Nezařazené

Kypr – po stopách Afrodity, vína a mozaik

Na začátku listopadu jsme přijali pozvání společnosti Aegean Airlines a Kyperské organizace cestovního ruchu objevit podzimní kouzlo tohoto ostrova lásky a vyzkoušet si, že i v podzimním období může být koupání ve Středozemním moři velmi příjemné.

 

Přístav v Ayia Napa, Foto: Jiří Andres
Přístav v Ayia Napa, Foto: Jiří Andres

 

Rozloha Kypru je skoro stejná jako Středočeský kraj. Obyvatel má jen o něco méně než naše hlavní město a za rok se zde vystřídá 2,5 milionu turistů. V čem nás ale naopak převyšuje, je počet slunečních dní, kterých je zde přes 300 v roce. Vděčí za to své poloze nejjižnějšího středomořského ostrova. Je zde nejdelší turistická sezona a i v listopadu bylo moře vyhřáté na letních 23 stupňů. V kombinaci s klidnými hotely a poloprázdnými plážemi je to ideální a dostupná destinace, kam utéci z podzimních plískanic a načerpat sluneční paprsky.

V posledních letech byla vybudována řada hotelů nebo prošla modernizací, čímž se zvedla úroveň kvality služeb a ubytování. Hotely jako Grecian Park, Nissi Beach nebo řetězec Constantinou Bros Hotels už odpovídají mezinárodní klasifikaci a splňují požadavky i náročné klientely. Na prozkoumání celého ostrova je výhodné si zapůjčit auto, za které v půjčovně dáte okolo 200 eur na týden. Jen musíte být ostražití, protože na Kypru se jezdí vlevo. Místní obyvatelé jsou velmi nábožensky založení. Podle průzkumů je zde 95 % lidí věřících, kteří vyznávají pravoslavné křesťanství. O tom také svědčí fakt, že na každém rohu narazíte na kostel.

 

Plavky i lyže s sebou

Kypr nabízí dostatek vyžití pro milovníky pasivní i aktivní dovolené. Voda je průzračně modrá a čistá. Písečné pláže najdete hlavně na jihozápadním pobřeží v okolí Pafosu. Jedny z nejhezčích pláží se nacházejí v okolí Nissi a Agia Napy. V tomto období zde převažují senioři především z Anglie a Německa. Je to dáno tím, že Kypr vstoupil do evropského programu turismu pro seniory a cestovní kanceláře jim nabízejí na říjen a listopad velké slevy na pobyty. Národní park Cavo Greco v okolí Protarasu je určen milovníkům treků, které se klikatí podél pobřeží a končí u britské radarové základny. Do pohoří Troodos se zase v zimě vydávají lyžaři. V posledních letech díky výstavbě několika 18jamkových hřišť si na své přijdou i golfisté.

 

Památky, kam se podíváš

Během staletí se tu vystřídalo množství národů. Od Římanů, Benátčanů, Turků až po Brity. Ti všichni tady zanechali svou stopu, kterou můžeme nalézt v architektuře i kuchyni. Nejpočetněji jsou mezi památkami zastoupeny ty římské.

Amfiteátr v Kourionu, Foto: Jiří Andres
Amfiteátr v Kourionu, Foto: Jiří Andres

Na pahorku kousek od Limassolu se nalézá jedno z největších archeologických nalezišť Kourion. Do dnešních dob se dochovaly zbytky Eustoliova komplexu, což byl soukromý palác s římskými lázněmi, s bohatě zdobenou mozaikovou podlahou. Hned vedle se nachází amfiteátr z 2. století př. n. l., ze kterého je krásný výhled na moře. Dnes se s kapacitou 2500 diváků používá ke kulturním účelům. Součástí naleziště je také křesťanská bazilika, stadion a Apollonův chrám.

Opravdovým rájem pro milovníky historie je naleziště ve městě Pafos. Rozsáhlý archeologický areál ukrývá rozvaliny několika velkých římských budov s tzv. pafoskými mozaikami, objevenými roku 1962. Největší z domů je Dionýsův dům, kde se nachází největší počet mozaik. Jsou na nich vyobrazena zvířata či milostné vztahy nebo mytologie. Mezi další domy patří Théseův dům a Aeolův dům s mozaikami ze 3. a 4. století. V západní části Pafosu stojí určitě za návštěvu podzemní paláce a hrobky boháčů ze 3. století př. n. l. Díky všem těmto historickým památkách je město zařazeno na seznam světového dědictví UNESCO.

DSC04128
Římská mozaika v Pafosu

Pafos si jako jedno z mála měst uchovalo svoji původní krásu s romantickými zákoutími a promenádou bez pláží. Na rozdíl od města Larnaky, které se přece jen o poznání více orientuje na masovou turistiku. Místní turistická organizace připravila pro návštěvníky speciální zimní nabídku. Po celý týden nabízí každý den zdarma jednu aktivitu, jako například lekci plážové jógy, ochutnávku kyperských vín, návštěvu tradiční vesnice a další zajímavé nabídky. Program nabídek na jednotlivé dny se návštěvník dozví v každém informačním centru.

 

Meze bez mezí

Kypřané jsou gurmáni a požitkáři, co se týče jídla. Slavnostní stolování, které může mít až 15 chodů a sejde se při něm celá rodina, se nazývá meze.

Foto: Pavlína Suchá
Kyperské meze, Foto: Pavlína Suchá

Na stole se postupně vrší talířky a mističky s různorodým obsahem. Od salátu, nakládaných oliv, grilovaného sýra halloumi přes tzatziky, mousaky až po různé druhy omáček, pečených mas (především jehněčí), špízů, kuskusu a výborných hranolek z místních brambor. V rybí taverně jsou zase meze z různě grilovaných a jinak upravených ryb, chobotnic na víně, gratinovaných mušlí, smažených krevet v těstíčku a na všem nezbytný citron, který zde roste volně skoro v každém parku. V restauraci stojí meze přibližně 35 eur pro dvě osoby.

Aby vám po tolika chodech alespoň trochu vytrávilo, zakončí se vše tradiční pálenkou z vinných slupek Zivanou. Na Kypru se také setkáte se sladkým vínem Commandarií. Jedná se prý o nejstarší víno na světě, které vzniklo kolem roku 800 před n. l. a milovala ho už i sama Kleopatra. Také stálo kdysi u zrodu pravého francouzského šampaňského. Ostrov je vyhlášen pěstováním vinné révy v okolí Limassolu a Pafosu. Mezi nejznámější bílá vína patří Aphrodite nebo Palamido. Červená zastupují značky Hermes a Othello. Nejrozšířenějším pivem je místní značka KEO, kterou zde v roce 1951 založili Čechoslováci. V Nikósii je pak pivovar mezinárodní značky Carlsberg.

 

Pláž Petra tou Romiou, Foto: Iva Bártová
Pláž Petra tou Romiou, Foto: Iva Bártová

A jak je to s Afroditou?

Dle řeckého mýtu se přímo na pláži Petra tou Romiou zrodila bohyně Afrodita z mořské pěny. Legenda praví, že kdo za svitu úplňku nahý desetkrát obepluje tři skaliska nedaleko břehu, omládne o deset let a zkrásní.

Další se váže k oblázkům na pláži, na které hledají zamilovaní kámen ve tvaru srdce. Říká se, že kdo ho najde, bude mít lásku na celý život. I ti, kteří jsou singl, nemusejí zoufat. Když kámen objevíte, tak na vás už brzo čeká i vaše nová láska. Nebo nespoléhejte na legendy a najděte si někoho rovnou při hledání kamínků. Výběr je veliký. Vždyť jste na ostrově lásky.

 

[box type=“info“]Na Kypr se létá několikrát týdně

Velmi dobré letecké spojení z Prahy na Kypr nabízí řecká společnost Aegean Airlines, kterou na českém trhu zastupuje firma Globair. V zimní sezoně se létá 3x týdně (středa, pátek a neděle), v létě pak navíc i v pondělí. Přestupní čas je na cestě tam přijatelných 45 minut a zpět 120 minut, kde moderní athénské letiště nabízí dostatek možností na vyplnění tohoto času. Pro držitele Gold Card a cestující v business třídě je zde navíc VIP lounge.[/box]

Jiří Andres

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by vás zajímat
Close
Back to top button