Kolín testuje chytré parkování

Pilotním programem chytrého parkování se může nově pochlubit středočeský Kolín. Dalším projektem, který město testuje jsou chytré popelnice na odpad.

Foto: MÚ Kolín

Foto: MÚ Kolín

Na centrálním Karlově náměstí se od září testuje řešení, které zahrnuje senzory zapuštěné do dlažby. Ty na základě změny magnetického pole poznají, zda je parkovací místo obsazené, či volné. Informaci pak předají do systému a ten ji následně sdělí řidičům pomocí nově instalovaných cedulí na ulicích v okolí náměstí. Na nich se zobrazuje počet volných míst, jako je tomu např. v obchodních centrech.

Informace o tom, kolik je volných parkovacích míst, bude i v mobilní aplikaci pro obyvatele města. Díky tomu si budou moci už doma zjistit, jestli se jim vyplatí jet do centra autem, nebo raději zvolí MHD. Jak je systém přínosný a jestli se bude dále rozšiřovat, město vyhodnotí na jaře příštího roku.

V Kolíně chytře i na odpad

Další novinkou v Kolíně je pilotní projekt chytrých popelnic na tříděný odpad, se kterou spolupracuje s telekomunikační společností O2 a svozovou firmou AVE. Všechny kontejnery na tříděný odpad byly označeny pomocí snímačů a odolných nálepek s QR kódem. Ty se snímačem automaticky změří objem odpadu díky ultrazvukovému senzoru. Ten informace odešle ke správci třikrát denně. Nádoby, které mají pouze kód, naskenují ručně lidé, kteří vykonávají veřejně prospěšné práce. Informaci dle stupnice, jak je nádoba plná, odešlou opět ke správci přes chytrý telefon.

Díky nim bude mít radnice aktuální přehled, jak jsou popelnice využívány, a podle toho bude organizovat jejich svoz. Cílem tohoto projektu by měla být úspora na nákladech v odpadovém hospodářství.

red

Enter the text or HTML code here

Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..