Karlovarský kraj chce turistiku podpořit zkvalitněním služeb

Karlovarský kraj aktualizoval koncepci cestovního ruchu. Chce se více zaměřit na podporu řízení turistických oblastí, lázeňství a zkvalitňování služeb. Na podporu cestovního ruchu by podle uvolněného člena krajského zastupitelstva pro cestovní ruch Vojtěcha Franty mělo jít i více peněz.

Foto: CzechTourism

„Myslím, že pokud se zlepší kvalita poskytovaných služeb, zlepší se i životní standard poskytovatelů, protože tu hosté budou nechávat více peněz. Je to naše kmenové odvětví a měli bychom se na ně více zaměřit. Obecně by koncepce měla směřovat ke zlepšování kvality a lákání bonitnější a mladší klientely,“ řekl Franta.

Podle něj by krajská destinační agentura Živý kraj by měla mít pod sebou další, oblastní a místní agentury, podobně jako je tomu například v Jihočeském kraji, který je úspěšnější v tom, jak přilákat zejména jednodenní turisty.

Podle údajů společnosti KPMG, ze kterých mimo jiné čerpá aktualizace koncepce cestovního ruchu v Karlovarském kraji, se turistika podílí 18 procenty na hrubém domácím produktu kraje. Odpovídá tomu i podíl 16,7 procenta zaměstnanosti v tomto odvětví v kraji.

Karlovarský kraj je specifický zejména svým lázeňstvím. Díky tomu má kraj vyšší podíl návštěvníků, kteří v kraji tráví více dnů. S tím souvisejí i vyšší celkové výdaje návštěvníků. Zatímco průměrné denní výdaje turisty v Česku jsou v posledních třech letech podle údajů společnosti MindBridge Consulting 1414 korun, v Karlovarském kraji je to 2123 korun. Ale stejně jako v celém Česku i v Karlovarském kraji v průběhu let spíše klesají.

Podle Franty by i kraj měl více cestovní ruch podporovat. V současné době dává z vlastních peněz 2,3 milionu na dotace pro poskytovatele a 12 milionů na destinační agenturu Živý kraj.

ČTK

 

Enter the text or HTML code here

Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..