolezkyně Lynn Hill, která přelezla několik cest v téměř kilometrových stěnách v Yosemitech, Tamara Lunger z Jižního Tyrolska, nebo Ital Simone Moro, který se zaměřuje na zimní výstupy. Diváci budou mít dále příležitost prohlédnout si výstavu velkoformátových fotografií zachycující nejobtížnější cesty Adama Ondry z Norska, Španělska nebo Jižní Ameriky. Jako každý rok bude veletrh cestovního ruchu se stránkami partnerů z alpských zemí. Všechny čtenáře srdečně zvu.

Adam Maršál

Autor Adam Maršál (Články)


Enter the text or HTML code here

Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..