Karlštejnský královský advent

Dvakrát, vždy na začátku a na konci adventního období, podle tradice přijíždí do karlštejnského podhradí choť Otce vlasti Karla IV., císařovna a královna Eliška. Letos podruhé se jí obyvatelé městyse i jeho četní návštěvníci dočkají v neděli 18. prosince.

 

Foto: archiv slavnostní
Foto: archiv slavnostní

Karlštejnský královský advent vyvrcholí o »zlaté« neděli, 18. 12. Na náměstí pod hradem bude v pravé poledne otevřeno stylové tržiště, na kterém budou k dostání hračky, dřevěné zbraně, výrobky řezbářů, šperkařů, ozdoby, korále, věnce i další zboží. Nebudou chybět ani nejrůznější laskominy a karlštejnské víno i karlštejnské pivo Karlíček. Dřevěný soudek se speciální várkou uvařenou na počest královny narazí místní pivovarník Jiří Chyba.

Diváky budou bavit šermíři a šermířky ze skupin Alotrium i Reginleif, zahrají kapely Fotr a kolektiv, Čenkomor a Třehusk, živý betlém předvedou malí i velcí obyvatelé Letů. Vrcholem oslav pak bude v 16.00 slavností příjezd císařovny – vladařova choť dorazí za zvuků fanfár v čele loučového průvodu. Elišku přijdou pozdravit i slavní obyvatel Karlštejna – herec Pavel Zedníček a zpěvák Pavel Vítek, který na její počest zapěje několik skladeb. Na úplný závěr programu předvedou ohnivé kejkle metači ohně.

Pro návštěvníky městyse bude po celý den zpřístupněna tzv. Muzejní stezka. Budou si moci prohlédnout všechna karlštejnská muzea – uniforem, hodin, betlémů, voskových figurin a lehkého opevnění, expozici vína s ochutnávkou v místní Vinařské stanici, I. Karlštejnský mikropivovar i Zoodomek. V kavárně Stodola je připravena tvořivá dílna, své brány otevře hrad Karlštejn.

 

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by vás zajímat
Close
Back to top button