Zprávy

Kamera, zvuk, klapka a jedem… Jak hýbe světem internetu videoreklama?

V minulých dílech našeho seriálu jsme se bavili o tom, jak správně zacílit kampaň či jakou reklamu si pro svůj produkt vybrat. Tentokrát se podíváme na zoubek on-line video reklamám.

Foto: Flickr.com/Annie Rol
Foto: Flickr.com/Annie Rol

 

Možná se to bude zdát neuvěřitelné, ale podle průzkumu inzertních výkonů Sdružení pro internetovou reklamu za rok 2013 je on-line videoreklama jedním z nejrychleji rostoucích segmentů reklamy, i když co se objemu týče zatím relativně malým. Předpokládaný objem letošních investic by mohl dosáhnout téměř 1 miliardy Kč.

Český internetový trh s videoreklamou si víceméně rozdělují dva nejvýznamnější hráči. Jsou to Google se svým videoserverem Youtube a Seznam.cz s videoobsahem na Novinkách.cz, Sport.cz, Super.cz a především internetové televizi Stream.cz, která loni prošla významným redesignem. Rostou ale i počty webových přehrání terestrických televizí, a to jak veřejnoprávní Česká televize, tak komerční TV Prima s portálem iPrima.cz a TV Nova s placeným Voyo.cz a neplaceným Nova Plus.

„Výhodou on-line videoreklamy je možnost velice přesného zacílení na cílovou skupinu, což umožní utratit méně peněz v celkovém objemu. Další výhodou je přesné měření, interaktivita a také možnost kombinace s videoobsahem či jinou formou on-line reklamy,“ řekl Dušan Gajdoštík, manažer videoslužeb ve společnosti Seznam. cz. Navíc doplňuje, že „klasické televize mají stále největší zásah a z pohledu útraty za jedno zhlédnutí reklamy jedním uživatelem obvykle bývá o něco levnější než on-line. Na druhou stranu disponuje pouze velice nepřesným měřením pomocí peoplemetrů a cílením pouze dle vysílaného obsahu. Proto je do televizní kampaně potřeba v celkovém objemu investovat daleko větší prostředky.“

Na videoreklamu je také potřeba se dívat z pohledu měnícího se způsobu konzumace videoobsahu na různých zařízeních. Zatímco televize je i ve své SMART formě stále pasivním médiem a při spuštění reklamního bloku dle dat O2 TV uživatelé často přeskakují na jiné kanály, sledování on-line videa přes počítač, tablet či mobil umožňuje uživatelům vyhledávat, přeskakovat, klikat či sledovat více obsahu najednou. Lze tedy s reklamou mnohem více pracovat a přizpůsobovat se cílové skupině.

 

Jak se liší jednotlivé platformy?

Internetová televize Stream.cz po svém výrazném redesignu nabízí velký přehrávač, kde uživatelům před každým pořadem pouští jednu reklamu (videospot pre-roll přeskočitelný po 5 vteřinách). Ta však zaznamenává vysokou míru proklikovosti, až 5 %, a přehrání celého videospotu až 40 %. Stream.cz divákům nabízí pouze vlastní a exkluzivní obsah. Letos například spustil politický sitcom Blaník nebo pokračování populárního Pekla na talíři-Jídlo s. r. o.

Youtube nabízí široké možnosti cílení a využití synergie s ostatními platformami Google. Výhodou je možnost platby pouze za dokončená přehrání. Nevýhodou může být fakt, že videoobsah Youtube je generován uživateli, a mnohdy jde tedy o obsah nekvalitní a často bez ošetřených autorských práv. Google zároveň není součástí měření českého internetu Netmonitor, takže je nutné se spoléhat jen na zdroje dat přímo z Googlu.

Běžné televizní kanály obvykle recyklují obsah, který produkují, tedy například domácí seriály. Výhodou je, že jde o obsah delší, ale televize k němu z hlediska reklamy přistupují podobně jako ke klasické televizi a plní je reklamními breaky s více nepřeskočitelnými spoty za sebou.

red

 

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button