Krakov zosobňuje polskou duši v evropském měřítku

Pokud chcete poznat duši Polska, musíte navštívit Krakov. Na území Krakova po více než tisíc let polský národ shromažďoval ty nejnádhernější kulturní a umělecká díla. Krakovská pokladnice národní tradice má nevyčíslitelnou hodnotu. Krakov je obrovskou sbírkou historického dědictví.

Zdroj: Polská turistická organizace

Zdroj: Polská turistická organizace

Městská práva Krakov získal dne 5. června 1257 od knížete Boleslava V. Stydlivého. Nicméně Krakov je o mnoho let starší. V 8. stol. byl středobodem materiálních i duchovních schopností slovanského kmene Vislanů. Kolem roku 990 bylo hradiště součástí piastovského státního celku a bylo jedním z hlavních sídel polského království. Poprvé se na dějinné psané scéně Krakov objevil v dokumentu Dagome Iudex z roku 992. Od roku 1320 úctyhodně plnil roli hlavního města Polska. V roce 1335 Kazimír Veliký udělil městská práva čtvrti Kazimierz, což mělo za následek vznik středověké aglomerace. Krakov navštěvovali evropští poslanci a obchodníci z dalekých zemí a město nabízelo sofistikované zboží. Bylo to známé a vážené kulturní, umělecké i vědecké centrum. V Krakově nikdy nebyla o zábavu nouze – jezdívali sem iluzionisté, kejklíři a rozmanití artisté. Za vlády Jagellonců byl Krakov renesančním hlavním městem mocného Polska. Po roce 1400, díky obnovené činnosti univerzity, se Krakov stal intelektuálním srdcem Evropy.

Do Krakova po staletí putují mnozí turisté z celého světa. Před tisíci lety Krakov navštívil arabský cestovatel a zeměpisec Muhammed Al-Idrisi. V Rogerově knize napsal, že Krakov je „městem krásným a velikým, s mnoha domy, obyvateli, tržišti, vinicemi a zahradami“. V roce 1493 v Krakově pobýval zeměpisec Hartman Schedel, který ve své tzv. Norimberské kronice zaznamenal, že lidé v Krakově žijí velkolepěji než jinde v Polsku a „najdeš tady všechno, po čem lidská přirozenost zatouží“.

Krakovu se často pyšně říká Turistická Mekka. V roce 2000 město získalo titul Evropské hlavní město kultury. V roce 2006 se Krakov objevil na seznamu pěti nejpopulárnějších měst Evropy, hned rok nato získal čestný titul nejmodernější město světa. Krakov přitahuje davy návštěvníků unikátní atmosférou staletého města, sbírkami uměleckých děl a půvabem staroměstských uliček.

Královská cesta a Wawelský vrch

Pokud byste chtěli toto nádherné město skutečně dobře poznat, museli byste se sem přestěhovat. Hlavní krakovská turistická stezka vede tzv. Královskou cestou: od Barbakánu, nyní pouliční malířské galerie, dále Floriánskou ulicí, u které stojí dům Jana Matejki, přes Hlavní náměstí s pomníkem Adama Mickiewicze a deskou, u níž skládal přísahu Tadeusz Kościuszko, podél gotické katedrály Panny Marie, renesančních Sukiennic, románského kostelíka sv. Vojtěcha, dále ulicí Grodzkou, u které měl svůj dům Wit Stwosz, stezka poté míjí kostel sv. Andrzeje, podmanivý svou ostrou krásou, a vede přímo na hrad Wawel.

Když budete v Krakově, musíte se určitě zajít podívat na Staré Město a židovskou čtvrť Kazimierz – od roku 1978 vepsanou na Seznam světového dědictví UNESCO – a také na Collegium Maius, nejstarší budovu Jagellonské univerzity.

Skalnatý, vápenatý Wawelský vrch s nejslavnějším hradem v Polsku se tyčí uprostřed města. Každá návštěva Wawelského vrchu vás znova nadchne pro jeho uměleckou krásu. Na úpatí Wawelu kdysi žil krutý drak „celožrout“, který dnes chrlí oheň jenom na přání. S drakem kdysi dávno zatočil chytrý švec Skuba za pomocí lstí s beranem a sírou.

Na Wawelském vrchu se také nachází Wawelská katedrála – svatyně králů a královského dvora a také místo posledního spočinutí polských králů. Wawelská katedrála byla od roku 1076 do 1734 místem královských korunovací.Ze Zikmundovy věže z 1. pol. 16. stol. zní při nejvýznamnějších událostech královský Zikmundův zvon. Plášť zvonu zdobí postavy světců: Zikmunda a Stanislava a také erby: Polska a Litvy. Zikmundův zvon je ve věži zavěšen od 9. července 1921. Jeho hlas byl poprvé v Polsku slyšet 13. července 1521.

Hlavní náměstí je výkladní skříní Krakova. Bylo svědkem těch nejvýznamnějších událostí v dějinách Polska – korunovačních procesí, královských svateb nebo pruského holdu z roku 1525. V podzemí náměstí působí nejmodernější muzeum v Polsku. www.podziemiarynku.com

Sukiennicím vryl jejich stávající renesanční tvar mistr Pankracy v letech 1556–1559. Dochovalo se zde historické a zároveň funkční plynové osvětlení. V Sukiennicích si i ti nejvybíravější zákazníci přijdou na své – najdete tady spousty bižuterie, suvenýrů, ručních prací a folklorních artefaktů. V patře sídlí Galerie polského umění.

Arcidiecézní kostel Nanebevzetí Nejsvětější Panny Marie (Kościoł Mariacki) je nejznámějším chrámem v Polsku. Z kostelní věže každou hodinu po celý den zní přerušovaný zvuk tzv. hejnalu. Interiér kostela, překypující bohatstvím, zdobí pozdně gotické mistrovské řezbářské dílo – oltář Wita Stwosze. Chloubou Poláků byla účast na vytváření podoby tohoto kostela. Naleznete zde neocenitelná díla Jana Matejki, Stanisława Wyspiańského, Jozefa Mehoffera nebo donace Mikołaje Wierzynka.

Collegium Maius Jagellonské univerzity je nejstarším dochovaným sídlem populární univerzitní knihovny, Jagiellonky. Fasádu budovy zdobí arkýř, jehož vzor je v blízkovýchodních stavbách, a nádvoří s řadou arkád z 15. stol. V přízemí Collegium Maius se nacházejí přednáškové sály – v jednom z nich poslouchal přednášky dokonce sám Mikuláš Koperník.

Židovská čtvrť – Kazimierz – byla založena králem Kazimírem Velikým v roce 1335. Najdete zde nádherné synagogy – Starou a Tempel. Zdejší restaurace vás budou zvát do svých útrob podmanivou vůní česneku.

Pokud Krakov navštívíte, určitě nemůžete minout obraz „Dáma s hranostajem“, dílo Leonarda da Vinciho. Na náměstí si dejte šálek kávy s jedinečnou chutí, snězte si preclík (obwarzanku) a projeďte se koňským povozem. Proslýchá se, že krakovské kavárny vznikly díky vítězství krále Jana III. Sobieského u Vídně. Jako válečnou kořist král prý dovezl mj. tureckou kávu. Na náměstí se často konají různé hody – dny chleba nebo pirohů.

Krakov je město královské, majestátní a magické. Tradice se mísí se současností. Polská duše v evropském měřítku.

 

 

logo starLOT Polish Airlines nabízí z Prahy přes Varšavu do Krakova 4 lety denně.

Více informací na lot.com nebo ve Vaší oblíbené cestovní kanceláři.

Více o Polsku na www.polsko.travel

Destinací měsíce je Polsko, více článků najdete zde.

 

Enter the text or HTML code here

Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..