Kam jet?ŠpanělskoTOPZahraničí

Kde leží pravé Španělsko?

To kastilské, které si představujeme jako kraj hradů a hrdých rytířů? Skutečné srdce středověkého Španělska a kolébka španělské kastilštiny. Nachází se v oblasti zvané Kastilie a León, severně od Madridské autonomní oblasti.

Foto: Turespaña

Cestování po největším autonomním společenství Španělska zvaném Kastilie a León není jednoduché. Nikoliv snad z důvodu dostupnosti. Tato oblast na sever od Madridu je protkaná jak mnoha silničkami, tak i prvotřídními silnicemi a je lehce dostupná i ve směru od Barcelony. Skládá se ze dvou historických království, Staré Kastilie a Leónského království. Problém je, že je přibližně o 10 000 km2 větší než Česká republika a poznat ji při jedné jediné cestě je nadlidský úkol. Na tomto rozsáhlém území žije pouhých 2,4 milionu obyvatel. Je to oblast nedozírných planin, ale také vysokých hor. Kastilie je země hradů a od toho také pochází její název. Je také zemí nádherných a ryze španělských měst jako Valladolid, Burgos, Ávila nebo Salamanca. To poslední je uměleckou a jazykovou chloubou Španělska, protože díky nejstarší španělské univerzitě je i kolébkou staré španělštiny zvané kastilština.

León a jeho stejnojmenné hlavní město potěší milovníky historie úžasnou raně románskou hrobkou leónských králů, které se přezdívá španělská Sixtinská kaple románského umění. A co teprve katedrála s nejkrásnějšími středověkými vitrážemi ve Španělsku. León je vyhlášené gurmánské město s největším počtem hospůdek na čtverečním metru. Ne nadarmo se jeho centru ve staré části města přezdívá mokrá čtvrť. 

Foto: Turespaña

Do sousední provincie Salamanca se zase sjíždějí milovníci té nejlepší španělské šunky z černého prasátka, tzv. para negra. Určitě vás také osloví například rezavě zelená krajina bývalých římských dolů na zlato zvaná Las Médulas. Celou oblastí protéká řeka Duero, podél jejíchž břehů se pěstuje jedno z nejlepších španělských vín Ribera del Duero. Dovolme si zde citovat Karla Čapka a jeho Výlet do Španěl: Vězte, že vína kastilská podněcují statečnost, kdežto vína z provincie Granady budí těžký a zuřivý smutek a vína andaluská city lahodné a přátelské; vína z Rioji osvěžují ducha, vína katalánská dávají lehkost jazyku a vína z Valencie klesají k srdci.

Kastilie a León mají nádhernou přírodu a díky své rozloze je těžké se rozhodnout, kam se vydat. Doporučujeme například geopark Las Loras u Burgosu, město s jednou z nejslavnějších španělských katedrál, která v roce 2021 slaví osmisté výročí svého vzniku.

Turespaña, španělská kancelář pro cestovní ruch, OET Vídeň

Ukázat další

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button