Korunovační klenoty opět vystaví na Pražském hradě

České korunovační klenoty vystaví pro veřejnost od 10. do 19. května ve Vladislavském sále Královského paláce v historické vitríně Josefa Gočára v Praze. Vstup je zdarma, uvedla to Pražská informační služba.

Vladislavský sál Zdroj: CzechTourism

Vladislavský sál Zdroj: CzechTourism

Vystaveny budou každý den od 9 do 18 hodin. Veřejnost si je bude moct prohlédnout po pěti letech u příležitosti nástupu Miloše Zemana do funkce prezidenta republiky.

Příchod návštěvníků bude možný pouze od Starých zámeckých schodů přes Jižní zahrady Pražského hradu, odtud po Býčím schodišti na III. nádvoří vchodem do Starého královského paláce.

Korunovační klenoty mohou být vystaveny pouze na Pražském hradě a to jen při zcela výjimečných příležitostech. O jejich vystavení rozhoduje výhradně prezident republiky. Tvoří soubor mimořádně historicky i umělecky cenných předmětů, které doprovázely korunovace českých králů. Klenoty jsou trvale uloženy v Korunní komoře nad jižní předsíní katedrály sv. Víta, Václava a Vojtěcha a mohou být vyzvednuty pouze za účasti sedmi držitelů klíčů. Soubor tvoří Svatováclavská koruna Karla IV., k ní náležející pouzdro a poduška, královské žezlo a jeho pouzdro, královské jablko a jeho pouzdro, korunovační plášť a další oděvní součásti: pás, manipul, štola a hermelínový límec. Ve středověku patřily k souboru ještě prsten, zlaté náramky a křišťálová nádoba na sv. olej.

Enter the text or HTML code here

Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..