Kam se bude cestovat v roce 2019?

Rok 2018 cestování přál. Zájem českých turistů o poznávání nových zemí opět rostl v desítkách procent, stejně jako v letech předešlých. Co nás čeká v příštím roce? Jaké destinace budou patřit mezi nejžhavější novinky? Hitem budou exotické dovolené například na Srí Lance nebo v Panamě.

Foto: Invia

Nové lokality ale lze objevovat i v rámci tradičně populárních zemí. Příkladem může být egyptská Taba.

Taba: Egypt trochu jinak

Egypt patří u Čechů celoročně mezi nejpopulárnější destinace. Po celý rok totiž nabízí teplé počasí, ideální podmínky na koupání a kvalitní služby, ceny zájezdů do Egypta navíc často nepřevyšují ceny evropských dovolených. „Egypt je velmi oblíbený nejen v létě, ale i na podzim a v zimě. Například na Štědrý den i na silvestra tam vyrazila celkem asi polovina českých turistů mířících za teplem,“ komentuje Andrea Řezníčková, tisková mluvčí cestovní agentury Invia.

Kromě nejznámějších letovisek však turisté mohou při cestě do Egypta zvolit též méně známé cíle. Populární novinkou v nabídce cestovních kanceláří je například město Taba ležící na hranicích s Izraelem. Nabízí komfort podobný větším resortům, oproti nim je ale klidnější a láká na pestrou přírodu v okolí. Nespornou výhodou Taby je její poloha na hranicích země. Díky tomu se můžete snadno vydat za poznáním Izraele, Jordánska i Saúdské Arábie. Za návštěvu stojí například nedaleký izraelský přístav Eilat známý svou podmořskou observatoří a delfináriem, při cestě do Izraele pak nelze vynechat ani slavnou Zeď nářků v Jeruzalémě. Milovníci historie by měli zavítat také do Jordánska, kde je k vidění bájné skalní město Petra. Posvátné místo, které je zmíněno i v bibli, nadchne svou monumentálností a úchvatnou historií, jež sahá tisíce let před náš letopočet. Rovněž v samotné Tabě je ovšem leccos k vidění. Velkým lákadlem je třeba komplex Taba Heights, kde je možné obdivovat místní původní architekturu i živé plameňáky nebo volavky.

Foto: Invia

Na Srí Lanku za exotikou i dobrodružstvím

Pro ty, kteří chtějí v novém roce dát přednost nějaké exotické destinaci, je skvělou volbou Srí Lanka, jež je známá pohostinností svých obyvatel i jedinečnou přírodou. Zavítat lze do celé řady národních parků s krásnými vodopády a místní faunou. Mezi nejznámější patří například Udawalawe či Bundala. Vynechat nelze ani návštěvu některé z čajových plantáží spojenou s ochutnávkou místního vyhlášeného cejlonského čaje. Historii země připomíná pevnost Galle, která návštěvníky svou atmosférou vrátí do koloniálních dob. K místnímu náboženství a zvyklostem se zájemci mohou přiblížit při prohlídkách rozličných buddhistických památek v podobě chrámů, soch a klášterů. Velké množství se jich nachází například ve městě Polonnaruwa. A jelikož je Srí Lanka exotickou destinací, cesta sem by se neměla obejít ani bez pobytu na pláži. Ty nejkrásnější jsou na jihu země, kde pobřeží lemuje množství typických rybářských vesniček.

Foto: Invia

Láká vás Amerika? Vsaďte na Panamu nebo jižní část kontinentu

O tom, že dovolená v Americe neznamená jenom cestu do New Yorku, svědčí zvyšující se obliba států Jižní a Latinské Ameriky. Pozornost si rozhodně zaslouží latinskoamerická Panama, která spojuje severní a jižní část kontinentu. Právě Panama tedy nabídne perfektní mix všeho, co je k dovolené potřeba. Nacházejí se zde malebné ostrůvky a krásná místa na koupání, divoká příroda, historické skvosty i městský život. Ten je nejlépe k vidění v hlavním městě Panamá. Obzvláště v jeho moderní části, například v ulici Calle Uruguay, se v noci hosté rozhodně nudit nebudou. Za prozkoumání však stojí i historická část města odkazující na koloniální dobu. Zajímavosti z historie i technologie lze načerpat při návštěvě Panamského průplavu a okolních muzeí, které přibližují jeho vznik a význam.

Panama je také vyhlášeným rájem surfařů. Milovníci vysokých vln se sjíždějí zejména na plážích Santa Catalina nebo Playa Venao, vyrazit je možné i na jeden z přilehlých karibských ostrovů. Dobré podmínky pro surfaře i vášnivé potápěče nabízí například Bocas del Toro. Také příznivci pěší turistiky si ovšem během návštěvy Panamy přijdou na své. Vystoupat mohou na nejvyšší vrchol Panamy Volcán Barú, který se tyčí do výšky téměř 3500 metrů, vyhlášený je též trek po stezce Sendero los Quetzales. Panama je dále rovněž plná krásných národních parků a rezervací, kde jsou k dispozici jak méně náročné trasy, tak i obtížný výlet do džungle s průvodcem.

Foto: Invia

Slovinsko: Neobjevený evropský skvost dostupný autem

Krásná místa k objevování však jsou i v Evropě. Mezi stále nepříliš turisticky vytížené země, jež mají co nabídnout, patří například Slovinsko. „Slovinsko je častou zastávkou turistů po cestě do Chorvatska, vyrazit se tam ale vyplatí i na delší dobu. Výhodou navíc je, že se sem dá bez problému dojet autem a zemi procestovat,“ doporučuje Andrea Řezníčková. Začít je možné na severu země prohlídkou města Maribor nebo malebného městečka Ptuj. Pokračovat lze návštěvou historické Lublaně s prohlídkou Trojmostí od známého architekta Jože Plečnika, místního hradu anebo procházkou centrem podél řeky. Mezi další povinnosti při cestě do Slovinska se řadí obhlídka jezera Bled, uprostřed něhož se tyčí ostrůvek s kostelem Panny Marie. Pro milovníky přírody je tipem na severozápadě země Triglavský národní park, kde lze kromě nejvyššího vrcholu Slovinska obdivovat i krásné vodopády. Mezi ty nejhezčí patří Savica, Mostnica nebo Peričnik. Ti, kteří chtějí spíše odpočívat, mohou zajet k moři do městečka Piran, romantického přímořského letoviska plného krásných uliček, vyhlídek a skvělých restaurací s rybami a mořskými plody. I koupání v moři je zde možné, i když písčité pláže ve Slovinsku nejsou, moře je povětšinou lemované kameny různých velikostí nebo betonovými moly.

Newsroom TTG

 

Enter the text or HTML code here

Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..