Kolik návštěvníků zavítalo do turistických cílů v ČR o prázdninách?

Většina provozovatelů historických i průmyslových památek, zoologických zahrad a dalších turistických cílů v Česku je s návštěvností o prázdninách spokojena. Kvůli proměnlivému počasí zaznamenali oproti mimořádně vydařené loňské sezoně menší zájem koupaliště. Někteří provozovatelé soudí, že Češi začali tento rok znovu víc cestovat do zahraničí–kvůli počasí i lepší bezpečnostní situaci ve vzdálenějších destinacích.

Aqualand Moravia, Pasohlávky

Aqualand Moravia, Pasohlávky

Náporu zahraničních i domácích turistů čelí tradičně Praha, a to nejen v létě. V červenci a srpnu navštívilo například zrekonstruovanou historickou budovu Národního muzea přes 111 000 lidí. Loni o prázdninách přitom do 17 objektů spadajících pod Národní muzeum přišlo 66 000 návštěvníků. Petřínskou rozhlednu navštívilo v červenci téměř 82 000 lidí, zhruba o 3000 návštěvníků méně než loni. Pražský hrad zaznamenal pětiprocentní nárůst návštěvnosti téměř na 545 000 lidí. Do pražské zoo zavítalo od začátku července do 29. srpna skoro 425 000 lidí a 20. srpna tam přivítali letošního miliontého návštěvníka.

Další nárůst turistů zažívala v létě jižní Morava. Hodně táhla méně známá místa, industriální památky, adrenalinové zážitky a folklor. Ubytovací zařízení byla plná. Návštěvnost neklesla ani hradům a zámkům, mírný pokles zažila koupaliště. Nejnavštěvovanějším místem je v posledních letech Aqualand Moravia v Pasohlávkách.

Jako vydařenou hodnotí končící letní sezonu provozovatelé turistických atrakcí a ubytovacích zařízení i v Olomouckém kraji. Vyšší letní návštěvnost eviduje třeba zoo na Svatém Kopečku u Olomouce. Spokojena je také správa státního hradu Bouzov, který letos do závěru srpna navštívilo o 2000 lidí více než loni.

Za průměrnou označují letošní léto provozovatelé koupališť ve Zlínském kraji. Do památek v regionu zavítalo zřejmě i díky proměnlivému počasí přes prázdninové měsíce více lidí než loni. Do kempů v kraji však přijelo hodně lidí.

Také mnohé turistické cíle v Moravskoslezském kraji zaznamenaly vyšší návštěvnost než loni. Důvodem jsou podle jejich správců často pořádané kulturní akce či příznivé počasí. Návštěvnost porostla i v areálu industriálních památek, které spadají pod Dolní Vítkovice.

V Královéhradeckém kraji hlásí méně návštěvníků některá koupaliště a památky. K těm několika turistickým cílům, které naopak hlásí nárůst návštěvníků, patří ZOO Dvůr Králové nad Labem. Turistů o letních prázdninách mírně ubylo i v největším krkonošském středisku Špindlerův Mlýn.

Turistické cíle v Pardubickém kraji měly v letní sezoně zpravidla průměrnou návštěvnost. Byla stejná nebo horší než loni. Zájem o muzea či památky spíše stagnoval. Například zámek v Litomyšli od začátku sezony do konce léta navštívilo kolem 46 000 turistů, což je také přibližně stejně jako loni.

S letošní letní sezonou jsou na Vysočině celkem spokojení provozovatelé kempů i jihlavské zoo. Méně lidí než v loňském horkém létě ale přišlo na koupaliště. Zájem o památky spravované státním Národním památkovým ústavem se drží na loňské úrovni, pokles zaznamenal zámek v Telči a jaroměřický zámek.

Otáčivé hlediště v Českém Krumlově přilákalo letos přes 57 000 diváků, což je meziročně o 1000 více. Čeká i vyšší tržby. Jihočeské památky ve správě státního Národního památkového ústavu letos k 28. srpnu navštívilo meziročně od ledna skoro o 41 000 lidí méně, tedy asi 880 000. Návštěvnost Lipna je srovnatelná s loňskem, nejvíc tam lidi láká Stezka korunami stromů.

Jako lepší než v minulých letech hodnotí letošní prázdniny většina provozovatelů v Plzeňském kraji. Výrazně vyšší návštěvnost proti loňsku měl o prázdninách železnorudský region, centrum západočeské Šumavy. Větší zájem hlásí i zábavní vědecké centrum Techmania v Plzni. Skokové zvýšení počtu návštěvníků si připsali na zámku Kozel a na hradě Švihov.

Zájem lidí o koupaliště, půjčovny vodáckých lodí nebo památky v Karlovarském kraji byl spíše průměrný. Například o koupaliště byl největší zájem na začátku sezony.

Letošní letní sezona v Libereckém kraji byla horší než ta loňská. Zatímco v kempech jsou většinou s létem spokojeni, velký propad návštěvnosti měla o prázdninách koupaliště. Návštěvníků letos v létě ubylo památkám.

Návštěvnost koupališť v Ústeckém kraji byla podle předběžných odhadů srovnatelná s loňskem. Propadu zabránily tropické červnové dny. Kempy byly plné hlavně zpočátku léta, poslední hosty přijmou většinou na konci září.

Správci středočeských koupališť a kempů hodnotí letošní sezonu spíše jako průměrnou. Hrad Karlštejn na Berounsku považuje sezonu za standardní.

Newsroom TTG, ČTK

Autor Petr Bílek (Články)


Enter the text or HTML code here

Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..