Zprávy

KRNAP: Nebude schvalovat organizované závody na Sněžku

KRNAP nepovoluje závody přes Sněžku, snaží se tak nenavyšovat limity návštěvníků na nejvyšším vrcholu České republiky, kde denní návštěvnost dosahuje až k 10 000 osobám denně. Jeden z prvních závodů, který musel měnit trasu je Krakonošova 100, která se poběží v červnu. 

Turisté mezi Památníkem obětem hor a Luční boudou Foto: KRNAP
Turisté mezi Památníkem obětem hor a Luční boudou Foto: KRNAP

Sněžka je nejvyšší, nejchladnější, zároveň však nejnavštěvovanější vrchol Krkonoš i okolních evropských středohor. Přístupný vrchol Sněžky má rozlohu přibližně jako fotbalové hřiště. Ve vrcholné sezóně je denní návštěvnost vrcholu až 10 000 osob. Pro tak malou plochu to je obrovská zátěž. Pokud by se tam sešli všichni najednou, tak by ani nemohli rozpažit ruce, aniž by se jeden druhé nedotýkali. Jedná se o velké riziko pro vzácnou přírodu, ale představuje to i značné nepohodlí a omezení pro návštěvníky vrcholu. Nechceme nijak omezovat počty běžných návštěvníků hor (s výjimkou počtů lidí, které vyveze na vrchol lanovka, jež má ze stejných důvodů limitovanou denní kapacitu).

„Chápeme, že pro organizátory i účastníky Krakonošovy 100 je vrchol Sněžky atraktivní. Stejně jako pro všechny ostatní zájemce z řad organizátorů i závodníků nejrůznějších podobných podniků. Každý takový závod ale přivádí další lidi na již tak zatížený nejvyšší vrchol hor – a také ale generuje zájem dalších a dalších organizátorů, kteří se pak oprávněně ptají, proč jedni na Sněžku se závodem mohou a jiní ne,“ vysvětluje náměstkyně ředitele, vedoucí odboru státní správy Hana Slavíčková přístup, který už správa uplatňuje několik let a předem avizuje i pořadatelům dosud tradičních akcí, jako je právě Krakonošova 100.

red

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button