Jižní TyrolskoZprávy

Kaltern: víno a jezero

Navštivte jednu z nejkrásnějších vesnic světa: Kaltern/Caldaro, ležící na břehu stejnojmenného jezera. Ochutnávejte zdejší víno a procházejte se mezi domy, vinicemi a sady.

Už jen pohled na krajinu působí jako lék na stres. Zdroj: kaltern.com

U nejteplejšího jihotyrolského jezera Kalterer See se rozkládá 760 hektarů vinic. Zdejší víno,  „vinum de caldaro“ je doloženo již od roku 1220, ovšem jeho původ je ještě mnohem starší. Díky mírnému klimatu a teplému podzimu v okolí Kaltern dozrávají i japonské mišpule, fíky a mandle.

Na pěstování vína je zajímavé, že na rozdíl od pěstování obilí či chovu zvířat vyžaduje podstatně menší rozlohu půdy. Ve vinařské obci tak obvykle může na stejné rozloze žít více rodin než při smíšeném zemědělství. A v Kaltern je jasně vidět, že se jedná o vinařskou obec, i to na hustotě obydlí a blízkostí vinic, i na takřka městském jádru obce. Ovšem je to městský charakter zcela bez městského spěchu: zde se žije klidně a vždycky je čas pohovořit se sousedy či hosty. Na náměstí se často konají slavnosti, ochutnávky a trh, a hrává tu živá hudba.

V Kaltern se nespěchá, a o to krásnější se žije. Zdroj: Amara Zemplinerová

V Kaltern navštivte některý ze sklepů, například Kellerei Kaltern, Erste + Neue Kellerei Kaltern, Weinkellerei Kettmeir či Weingut Klosterhof.

Zdroj: www.wein.kaltern.com

Místnímu vínu se říká jednoduše podle jezera: Kalteresee. Obsahuje nejméně 85 % hroznů Vernatsch, který je zdejší hlavní odrůdou. Víno je to lehké, svěží a dobře pitelné. Není úplně vhodné k dlouhé archivaci, nejlepší se konzumuje mladé.

Ubytování si snadno naleznete na rezervačních portálech či přímo na níže uvedeném webu obce. Ale přece jen máme jeden skvělý tip: ubytování ve zdejším františkánském klášteře, který umožňuje duchovní centrum Tau (www.zentrum-tau.it).

www.kaltern.com

Postupně Vám v rubrice Destinace měsíce představujeme Jižní Tyrolsko.

 

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button