Khalid Mimi: Originální après ski je nocleh na poušti

Maroko, stát na severozápadě Afriky, objevuje stále více Čechů. A není divu, kromě polehávání u moře v přímořských resortech nabízí i možnosti poněkud aktivnější a dobrodružnější dovolené. O Maroku jsme na veletrhu Holiday World v Praze hovořili s ředitelem zastoupení Marocké národní turistické centrály pro Polsko a východní Evropu panem Khalidem Mimim.

Khalid Mimi Foto: Amara Zemplinerová

Khalid Mimi Foto: Amara Zemplinerová

Počet českých návštěvníků Maroka rok od roku utěšeně stoupá, čím to?

V loňském roce navštívilo Maroko přes 10 milionů zahraničních turistů, 85 procent z nich bylo z Evropy. A 21 000 jich přijelo z České republiky. Mimochodem, za poslední tři roky se počet Čechů, kteří se rozhodli cestovat do Maroka, zvýšil čtyřikrát, před čtyřmi lety jich bylo jen nepatrně. Původně jsme upírali pozornost zejména na země jako např. Německo a Španělsko, ale v posledních letech jsme se zaměřili i na vaši část Evropy. Již popáté jsme letos vystavovali na veletrhu Holiday World, letos dokonce jako partnerská země. A navázali jsme partnerství s předními touroperátory, jako jsou kupříkladu Čedok, Firo, Exim Tours nebo Blue Style. A tato spolupráce přináší výsledky. Nehledě na to, že Maroko má opravdu co nabídnout.

Za čím tedy turisté jezdí do Maroka především?

Jezdí jednak na pobytové zájezdy do přímořských resortů, jednak na poznávací zájezdy za kulturou a historií. Mnoho z nich pak tyto typy zájezdů kombinuje. Nabízíme i spoustu produktů pro aktivní dovolené, např. záliv Dakhla je světově proslulý svými ideálními podmínkami pro kite-surfing. Maroko je velice přitažlivé i pro milovníky golfu, máme sedmnáct golfových hřišť rozesetých po celé zemi. Jezdí k nám lyžaři i milovníci pouště. Je úžasné, že přes den můžete třeba lyžovat na Atlasu a noc pak strávit na Sahaře. V Maroku se konají i známé festivaly, např. Mezinárodní filmový festival v Marrákeši nebo hudební festival Mawazine v Rabatu, kde od jeho prvního ročníku v roce 2001 vystoupilo již mnoho slavných umělců, jako třeba Carlos Santana, Elton John, Sting nebo Joe Cocker.

Jaké jsou v Maroku podmínky pro individuální turistiku?

Velmi dobré. Máme dobrou infrastrukturu, lidé si mohou půjčit auto, cestovat vlakem nebo autobusem, nebo využít meziměstských taxíků. Maročané jsou velice pohostinní a styl života je zde v podstatě západní, takže se tu Evropané cítí pohodlně. Lidé ale většinou poprvé přijedou s cestovní kanceláří, až na další návštěvu přijíždějí individuálně.

Má na návštěvnost Maroka nějaký vliv složitější situace v Egyptě a Tunisku?

Nemá. Zájem na straně turistů by sice byl, ale my bohužel nemáme dostatečnou kapacitu přímořských resortů. Máme sice Agadir, ten ale není dostatečně veliký. To se ale už mění, Maroko má 3500 km mořského pobřeží a byla by škoda toho nevyužít. Budujeme šest nových resortů, resort Saïdia na pobřeží Středozemního moře byl už otevřen, resorty na atlantickém pobřeží jsou zatím ve stavbě. Máme dokonalé podmínky k vytvoření skvělého produktu.

Děkuji za rozhovor.
Naďa Rybárová

Enter the text or HTML code here

Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..