Nezařazené

Komise pro Evropu UNWTO jedná v Praze

Ve dnech 11.–13. června 2018 probíhá v Praze  63. každoroční zasedání Komise pro Evropu UNWTO, během něhož diskutuje široká odborná veřejnost a zástupci vládních institucí o budoucnosti cestovního ruchu na evropském kontinentě. Důraz se klade na priority UNWTO i EU, jako jsou inovace, digitalizace, udržitelnost, bezpečnost a dovednosti.

Zleva: Generální tajemník UNWTO Zurab Pololikashvili, ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová, tiskový mluvčí ministerstva pro místní rozvoj Vilém Frček. Foto: Lenka Neužilová

Letošního zasedání se účastní delegace 32 evropských států a poprvé ve svém funkčním období 2018–2021 zavítal do Prahy generální tajemník UNWTO Zurab Pololikashvili.

V Lobkowiczkém paláci na Pražském hradě proběhla tisková konference za účasti generálního tajemníka UNWTO Zuraba Pololikashviliho a ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové, která uvedla: „Jsem velmi ráda, že se toto jednání Komise pro Evropu koná v Praze právě letos, kdy si připomínáme 100 let od vzniku našeho státu. Česká republika a zvláště Praha se během těchto dnů stávají důležitým místem mezinárodního cestovního ruchu, který je i v naší zemi velmi důležitým hospodářským odvětvím. Cestovní ruch je pro ekonomiku České republiky významnou doménou, vždyť představuje 2,9 procenta HDP a každý 21. obyvatel České republiky je s cestovním ruchem profesně svázán.“

Ministryně Dostálová rovněž připomněla, že cestovní ruch u nás dynamicky roste a meziročně zaznamenal nárůst příjezdů zahraničních turistů ve výši 9 procent. Ocenila i nedávný návrat ruských turistů a příliv turistů z asijských zemí, především z Číny a Koreje.

„S UNWTO chceme na tomto pražském jednání diskutovat o udržitelnosti cestovního ruchu, o zkušenostech se sdílenou ekonomikou a také o tom, co může UNWTO udělat pro Českou republiku. Jsem ráda, že jsme spolu s generálním tajemníkem UNWTO našli společnou notu a v mnoha otázkách na budoucnost se shodneme. Naším cílem je, aby se cestovní ruch přesunul z přeexponovaných turistických oblastí, jako jsou Praha nebo Český Krumlov, i do dalších měst našich regionů. Třeba jižní Morava je přece nádherná. Jenže například kvůli špatnému stavu D1 se nikomu nechce podnikat takto dobrodružnou cestu. Musíme tedy pracovat i na zlepšení dopravní infrastruktury a služeb, aby se šuškanda mezi lidmi nesla v co nejpozitivnějším duchu,“ doplnila ministryně Dostálová.

Generální tajemník UNWTO Zurab Pololikashvili ocenil Českou republiku jako významnou evropskou turistickou destinaci, která má co nabídnout. „Jsem rád, že jsme toto zasedání zorganizovali právě v Praze. Zaujalo mě, jak jste dokázali propojit výročí oslav stého výročí od založení vaší republiky s oblastí cestovního ruchu. Česká republika je totiž zemí, kterou by měl vidět každý turista. Evropa je nejnavštěvovanějším kontinentem, který v loňském roce navštívilo 671 milionů turistů. Ani v jedné ze zemí účastnících se jednání v Praze nedošlo v minulém období k poklesu návštěvnosti a Česká republika patří mezi ty velmi úspěšné země. Je považována za bezpečnou a atraktivní destinaci,“ uvedl.

Zurab Pololikashvili zmínil i jednání, které vedl s Andrejem Babišem na téma cestovní ruch, a ocenil, že je tomuto oboru u nás věnována velká pozornost. „S paní ministryní ještě povedeme další rozhovory o infrastruktuře a investicích do cestovního ruchu v České republice v následujících pěti letech. Potenciál vidím ve venkovské turistice a budování infrastruktury v regionech ČR, aby se turisté seznámili i s jinými lokalitami, než je Praha,“ dodal závěrem.

Lenka Neužilová

 

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button