Kanton, město pěti koz, a jeho okolí má turistům co nabídnout

S Kantonem a jeho okolí jsme měli možnost se seznámit díky pozvání cestovní kanceláře China tours a letecké společnosti Turkish Airlines na fam tripu v loňském roce.

Autor: Vlaďka Bratršovská

Autor: Vlaďka Bratršovská

Touláme se vlhkým subtropickým vedrem v podloubí ulic. Jsme pod obratníkem. Žasneme u krámků nad nevídanými plody země. V barvitém životě ulic jsou vůně ostré a štiplavé.

Jsme v Kantonu na Perlové řece, tedy v přístavním městě proslulém nejlepší, nejbohatší a také nejobrazotvornější kuchyní Číny. Z jedné strany ho střeží Hongkong, z druhé Macao. Kdysi dávno se sem z nebe na kozách sneslo pět bohů. Ti zdejšímu lidu přinesli klásky rýže se slovy: „Aby jste nikdy netrpěli hladem“, požehnali půdě a zmizeli. Ale jejich pět koz zkamenělo na místě. Od té doby má Kanton i další jména, například Město rýžového klasu, Město pěti koz či Nebeské město. A bozi své poslání splnili.

Autor: Vlaďka Bratršovská

Autor: Vlaďka Bratršovská

Šťastná kombinace klimatu a půdy nenechá své obyvatelé na holičkách. Pěstování rýže, cukrové třtiny, jižního ovoce a zeleniny se tu daří. Kvůli svému umístění představuje jižní bránu do Číny. Už od dynastie Chan tu panuje čilý obchodní duch a spojení s cizinou. Historické a kulturní tradice města jsou staré více jak dvě tisíciletí a navazují na ně i v současné době. Jeho strategické postavení však nevedlo vždy jen k hospodářské prosperitě, ale často také k různým sporům a třenicím. Stal se dějištěm různých revolučních událostí a svědkem opiových válek. Přesto si toto mimořádně lidnaté město, páté největší v Číně, dokázalo svou tradiční pozici velkého obchodního centra bez problémů uhájit až dodnes.

Autor: Vlaďka Bratršovská

Autor: Vlaďka Bratršovská

Dnes je Kanton hlavním městem nejbohatší čínské provincie Guangdong a současně jejím ekonomickým, vzdělávacím a kulturním centrem. Na jaře a na podzim se sem sjíždějí zástupci firem z celého světa, aby se zúčastnili Čínských exportních veletrhů – Canton Trade Fair. Díky současnému rozvoji se zde podařilo zlepšit infrastrukturu, vznikly nové trasy metra, zrekonstruovaly se staré budovy a objevují ho i turisté. Kanton se sice do výčtu turistických atrakcí nemůže srovnávat s Pekingem či se Šanghají, přesto v srdci téhle metropole a jejím okolí najdete doslova poklady, které stojí za vaši návštěvu…

Pro každého se tu najde něco. Ukrývá malé uličky, nádherné trhy, botanické zahrady, řezbářské dílny, rušné nákupní třídy ve stínu mrakodrapů a mnoho pamětihodností. V Kantonu nenajdete jen buddhistické památky, ale dokonce římskokatolický kostel Panny Marie Lurdské postavený francouzskými kolonizátory v roce 1892 a jednu z nejstarších mešit v Číně. V nádherném pestrobarevném jihočínskému stylu je postavena  Akademie rodu Chen. Cení se pro svou dekorativní architekturu, keramické plastiky, železné odlitky a reliéfními výjevy z čínských mýtů a bájí. Sloužila k uctívání předků a také jako škola. Dominantou města se stala v roce 2010 Kantonská televizní věž sahající do výšky 610 metrů.

 Romantické kouzlo koloniálních dob na vás dýchne na ostrově Shamian. Ten dnes asi nejvíc využívají mladí novomanželé, kteří se zde v majestátném tichu honosných budov a stínu košatých stromů fotí pro svá svatební alba.

Autor: Vlaďka Bratršovská

Autor: Vlaďka Bratršovská

Přímo naproti ostrovu Shamian se pak nachází nejznámější kantonské tržiště Qingping. Jeho spletité uličky s více než 2000 stánky nabízí neuvěřitelné záležitosti, které představují klíč k poznání tohoto regionu.Všechny mořské potvory, škeble, mušle, raci, chobotnice, mořští koníci aj. naložené (v oleji, soli, ve víně, pepři) a uložené v kádích či sušené zkamenělé tvrdé ryby a části ryb soutěží barevnou lákavostí a tajemstvím chuti o vaše smysly. Čerstvé zboží sousedí se zbožím všemi způsoby konzervovaným. K mání jsou i produkty pro tradiční čínskou medicínu, sušené houby a nepřeberné množství koření V přelidněné Číně přišli na to – už asi před pěti tisíci lety – že vše je k jídlu.Naučili se připravovat vše, co země, moře a řeky dávají.

Text a foto Vlaďka Bratršovská

Enter the text or HTML code here

Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..