Když budeme úspěšní my, bude úspěšná celá Praha

Praha se dočkala nového multifunkčního a kongresového centra. Pod názvem O2 universum bylo otevřeno 26. září společností Bestsport, která vlastní a provozuje O2 arenu. O představení celého komplexu ve Vysočanech jsme požádali obchodního ředitele společnosti Marka Chmátala.

Foto: archiv Marka Chmátala

Jaká vlastně byla geneze tohoto velkorysého projektu?

O2 universum stojí na místě takzvané malé arény, která byla postavena ve stejné době jako O2 arena, tedy v letech 2003 až 2004. Tehdejším záměrem bylo mít i tréninkovou plochu, která by se využívala při hokejovém mistrovství světa v roce 2004. Tato podmínka IIHF ale byla v průběhu stavby odvolána, a proto byla hrubá stavba nadlouho zakonzervována.

Poté došlo v roce 2011 ke změně vlastnické struktury a tehdejší Sazka arenu převzal Bestsport, který začal řešit, co s rozestavěným objektem udělat do budoucna. Uvažovaný zimní stadion se změnil na ideu multifunkční haly, která by doplňovala velkou arénu. V letech 2015 až 2017 byl vypravován projekt dostavby, na podzim 2017 začaly stavební práce a o dva roky později máme hotovo.

Co je tedy nyní přesně k dispozici a k čemu přednostně bude nový prostor sloužit?

Nový komplex, který navazuje na O2 arenu z jižní strany, má rozlohu 48 000 metrů čtverečních ve čtyřech podlažích. V současné době je k dispozici 21 sálů různých velikostí, z nichž největší má kapacitu 4500 lidí. Universum bude kapacitně doplňovat O2 arenu a bude využíváno pro pořádání středně velkých koncertů a sportovních utkání do 5000 osob. Samozřejmě se počítá i s korporátními a kongresovými akcemi.

Celá filozofie projektu je taková, že se snažíme přitáhnout do Prahy velké mezinárodní akce a kongresy, které se tady dosud nemohly konat, protože tu nebyla dostupná odpovídající kapacita. Spojení O2 areny s Universem nyní umožňuje konání i velkých kongresových a společenských událostí, celkem mohou pojmout až 28 000 osob.

Co činí z vysočanského komplexu kromě jeho velikosti unikátní prostor?

Vedle zmíněné kapacity, která z něj dělá největší multifunkční objekt v celé republice, jde především o jeho technickou a technologickou úroveň s nejmodernějším současným vybavením, dále o možnost propojení všech pater se sousední O2 arenou a v neposlední řadě i o dostupnou výstavní plochu 13 000 metrů čtverečních.

A jaké postavení a ambice máte v rámci Evropy?

V Evropě existuje několik měst s obrovskou kongresovou infrastrukturou, ale jsou pro organizátory poněkud drahá. My se snažíme konkurovat jako destinace cenově méně náročná, ale s výbornými službami, dále lokací uprostřed Evropy s vynikající dopravní dostupností a v neposlední řadě bezpečností.

Pokud se nepletu, v plánu máte i výstavbu hotelu. Na kdy je plánováno jeho otevření a jakou bude mít podobu?

Hotel je třetí součástí celého komplexu. S jeho výstavbou jsme již začali a jeho otevření plánujeme zhruba v polovině roku 2021. Bude to čtyřhvězdičkový hotel s kapacitou 300 pokojů. Zatím nevíme, zda budeme objekt provozovat pod nějakou již existující značkou jako franšízu, ale jisté je, že bude nabízen hlavně organizátorům kongresů a až ve druhém sledu běžným klientům.

Vzhledem k tomu, že kongresy jsou významnou součástí fungování komplexu, nabízí se otázka na spolupráci s Prague Convention Bureau…

Členy PCB jsme od jara 2018 a od té doby se snažíme aktivně vystupovat, protože si myslíme, že pokud budeme úspěšní my, bude úspěšná celá Praha. Nemáme ambici pokrýt organizaci kongresů, jsme primárně poskytovatelem venue, takže je jasné, že z konání kongresů u nás budou profitovat i další poskytovatelé služeb. Jsme velmi aktivní v získávání kontaktů s pořadateli kongresů a účastníme se všech velkých akcí, jako jsou IMEX Frankfurt, IMEX Las Vegas či IBTM Barcelona.

Jaký kongres se u vás bude konat jako první?

V září 2020 přivítáme kongres anesteziologů s 8000 účastníky.

Vedle kongresů se zaměřujete i na kulturní, sportovní a společenské akce. Na co se mohou zájemci těšit ještě v letošním roce?

Naše programové oddělení připravuje nabídku různých žánrů, takže vedle vážné hudby v podobě Beethovenovy 9. symfonie s Pražskou komorní filharmonií to budou koncerty populární hudby s Tomášem Klusem, Ewou Farnou a dalšími českými interprety, ze zahraničních hvězd přivítáme jazzového pianistu a skladatele Herbieho Hancocka.

Děkuji za rozhovor a přeji, ať se vám daří.
Lenka Neužilová

Enter the text or HTML code here

Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..