Kronplatz: nejdelší sjezdovky

Jihotyrolskou lyžařskou jedničkou je Kronplatz, kopec ze všech stran obtočený 119 kilometry sjezdovek. Nabízí sportovní lyžování i mírnější široké carvingové tratě. A nyní navíc na vrcholu designové horské muzeum Reinholda Messnera.

Vrchol hory Kronplatz. Zdroj: www.kronplatz.com

Taky milujete ten pocit, když sjedete dolů a nemůžete popadnout dech? Kronplatz, lyžařská hora, jejíž vrchol je v 2275 metrech nad mořem, vám jej dá okusit, kolikrát chcete. Z vrcholu do údolí se kroutí v ostrých zatáčkách až sedm kilometrů dlouhé sjezdovky s krásným profilem, kde se budete cítit jako Ondra Bank. Díky supermoderním lanovkám (některé mají i wi-fi připojení!) budete zase rychle zpět nahoře.

Na Kronplatz vyrážejí i rodiny s dětmi a věční začátečníci. Černým sjezdovkám se dá elegantně vyhnout a celý den strávit na modrých či červených tratích.

Řetz horským muzeem Reinholda Messnera na vrcholu Kronplatz. Zdroj: messner-mountain-museum.it

Od loňska mají Kronplatzu nové muzeum slavného horolezce Reinholda Messnera, věnované horám. Unikátní stavbu zapuštěnou do skály projektovala slavná architekta Zaha Hadíd. Skládá se z 380 betonových panelů a každý je jiného tvaru.

Na lyže můžete dojíždět vlakem. Ten zastavuje v městečku Percha/Perca přímo u gondoly. Projíždí celé údolí Hochpustertal/AltaPusteria a jezdí se v něm v lyžákách.

Až zatoužíte objevit něco nového, vypravte se do sousedního údolí Tauferer Ahrntal/ValleAurina, kde jsou střediska Speikboden a Klausberg. Nabízejí celkem 43 km tratí, 1500metrové převýšení, a naprostou pohodu menších areálů. O nesmírné pohostinnosti na chatách ani nemluvě. V Klausbergu rozhodně navštivte naprosto  rázovitý stánek pod lanovkou Hühnerspiel, kde vám víno svařené v hrnci na ohni naservíruje ještě rázovitější Franz, pamětník vzniku celého střediska.

www.kronplatz.com

Postupně Vám v rubrice Destinace měsíce představujeme Jižní Tyrolsko.

 

Autor Petr Bílek (Články)


Enter the text or HTML code here

Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..