RozhovoryZprávy

Jurij Barzykin: I my chceme, aby Česká republika byla v první desítce

V polovině června navštívil Prahu viceprezident Ruského svazu cestovního ruchu pan Jurij Barzykin. V rozhovoru jsme jej požádali o objasnění některých aktuálních otázek na téma česko-ruských vztahů v oblasti turistiky.

Jurij Barzykin viceprezident Ruského svazu cestovního ruchu Foto: Luděk Neužil
Jurij Barzykin viceprezident Ruského svazu cestovního ruchu Foto: Luděk Neužil

Na úvod začněme tím, jaký je konkrétní cíl Vaší návštěvy Prahy?

Prvním impulzem k mé návštěvě byli čeští touroperátoři a agenti, kteří si stěžují, že incoming z Ruska do ČR je v současnosti podstatně slabší než v minulých letech. Loni Českou republiku navštívilo více než 474 000 ruských turistů, což představuje nárůst 24 procent. Česká republika je u ruských turistů velmi oblíbená jednak díky rozmanitosti produktů, které nabízí, ale i jako tranzitní místo, kudy se přes Prahu dostávají do celé Evropy. To je také důvod, proč se zhruba 25 operátorů v naší asociaci vaší zemi věnuje.

Takže jsem k vám přijel, abychom se s touroperátory setkali a popovídali si o problémech. Výsledkem jednání se stalo memorandum o vzájemné spolupráci a podpoře. Prvním problémem jsou víza. Především proto, že ostatní země schengenského prostoru jako Řecko, Španělsko a Itálie dávají víza na půl roku nebo i tři roky a multivíza, která umožní z těchto zemí rovnou cestovat po celé Evropě, třeba i do ČR. Nicméně taková víza je u vás velmi složité získat a je to důvod, proč ruští turisté raději jedou do Španělska nebo Itálie, kde příjezdy rostou o více než 40 procent.

Memorandum je jenom o vízech nebo má ještě další poslání?

Není jen o vízech, ta jsou hlavně úkolem vlády, pro kterou připravíme dopis, v němž naše problémy předložíme.

Jste viceprezidentem Ruského svazu cestovního ruchu, můžete Vaši organizaci blíže představit? Jakými problémy se zabývá, je podobná našim asociacím cestovních kanceláří?

Není to úplně stejné, jelikož když se podíváte, tak naše členská základna se neomezuje pouze na cestovní kanceláře a agentury. Od roku 1993 sdružujeme vedle cestovních kanceláří i přepravce, konzultantské a IT společnosti, pohostinská zařízení, regionální turistické kanceláře, zastoupení zahraničních turistických centrál v Rusku a média. Je nás dohromady více než 2500 členů. Řešíme především nové destinace a nové produkty. To je například problém České republiyk – je to velmi známá destinace, ale každý rok ji musíme na našem trhu obnovit.

Musíme tu nabízet nové produkty, podobně jako je tomu v jiných zemích. Při mé současné návštěvě jsme například mluvili o agroturismu, ekoturismu a sportovním turismu. Příští rok tady například budete mít mistrovství světa v hokeji, ale to se znovu dostáváme k problémům s vízy, což je hlavní důvod, proč naši lidé pravděpodobně nepřijedou a proč dochází k poklesu příjezdů z Ruska k vám.

Domníváte se, že důvodem tohoto poklesu je i devalvace rublu, musíte situaci kolem měny nějak řešit?

Ano, je to komplexní problém. Netvrdíme, že komplikací jsou jen víza. K vízové problematice se přidávají vztahy mezi Ruskem, Ukrajinou a Evropou. Mnozí lidé u nás se bojí a ptají se, jestli mohou cestovat do Evropy. Samozřejmě žádné nebezpečí neexistuje, ale lidé o něm přemýšlejí.

My jsme na Čechy rozhodně nezapomněli, ale v současnosti je trend bohužel negativní. Proto je klíčové, abychom ruské turisty informovali, že na ně Česká republika čeká, že je rádi uvítáte, že máte zajímavé projekty a produkty, že máte dobré ceny. Dokonce lepší než Španělsko či Itálie. Proto musíme společně udělat více pro propagaci České republiky a toho, co můžete ruským turistům nabídnout.

Jak si vlastně stojí Česká republika v oblíbenosti? Co zde ruští turisté očekávají a proč sem jezdí?

Česká republika by měla cílit na to, aby se dostala do deseti nejpopulárnějších zemí. V současnosti je na 13. místě z 60 nejoblíbenějších destinací na ruském trhu. Ale i to už je dobré, protože to představuje nějakých půl milionu návštěvníků. Hlavním lákadlem je pro nás Praha díky historii a kultuře. Poté následují Karlovy Vary na rekreaci a lázeňské procedury a třetí v pořadí jsou pravděpodobně exkurze po Praze pro turisty, kteří v ČR přestupují a pak pokračují dále do Evropy. Ze zmíněných důvodů ale tento druh turistiky upadá, protože dnes už často letí přímo do Vídně nebo Berlína a začnou svou exkurzí po Evropě tam. Dříve to byla hlavně Praha, proto říkáme, že Češi musejí nabízet nové produkty – ekologické, sportovní a tak dále. Musí dojít k vyšší diverzifikaci produktů a větší nabídce služeb z vaší strany, aby se zvýšila naše poptávka. Můj názor ale je, že Česká republika již nyní nabízí vysokou kvalitu a má kvalitní produkty za dobré ceny, takže má na čem stavět.

Jaká je průměrná délka pobytů ruských turistů? Máme šanci na opakované návštěvy nebo stále cílíme na prvotní návštěvníky?

Velmi zajímavá otázka, protože když máme multivíza, můžeme do země jet třeba dvakrát nebo třikrát za rok, jako například do Španělska. O tom jsme také při současných jednáních mluvili – zhruba 80 procent ruských turistů, kteří navštíví Španělsko, tam jede dvakrát do roka. Jenom 6,5 milionu ruských obyvatel má národní pas a přitom loni vycestovalo do zahraničí více než 18,3 milionu ruských turistů. To je hlavní důvod, proč vydávat multivíza..

Stále se vracíme k vízům – je to tedy hlavní problém? A jaký je pohled z ruské strany, jaké byste doporučoval konkrétní kroky, které bychom měli udělat pro zlepšení situace?

Ano, je to opravdu jedno z těch zásadních témat nejen v České republice, ale ve všech zemích. Je potřeba liberalizovat vízové povinnosti pro ruské turisty, začít vydávat multivíza a rovněž zkrátit dobu pro vydání víza na tři až pět dní – protože Rusové nejsou Němci, rozhodnou se vycestovat pár dní dopředu a pak zjistí, že vycestovat nemohou. A tak jedou do Řecka, jelikož získat řecká víza trvá pouhé dva až tři dny, stejně jako do Španělska a od minulého roku i do Itálie. Je to tedy o vízech, multivízech a také o jejich ceně u vás, protože 70–80 eur je příliš.

Není to samozřejmě jediný problém, ale je to jeden z hlavních problémů. Druhým jsou informace o České republice. Musíte informovat o produktech a o tom, co ČR může nabídnout. Rusové prostě musejí vědět, že na ně čekáte, že tu není nebezpečno, jsou tu dobré ceny a že víza získají za pár dnů. Nejdůležitější je dát jim signál, že je rádi přivítáte, protože negativní informace z obou stran mají velmi špatný dopad.

Máte pocit, že stačí v Rusku tři naše konzuláty?

Máte pravdu, že tři konzuláty je velmi málo. Speciálně v letním období u nás různé země posilují a pak v zimě kapacitu zase sníží. Například Francie nebo Španělsko jich u nás mají více než 15, a to v různých regionech, protože ne všichni chtějí cestovat až do Moskvy a do centra, jelikož to zabere mnoho času.

Od příštího roku bude platit nařízení o biometrických pasech, a to ve chvíli, kdy budeme hostit mistrovství světa v hokeji. Co si o tom myslíte a co bychom měli udělat, abychom zajistili návštěvu ruských fanoušků?

Ano, je to jedna z věcí, o kterých jsme tady jednali. Ruští touroperátoři potvrzují, že biometrické pasy jsou zásadní problém, protože drtivá většina Rusů je nemá a v Rusku máme na jejich zavedení ještě pět let. To je důvod, proč většina turistů zkrátka nepřijede. Řešením by bylo alespoň o měsíc nebo dva požadavek odsunout, aby na mistrovství mohli přijet – v květnu nebo v červnu, to není tak zásadní rozdíl. Jelikož je to v zájmu všech, přichystali jsme s českými partnery dopis se žádostí o odložení účinnosti nařízení.

Je pro nás například nedávný šampionát v Bělorusku modelovou situací?

Nejen Bělorusko, ale i Rusko, které ukázalo jak na šampionátu v roce 2008, tak na olympiádě v Soči velmi liberální režim. V Rusku i Bělorusku stačila pouze zakoupená vstupenka a víza nebyla zapotřebí, protože mnoho lidí potřebuje zařídit cestu v krátkém čase. Když jsme v Moskvě hráli s Manchesterem United, zavedli jsme stejná pravidla a přijelo nám přes 50 000 fanoušků z Velké Británie.

A co takové ulehčení například pro pacienty, kteří k nám přijedou do lázní?

To je rozhodně cesta, medical turismu byste měli využívat, jelikož máte výhodu, že jste levnější než například v Německu, Švýcarsku nebo Španělsku. Například vím, že nyní začalo Turecko zavádět medical treatmenty, stejně jako Indie. Celkový nárůst ozdravných pobytů je 30 procent, tak byste měli využít svůj dobrý potenciál.

V jakém horizontu víza zmizí, je to podle Vás politický problém? Pro nás je to stejná situace, také do Ruska by jezdilo bez víz více našich turistů.

Ne, není to politický problém. Všichni jste v schengenském prostoru a spadáte pod stejné zákony, ale já si myslím, že je to přístupem. Některé vlády to chápou a jiné mají pocit, že to není důležité. V tom rozhodně nejste sami. Pro hokejové mistrovství v příštím roce je klíčové tento problém vyřešit. Když to zvládnete v roce 2015, zvládnete to i do budoucna. Ale když ne, tak to bude i nadále velký problém.

České aerolinie se orientují na východ. Má to z vašeho pohledu vliv na turistiku a pomohlo by i navýšení počtu destinací v ČR?

Ano, rozšíření příletových míst v ČR by pomohlo. Nějaké spojení vedle Prahy existuje, ale ne po celý rok. Hlavně se dostáváme k tomu, že společnosti létají, když mají pasažéry, a nyní jejich služby využívá méně a méně cestujících, navíc létá více a více individuálních turistů bez cestovek.

Znáte poměr mezi tím, kolik lidí přijíždí z Ruska jako individuální turisté a kolik s cestovními kancelářemi?

O tom jsme tady při jednáních také mluvili, ale nemám přesná čísla. Údajně většina pasažérů přijíždí individuálně. Shodli jsme se, že musíme více spolupracovat s touroperátory a skupinami, nejen s individuály.

Je v Rusku jednodušší získat víza pomocí cestovní kanceláře nebo na vlastní pěst?

Získat víza je jednodušší přes operátory, jelikož s ambasádami úzce spolupracují, je to pro ně zaběhnutá procedura, kterou zvládnou levněji. Ale lidé se stejně snaží individuálně dojet do Moskvy a sehnat přes internet hotely a letenky. Touroperátoři musejí služby nabídnout jako celý balíček a mít dobré hotely, dobré ceny letenek a další služby.

Je u Vás problém s akreditovanými kancelářemi?

Občas ano, ale není to problém systémový. Většina operátorů spolupracuje s ambasádami 10 až 15 let, a proto mají dobré zkušenosti. A když problémy jsou, tak píšeme dopisy a řešíme to.

U nás panuje všeobecný názor, že akreditovaných kanceláří je v Rusku málo, co si o tom myslíte?

Možná jich není dostatek v regionech, ale v Moskvě určitě ano. Ale problém má dvě strany. Když bude snazší získat akreditaci, bude hodně nekvalitních akreditovaných operátorů. Je potřeba, aby cestovky měly kvalitní balíčky, nejen za dobré ceny. A hlavně spolupracují se státy, s nimž je to jednoduché, jako jsou Řecko, Itálie a další. Často se u nás shodneme. že se daleko lépe domluvíme třeba s Řeky než s českými subjekty.

Cítíte, že díky hospodářské krizi se o ruského turistu více bojuje?

Ano, ale nejen díky hospodářské krizi. Je zkrátka mnoho zemí, které usilují o část tohoto trhu. Snaží se různými iniciativami včetně rušení víz.

Je viditelná změna přístupu po krymských událostech?

Ne. Nevidím žádnou změnu. Lidé o tom neustále mluví, ale to je normální i v jiných zemích při různých konfliktech. Je rozdíl mezi vztahy mezi zeměmi a vztahy operátorů a agentů.

Jak tedy vidíte další vývoj po své návštěvě? Jste optimista?

Ano. Vidím to optimisticky a dnes jsem do kanceláře v Moskvě poslal zprávu: Česká republika se musí dostat do top 10 destinací. Nemůžeme jen mluvit o problémech, ale musíme je i řešit.

Děkujeme za rozhovor.

 

Lenka Neužilová

Lukáš Gaudl

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button