KRNAP hlídá lyžaře, ohrožují sokola i tetřívka

Vyšlapané stezky volným terénem v 1. zóně Krkonošského národního parku nedávají správcům spát. Přestože hory navštíví statisíce návštěvníků, tak bohužel stále existuje malá skupina lidí, kteří omezení nerespektují, a ohrožují tak na životě kriticky ohrožené sokoly a tetřívky.

Nepovolený pohyb v 1. zóně Foto: KRNAP

Nepovolený pohyb v 1. zóně Foto: KRNAP

Právě v 1. zóně v tuto dobu si přivyká sokol stěhovavý na hnízdiště a tetřívek obecný se snaží přežít zimní měsíce.  Z těchto důvodů je zakázán volný pohyb osob mimo značené cesty. Ačkoliv se jedná asi jen o 12 % území parku, někteří návštěvníci na lyžích a snowboardisté nerespektují zákazy a jezdí volným terénem.

V Krkonoších hnízdí pouhé čtyři páry sokolů a samců tetřívka je podle odbornků parku jen 112, což z nich činí poslední životaschopnou populaci v Česku. Vyrušením spotřebovávají své energetické zásoby a hrozí reálně riziko jejich uhynutí.

V tyto dny jsou strážci národního parku denně v klíčových lokalitách. „Snažíme se daná místa hlídat. Nejde nám o to, někoho honit v karech, ale snažíme se preventivně zamezit vstupu lidí do těchto oblastí ještě dříve, než by živočichy mohli ohrozit,“ říká Otakar Schwarz, náměstek ředitele, vedoucí Odboru péče o národní park. „Situace je ale složitá. Mnozí přestupci jsou arogantní až agresivní,“ dodal Schwarz.

Následující víkendy budou probíhat v parku rozsáhlé dohledové akce nad pohybem návštěvníků po hřebenech Krkonoš.

Enter the text or HTML code here

Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..