Kongres porodních asistentek míří z Durbanu do Prahy

V příštím roce hostí Praha jubilejní 30. ročník celosvětového kongresu ICM (International Confederation of Midwives, 1. – 5. 6. 2014). U příležitosti tohoto trienálního celosvětového setkání k nám zavítá až 4000 porodních asistentek, prakticky ze všech koutů světa. 

Foto: Zdroj C-IN

Průvod na posledním ročníku kongresu v Durbanu. Foto: Zdroj C-IN

Organizaci kongresu zajišťuje agentura C-IN, která se podílela na úspěšné kandidatuře Prahy před několika lety a společně se zástupci z České konfederace porodních asistentek (ČKPA) zajišťovala propagaci vítězné destinace Prahy na předchozím kongresu v jihoafrickém Durbanu.

Zatímco ve světě vyvolává toto mezinárodní setkání obrovský respekt a společenské uznání, vzbuzuje jeho pořádání na území ČR jisté obavy. Ty pramení ze zcela odlišného postavení a chápání porodních asistentek, nejen v porovnání s rozvojovým světem, kde je taková úloha nezastupitelná, nýbrž rovněž v porovnání s rozvinutou západní civilizací.

V legislativě většiny demokratických zemí je zakotvena volba porodu v domácím prostředí nebo v porodních domech, ve výhradní péči porodních asistentek. Ze statistik vyplývá, že v evropském měřítku takovou volbu preferuje až dvě procenta všech rodiček. V Rakousku, Velké Británii, Německu, Holandsku a dalších zemích však existuje praxí ověřený a rizika nezvyšující komplexní mechanismus, jehož základ tvoří průkazná zdravotní indikace a nezbytnou součástí jsou předepsané standardy poskytované péče. Taková péče je hrazena z veřejného zdravotního pojištění, přičemž je vykládána jako zcela standardní pro ženy s nízkým rizikem.  Péči mohou poskytovat pouze asistentky s náležitou odbornou aprobací. Pro případ nenadálých komplikací musí být předjednán převoz do odborného lékařského zařízení, vzhledem k okolnostem v dosažitelné vzdálenosti, atd.

Svobodnou volbu místa porodu připouští i ČR. Tím však veškerá spojitost s vyspělým světem končí.  Pokud se žena rozhodne pro porod mimo porodnici, je jí odpírána základní zdravotní péče, vyloučeno zdravotní pojištění a navíc se obě vystavují riziku trestního stíhání.

Generální manažer C-IN, Petr Marhoul k tomu poznamenává: „v této souvislosti mne napadá parafráze z Hellerova románu Hlava XXII, která by zněla: každá žena má právo na domácí porod, ale pokud se tak rozhodne, dobrovolně se zříká všech práv, včetně práva na domácí porod“.  A pokračuje: „absentující společensko-právní institut domácího porodu u nás supluje krajně skandalizovaný mediální předobraz porodních asistentek i jejich klientek, coby alternativních a podivných ženštin, které je stát připraven ztrestat a názorně to předvádí na jakýchsi monstr procesech. Pravda je však taková, že sám stát nese velký podíl viny. Takový přístup je bigotní a totálně ignorantský“ dodává Marhoul.

[wzslider]

Doufejme tedy, že se světový kongres ICM stane fórem pro širokou debatu odborné i laické veřejnosti, nejen na téma domácích porodů, nýbrž o důležité úloze porodních asistentek u nás všeobecně. Prosazování pokroku však stojí v cestě nejenom zatemnělí zákonodárci, ale i silná lékařská lobby.

Za účelem veřejné proklamace chystají organizátoři manifestaci s průvodem, který se tradičně uskuteční den před oficiálním zahájením.

Více na www.midwives2014.org.

Enter the text or HTML code here

Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..