Kurzy fotografování pomáhají vidět svět jinak

Proč lidé v byznysu často podceňují fotografování a jak to změnit – o tom na stránkách www.ttg.cz píše Jan Rybář, konzultant, školitel, který se  – mimo jiné – specializuje právě na kurzy fotografování.

Jan Rybář na jednom ze svých kurzů fotografování

Jan Rybář na jednom ze svých kurzů fotografování

Kdysi jsem od kolegy lektora zaslechl krásnou větu o psaní. Pravil, že největším problémem všech možných podob psaní je to, že psát se lidé učí ve škole. A tudíž mají dojem, že to umí, že zkrátka na psaní se už nemají co nového objevit.
O fotografování platí to samé – (skoro) každý fotografuje a skoro každý si myslí, že to vlastně umí. Jenže stejně jako u psaní to tak ani zdaleka není. V obou „oborech“ se dá poměrně rychle udělat velký krok vpřed. A kurzy fotografování dávají i lidem v byznysu šanci, jak posunout výrazně vpřed svoji prezentaci, ať už v tištěných materiálech, nebo na webu či sociálních médiích.

Nástup digitálních fotoaparátů přinesl opravdovou revoluci – doslova nikdy v minulosti nebylo tak snadné pořídit fascinující fotografie. A nikdy v minulosti to nebylo tak dostupné – v současnosti i základní řady zrcadlovek za zhruba 15 tisíc korun to, co bylo ještě před lety naprosto nedostupným snem. Jenže: každý sice fotí, ale kvalitních fotografií nepřibývá.

Proč to tak je? Jedním z důvodů je právě onen paradox zmíněný na začátku – že rozmach techniky a kvalitních fotoaparátů s sebou nepřinesl opravdu zásadní posun v řemeslném zvládnutí základních fotografických postupů. Tedy, řečeno po lopatě, lidé v průměru fotografují stále stejně, ne-li hůř.

Moje kreativní agentura Amaze.cz se specializuje právě na podporu oné často zanedbané „kreativity“, díky níž se dá z mála udělat opravdu hodně. A fotografování patří právě k oborům, kde jsou výsledky vidět rychle.

Jan Rybář se "starým krásným nedigitálním" Nikonem FM2

Jan Rybář se „starým krásným nedigitálním“ Nikonem FM2

Ale opravdu je možné se během například jednoho dne tak zásadně posunout vpřed? Ano, je – a můj již třetím rokem běžící kurz Fotografem za jediný den, který školí malé skupiny zájemců o fotografování, je toho důkazem. Nesnažím se v něm lidem vysvětlovat to, po čem často před kurzem touží: jak se ovládá kdejaký „čudlík“. Snažím se místo toho nasměrovat k pochopení základních princů komunikace obrazem – nebo, jinými slovy, k pochopení toho, jak vlastně fotka funguje a čemu se věnovat, aby prostě i s malým fotoaparátem mohly vznikat dokonalé snímky…

To pochopitelně „funguje“ nejen pro nadšené amatérské fotografy, ale také pro kohokoliv, kdo fotografie potřebuje pro svoji práci. Přiznávám, že často doslova trpím, když vidím třeba fotografie od průvodců v různých katalozích cestovních kanceláří. Je mi to opravdu líto, protože by stačilo tak málo, aby byly výrazně lepší. Stačilo by zkusit si to, co dělám na svých kurzech fotografování – jak jinak „poskládat“ záběr, jak se jinak postavit, jak se vyhnout různých rušivým elementům v obrázku. I proto stále častěji pořádám kurzy fotografování pro klienty s nějakým přesným zaměřením. Například již zmíněné cestovní kanceláře.

A jaké jsou hlavní principy kurzů fotografování? První stránka je samozřejmě „technická“: jak z fotoaparátu dostat co nejvíce. Druhá stránka, která já svým způsobem zásadnější a podceňovanější, je „teoretická“: jak fotografie fungují, jak pracovat s kompozicí, světlem, pozadím v různých situacích. Zkrátka: jak poměrně rychle a snadno pořizovat opravdové fotografie – tedy ty, v nichž je něco pozoruhodného zachyceno. A to něco na první pohled zahlédnou i ti, kteří se poté na snímek dívají. Ať už v rodinném albu, nebo firemní prezentaci.

 

Jan Rybář, je novinář (PhD v mezinárodních vztazích, MLitt v žurnalistice ve Skotsku), 13 let v MF DNES (zahraniční oddělení), fotograf (vyhrál Czech Press Photo), autor několika úspěšných knih.  V současnost působí jako konzultant a mimo jiné spoluprovozuje server Malý dobrodruh – dovolená s dětmi. Více o něm: www.amaze.cz, www.janrybar.cz

Enter the text or HTML code here

Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..