LidéMěsta & regiony ČRRozhovory

Karlovy Vary si zápis na seznam UNESCO zaslouží

O tom je přesvědčena paní Nora Dolanská, která od května pracuje jako PR specialista pro zápis Karlových Varů na Seznam světového dědictví UNESCO.

Foto: archiv Nory Dolanské

Karlovy Vary v minulosti o tento prestižní zápis již usilovaly, nyní jde ale o jiný projekt…

Ano, Karlovy Vary se pokoušely o samostatný zápis i o zápis spolu s Luhačovicemi jako české lázně, ale nebyly v tomto snažení úspěšné. Nyní usilují o vstup do UNESCO v rámci Great Spas of Europe, kde se prezentují společně s našimi Mariánskými Lázněmi a Františkovými Lázněmi, německými městy Baden-Baden, Bad Ems a Bad Kissingen, belgickým městem Spa, francouzským Vichy, rakouským Badenem a anglickým Bathem.

Žádost o zápis evropských lázeňských měst byla podána v Paříži letos v lednu, jaký je další postup a co je vaším úkolem?

V této chvíli čeká všechna zúčastněná města nejvýznamnější etapa procesu, což je vlastní posuzování žádosti ze strany UNESCO a její komise ICOMOS. Schvalování kandidatury proběhne letos na podzim, kdy se zástupci ICOMOS vydají na inspekční cestu všemi jedenácti lázeňskými městy, aby posoudili, zda UNESCO žádosti o vstup vyhoví. Pro upřesnění je třeba zmínit, že dosavadní aktivní role Karlových Varů byla zohledněna i tím, že závěrečný ceremoniál inspekční cesty komise ICOMOS, která vydá kladné nebo záporné stanovisko pro UNESCO, se uskuteční v karlovarském hotelu Pupp. Mou rolí v tuto chvíli je, aby komise zastihla Karlovy Vary připravené a informované, aby její členové viděli, že lidé projektem žijí a berou ho za svůj.

To není během tak krátkého časového úseku úkol zrovna lehký…

Jak se často říká, je to výzva, ale pravdou také je, že kandidatura je podmíněna schválením všech měst najednou, takže buď všichni, nebo nikdo.

Čím konkrétně se tedy nyní zabýváte?

Nedávno jsem absolvovala sérii přednášek jednak na karlovarských školách, jednak s občany města, abych je přesvědčila, že zápis Karlových Varů na prestižní seznam UNESCO je pro město jednoznačným přínosem a že ve společnosti dalších významných evropských lázeňských měst se to může podařit. V další etapě přistoupíme k viditelnějším prostředkům, chystáme plakáty a další materiály s prezentací všech 11 měst po celých Varech a využít chceme i blížící se filmový festival. Ve městě budeme mít v jeho průběhu vlastní stánek, kde budeme informovat jak místní, tak návštěvníky z celé republiky. Připravili jsme pro ně i soutěž o pobyt v jednom ze spolukandidujících evropských lázeňských měst. Myslím si totiž, že kandidatura západočeského lázeňského trojúhelníku je významná pro celou Českou republiku. Nejen místní by si měli uvědomit, že je to šance dostat se z „východního vlivu“ zpět do Evropy. Nyní se vše v Karlových Varech přizpůsobuje cestovnímu ruchu, který není dle mého soudu Karlových Varů hoden. Toto je příležitost něco změnit k lepšímu.

Vidí to stejně i obyvatelé Karlových Varů?

Mezi místními jsou dva tábory s odlišnými názory. Já se setkávám především s odpůrci zápisu na seznam UNESCO a mým úkolem je přesvědčit je o pozitivech tohoto kroku.

Co lidem vadí a jaké jsou vaše argumenty?

Místní se bojí změn a obávají se jak dalšího přílivu turistů, výstavby nových hotelů, které by mohly zničit genius loci města, přísnějších kontrol památkářů, ztráty klidu a podobně. Lidé si neuvědomují, že zájemci o památky UNESCO jsou odlišní turisté než ti, kteří do Varů míří nyní a stráví tu jen pár hodin, najedí se v čínském bistru a zase odjedou. Klientela, která vyhledává památky UNESCO, si chce město a jeho architekturu prohlédnout, zažít místní atmosféru i okolní přírodu, navštívit kulturní akce či si zahrát golf. I argument o památkářích je mylný. Platí zákon, který musejí dodržovat i nyní, další zpřísnění není třeba. Dalším přínosem je i to, že město má za povinnost zřídit balneologický institut, jehož úkolem bude zachovat všechny atributy léčebného lázeňského města. Celé naše úsilí směřuje k tomu, aby město bylo příjemným místem pro zdejší obyvatele i pro návštěvníky a bylo konglomerátem architektury, kultury, sportu, zdravého prostředí, relaxu a hezké aktivní dovolené. Projekt se mi velmi líbí a jsem si jista, že Karlovy Vary do UNESCO patří, snad se mi podaří přesvědčit i ostatní.

Děkuji za rozhovor a držím palce.

Lenka Neužilová

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button