DopravaZprávy

Konec zdržení na dálnici: letecké taxi v provozu již od roku 2024!

V roce 2024 by německém městě Cáchy (Severní Porýní – Vestfálsko) měla začít fungovat letecká taxislužba. Cestující se budou dopravovat malými a tichými letouny s doletem do 1000 km.

Model leteckého taxíku z Cách. Foto: Reuters / Wolfgang Rattay

Také vám vadí dopravní zácpy při cestě do jiného města nebo na letiště? Existuje na to řešení, i když putování z Prahy do Brna se zatím týkat nebude. V německých Cáchách by do roku 2024 chtěli zprovoznit letecké taxi – dopravu by měl zajišťovat malý a tichý letoun na hybridní pohon. Badatelé z Rýnsko-vestfálské technické školy a z odborné školy v Cáchách nedávno na letišti Merzbrück představili model takového pětimístného letadélka. Dolet má být do 1000 km, cestovní rychlost přes 300 km/h a mělo by sloužit k příměstské a meziměstské dopravě.

Co se vzletové a přistávací dráhy týče, tak stačí, aby byla 400 metrů dlouhá. Letadlo je tak tiché, že ze sto metrů už téměř není slyšet. První let by se měl uskutečnit v roce 2022 a schválení příslušnými úřady se plánuje do roku 2024. O sériovou výrobu se postará společnost e.SAT. Dočkáme se i u nás?

Petr Bílek

 

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button